Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Očima expertů: Naše ekonomika září. Může jí to vydržet?

21. 8. 2015
 23 721
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Naše ekonomika září, září až ozařuje, zvláště experty. Určitě je zajímavá statistika z ČSÚ za první čtvrtletí 2015 na https://www.czso.cz/csu/czso/vyvoj-ekonomiky-ceske-republiky-1-ctvrtleti-2015 a podle Shrnutí v prvním paragrafu se mluví o 4,2% růstu. Ale, zajímavý je též druhý paragraf:
„Výjimečně silný růst HDP však byl ovlivněn ve vysoké míře dvěma faktory: jednak nízkou srovnávací základnou vyvolanou nerovnoměrným výběrem spotřebních daní z tabákových výrobků (ovlivňující především tempo mezičtvrtletní), ale také mimořádně silným navyšováním zásob. Kdyby se zásoby vyvíjely stejně jako v 1. čtvrtletí 2014, bylo by letošní meziroční tempo růstu české ekonomiky pouze poloviční.“
Takže jásání nad českou ekonomikou je poněkud předčasné.

Nahlásit

-
0
+

Tak tak. Zeptejte se např. onkologa.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Navíc, ne všechno, co roste, musí být nutně zdravé. Babo raď nejen ekonomům :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Opravte mě jestli se mýlím, ale podle mne jsou to všechno hausnumera vyráběná nejrůznějšími manipulátory:

1/ manipulátor s čísly - ČSÚ
-- nezaměstnanost -- hehehe
-- inflace -- buehehe
-- HDP -- muehehe

2/ manipulátor s penězi a kurzem - ČNB

3/ manipulátor mediální - mnoho v čele s odbory, vládou a oligarchy

K tomu uměle vypěstované mýty jako ten o škodlivosti deflace nebo ten o pdpoře ekonomiky novými penězi.

Lze vůbec podle něčeho poznat, zda ekonomika je zdravá a roste?

Nahlásit

-
0
+

A počítá někdo se setrvačností? ČNB drží vyšší kurz EUR. Pokud vyvezu zboží, utržím jestli dobře počítám o cca 6% víc v přepočtu na CZK. Tudíž mám příjem vyšší, aniž bych přiložil ruku k dílu. Takže to není kurz výkonnosti, ale růst kurzový. Jen je otázka, jak dlouho ta sertrvačnost vydrží.

Nahlásit

-
0
+