Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Postkapitalismus = kapitalismus + Linux

17. 9. 2015
 5 827
25 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Institut vlastnictvi byl objeven proto, aby vyresil nakladani s omezenymi zdroji. Aby urcil, kdo rozhoduje o tomto bochiku chleba, tomto pluhu ci tomto kusu pole.

Vlastnictvi muze byt vztazeno jen k necemu, s cim se musi nakladat exkluzivne - kdyz jim tento rohlik ja, tezko ho muze jist zaroven nekdo jiny. Pokud se ten jiny pokusi mi rohlik sebrat, tak pak bych ho ja jist nemohl. Bud ja, NEBO on.

Naopak kdyz slysim v radiu pisnicku, kdyz vidim nekoho vyrabet kolo ci rozdelavat ohen, kdyz navstivim prednasku, kde my vysvetluji E=MC2, tak tyto myslenky se stavaji (at chci nebo nechci!) soucasti meho povedomi, obsahem meho mozku (a tomu zpevakovi ani prednasejicimu tim zverejnenim z mozku neubudou). Mame je tam pak oba (opak situace s rohlikem).

Kapisto?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
5
+

Diskuze

A nebo to udelam uplne naopak - pokud ma nekdo zajem o SW ode me, tak se s nim dohodnu, co chce a kolik zaplati za to, ze mu to napisu, pripadne kolik zaplati za dalsi udrzbu - on ma SW na miru, ja mam penize a slavu a oba jsme spokojeni - a pokud rozkopiruje ten SW kde komu, tak moje slava roste a vic lidi ma zajem o tom, mit ode me napsane dalsi doplnky k tomu SW a mit ode me podporu pri jeho pouzivani, protoze malokdo ho zna tak dobre jako autor.

Me to takhle uspesne funguje uz po leta.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je podle vas suveren stat, nebo jednotlivec?
Ma stat pravo lidem brat jejich majetek bez jejich souhlasu?
Ma stat pravomoci i nad pozemky a lidmi, kteri mu k tomu nedali souhlas? Kde a jak ho vzal?
Souhlasite s nedobrovlnym/nasilnym prerozdelovanim? Pokud ano, jste to, co jste, jen si to neumite priznat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"prostřednictvím dohod" - OK, nekdo se mozna dohodl, ale nekdo zase ne (na dusevnim vlastnictvi)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takze ja som podla vas socan a etetista?

Uz davno som sa tak nepobavil:). Predviedli ste svoje detinske ciernobiele videnie v plnej "krase". Kto nejde s nami, ide proti nam! Ze ano?:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To od socana a etatisty sedi. Nasilim lidem nutit vlastni predstavy, okradat je o polovinu prijmu, to je OK. A vse ostatni je zla ideologie.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je otázka k čemu by vám to bylo, když je ta kniha už volně ke stažení na internetu? Ale jinak samozřejmě můžete. Autor vám k tomu dal právo tím, že ji dobrovolně zveřejnil.

P.S. Musíte ale stále uvádět pravého autora a nevydávat ji za svoje dílo. To by byl podvod.

Ne já v tom problém nevidím. Problém je to pro vás díky omezenosti vašeho uvažování, které nepřipouští jinou než totálně regulovanou společnost.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Divim sa Vam pan Brezina ze to este skusate:). Tito ludia nie su ochotni pripustit ani namensi ustupok v ich ideologickom cierno-bielom ponimani sveta. Darmo plytvate energiou.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jednak mně podsouváte nesmysly, protože jste si nikdy nedal práci, abyste se seznámil se základními myšlenkami klasického liberalismu a rakouské školy. Druhak si prostě neumíte představit svět bez státem vynucovaných privelegií, ve kterém je část společnosti zvýhodńována na úkor druhé části na základě arbitrátního rozhodnutí politiků nebo nějaké momentální relativní většiny ve volbách.

Kniha je majetek, je to hmotný předmět, myšlenky v knize obsažené už majetek nejsou. Pokud někdo dobrovolně ty myšlenky zveřejnil, například vydáním knihy, tak je dal k dispozici všem k libovolnému použití. Nikdo ho k tomu nenutil. Knihu jako předmět ukrást lze, myšlneky v ní obsažené nelze.

>>> "dogmatické trvání na právech duševního vlastnictví může ohrozit rozvoj vědění,"

ničím nepodložené tvrzení. Opak je pravdou.

>>> "... nikdo nezveřejní, anebo to ani nevznikne, protože se nevyplatí, aby to vznikalo. "

opět ničím nepodložené tvrzení. Opak je pravdou. Jenom vaše omezenost vám brání představit si, že by něco mohlo fungovat bez státem vynucených provilegií, které defacto zajišťují privilegované skupině příjem zákonem, tedy okradením jiné skupiny.

To, že si neumíte představit život bez milionu státních regulací, je vaše omezenost etatisty, byrokrata, člověka neschopného přijmout riziko odpovědnosti za svůj život. Proto kolem sebe tolik kopete pokaždé, když někdo navrhuje, že by lidé tu odpovědnost měli přijmout.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Je tu samozřejmě možnost, že slátanina je obojí. Taková je ostatně statistika: většina knih a filmů je slátanina.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A já si doteď myslel, že slátanina je Zeitgeist :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A vy povest plagiatora, neoriginalniho losera, kterej se na vlastni tvorbu nezmuze. S timto stigmatem budete muset zit a nebude to lehke.
A asi vam taky autor do vaseho knihkupectvi nepujde predcitat, delat autogramiadu, atd... Dost mozna se vam tak naklady na tisk vubec nevrati.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pokud nekdo chce vydelavat prodejem SW, tak:

1) Si ho zabezpeci (overovani pres internet, registracni klice, atd...). Stejne jako muze zakodovat TV vysilani, atd...

2) Namotivuje lidi zaplatit: podpora, upgrady, konzultace, helpline, atd... Obcas si na vyzkouseni stahnu i neco ilegalne z torrentu, ale ty aplikace, ktere mne zaujmou, jsou pro mne uzitecne a pouzivam je pravidelne, ty si nasledne koupim. Nevim jak vy, ja ano.

3) Mohu si veci osetrit i smluvne - kdyz SW nekomu prodam, tak ten podepise smlouvu, ze to nikomu dalsimu neda. Pokud takovou smlouvu dobrovolne podepise, samozrejme je zavazna - i z libertarianskeho pohledu. Ovsem pokud pisnicku odvisilam v radiu, tak jsem ji proste zverejni - zcela objektivne a zjevne.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jakoze pred zavedenim kopyrajtu nikdo nebadal, nepsal knihy, neskladal hudbu, neinovoval?
Jako ze dejiny pokroku zacinaji az tou regulaci? To jsou mi novinky...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Institut vlastnictvi byl objeven proto, aby vyresil nakladani s omezenymi zdroji. Aby urcil, kdo rozhoduje o tomto bochiku chleba, tomto pluhu ci tomto kusu pole.

Vlastnictvi muze byt vztazeno jen k necemu, s cim se musi nakladat exkluzivne - kdyz jim tento rohlik ja, tezko ho muze jist zaroven nekdo jiny. Pokud se ten jiny pokusi mi rohlik sebrat, tak pak bych ho ja jist nemohl. Bud ja, NEBO on.

Naopak kdyz slysim v radiu pisnicku, kdyz vidim nekoho vyrabet kolo ci rozdelavat ohen, kdyz navstivim prednasku, kde my vysvetluji E=MC2, tak tyto myslenky se stavaji (at chci nebo nechci!) soucasti meho povedomi, obsahem meho mozku (a tomu zpevakovi ani prednasejicimu tim zverejnenim z mozku neubudou). Mame je tam pak oba (opak situace s rohlikem).

Kapisto?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Víte, váš problém je v tom, že chcete vystavět vaši ideologii z jednoduchých axiomů. Ale lidský svět je konstruován nedokonale a prostřednictvím dohod, které nelze stavět na principech. Samozřejmě, že prostá myšlenka nemůže být předmětem vlastnictví, nikoho by to vážně nenapadlo. Ale kniha, vědecké dílo nebo třeba film je něco jiného. Stejně jako dogmatické trvání na právech duševního vlastnictví může ohrozit rozvoj vědění, také jeho dogmatické odmítání v jakékoliv podobě může vést k témuž, protože to, co může být obratem zcizeno, nikdo nezveřejní, anebo to ani nevznikne, protože se nevyplatí, aby to vznikalo. V reálném životě lidí budou vždy takové nedokonalé, neprincipiální, neaxiomatizovatelné věci, protože svět už je holt takový, nedá se vtěsnat do jednoduchých, rádoby vševysvětlujících pouček.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobře, takže vy napíšete knihu a já si ji okopíruju a začnu prodávat v papírové podobě. Žádný problém v tom nevidíte? Pokud ne, tak máte ve vaší ideologii díru.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Myšlenka z principu není majetek. Nelze ji zcizit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pokud někdo dobrovolně zveřejní svoji myšlenku, například zahraje skladbu na koncertě, tak ji dává k dispozici všem. Tvrzení, že skladba, kterou jsem si zapamatoval, tedy mám ji uloženou ve svém mozku, je majetkem někoho jiného, je absurdní.
Pokud se někomu nabouráte do počítače, tak je to špatně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To byla pěkná slátanina.
Raději shlédněte The Zeitgeist filmy a Venus Project + přednášky autora Jacque Fresca ,ten ví o čem mluví.

Nahlásit

-
0
+

Nečetl jsem to celé, ale v pasáži, kterou jsem četl, se argumentuje vzácností. Když vezmu něco, co je neomezeně replikovatelné (např. software), tak jsem údajně nic neukradl, protože prý vlastníkovi nic neubylo. Což mně připadá, že není pravda, protože mu tím ubyla třeba možnost to pronajímat. A taky mi to připadá jako problematické vzhledem k penězům, protože ty jsou taky neomezeně replikovatelné, jejich vzácnost je uměle vytvořená.

Jinak, ale i obecně argumentace vzácnosti je pro mne slabá. Pokud považujete princip vlastnictví za tak silný, tak popřít ho hned tím, že co není vzácné, to se jako krást může, hmm, no, to je tedy morální až na půdu:-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Čtěte, jestli máte zájem.

http://www.mises.cz/literatura/obzaloba-dusevniho-vlastnictvi-30.aspx

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nehmotné vlastnictví není analogií k vlastnictví nehmotnému.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já se přiznám, že tohle v myšlení tržních jehovistů nechápu. Soukromé vlastnictví je pro vás svaté, ale musí jít buď o číslička na účtech nebo o hmotný majetek. Duševní vlastnictví je pro vás veřejné a volně k dispozici komukoliv. Můžete mi tento - pro mne evidentní - rozpor vysvětlit? Vlastnictví je buď obojí nebo není vlastnictví žádné.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tato ideologická nadstavba postavená nad Linuxem mi přijde zcela zcestná.

Nevšiml jsem si žádného problému, který by přinesl kapitalismus do digitálních technologií. Pokud jsou zde problémy, přináší je centrální regulace. Dnes a denně musíme v IT bojovat se státem zaručenými monopoly na myšlenky – softwarovými patenty.

Naproti tomu svět Linuxu považuji za trh bez přívlastků a regulací. Malou součást světa, který Richard Stallman vydobyl svou geniální svobodnou Obecnou veřejnou licencí GPL ze spárů centrálních regulací.

Je to svět, kde mohou výrobci beztrestně opisovat od konkurence, spolupracovat spolu či naopak bojovat proti sobě konkurenčními technologiemi. A pak počítat, kolik jim to přineslo. Svět, ve kterém se koncový zákazník může dle libosti vrtat v produktu, který si pořídil, a pokud je schopný, může se rychle vyšplhat mezi neuznávanější experty světa.

A když už se tady brojí proti Apple: I velcí softwaroví giganti už pochopili, že přes boj o softwarové patenty cesta nevede. Že se budou jen vyčerpávat navzájem nekonečnou řadou porušení triviálních patentů.

Kromě toho systémy Apple technologicky stojí na dalším svobodném systému – BSD. Apple ovšem do světa svobodného softwaru také přispívá. Třeba v takovém jádru prohlížeče Chrome je docela dost kódu z dílny Apple.

Nahlásit

-
0
+

OK, díky za recenzi, možná se na to podívám. Poslední dobou se rád v takových autorech prohrabuji. Dle recenze v tom ale nevidím žádné originální myšlenky, které by nebyly tisíckrát přežvýkány podobnými autory...

Nahlásit

-
0
+