Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Hodnotit výkony, ne původ? Až jindy, Lakatoši

10. 4. 2015
 21 762
39 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Jak se uchytí Čech, když přijede do Singapuru, Kuvajtu, Chile, ...?
Buď pochopí, že má hendikep a bude se intenzivně snažit v naději, že aspoň jeho děti už to budou mít lehčí.
Nebo uzná, že na to nemá a vrátí se domů ke svým, kde zapadne a nikdo se na něj nebude dívat skrz prsty.

Kdykoli uvažujete o Romech, zkuste si místo nich dosadit Vietnamce.
Naprosto odlišná kultura, naprosto odlišný jazyk, nemají občanství, nedostává se jim žádné pozitivní diskriminace. Jsou ochotni pracovat 16 hodin denně a klidně i v té své večerce bydlet, jen proto, aby se jejich děti měly lépe a aby zapadly. Jejich děti již umí česky lépe, než mnozí domorodí vrstevníci.

Co z toho vyvodit?
Buď je problém v Romech, nebo v té pozitivní diskriminaci, která je udržuje dole. Odpověď na tuto otázku nemám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
4
+

Nejméně oblíbený příspěvek

To, co jste popsal, bych jako vyhody rozhodne nevidel. Jestlize muzete o cloveku zjistit i takove veci, jako jake ma auto a jestli byl pokutovan, to mi pripada jako z romanu od Orwella. Existuje neco jako pravo na soukromi, ktere by melo byt dodrzovano. Stejne tak pokud jde o to, kolik bere, pripadne kolik dluzi bankam. Do dluhu se muze dostat kazdy, a kdyz se vam pak vysplha do te vyse, ze ho za cely zivot nesplatite, asi ho ani splacet nebudete, a abyste se vyhli exekuci na plat, budete proste delat na cerno - a vubec to nemusi znamenat, ze nebudete platit najem, proste to jen nemuzete dolozit oficialne. Pokud by clovek kvuli tomu nemohl bydlet, je to problem. Co se mi naopak libi, je moznost rychle najemnika vystehovat, pokud neplati nebo se chova neadekvatne, v CR je to prilis benevolentni

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-2
+

Diskuze

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/400-tisic-Cechu-videlo-Cerni-Africane-Rumuni-a-Cikani-obsazuji-domy-Vezmou-si-co-chteji-A-to-hrozi-i-nam-377634

Nahlásit

-
0
+

Očekávám, že půjdete příkladem, pane Kašpárku. Že nám ukážete, jak svůj vlastní byt, na své náklady zrekonstruovaný, pronajmete první Romské rodině, která se o něj bude ucházet.

Nahlásit

-
3
+

to byl byl 100% konec civilizace

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Je to projev vůle ČÁSTI občanů. Jedna část občanů si odhlasovala, že oloupí ty zbývající. I kdyby bylo lupičů 51% (jakože neni), tak je to pořád jenom loupež. Jestli tomu dáte nálepku demokracie, solidarita nebo jinou, na tom také nic nezmění.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nesmysl. Výběr daní a jejich přerozdělování v rámci sociálním státu je čirý projev demokratické svobodné vůle občanů. Krádež veřejných prostředků těmi, kdo je vybrali, je teprve loupeží.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Loupež je podstatou sociálního státu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Zapomněl jste na strukturu rozpočtu se 100% mandatorních zákonem daných veřejných výdajů. Ty se kradou špatně. To je to přerozdělování. Veřejné zakázky nejsou přerozdělování. To je většinou jen zlodějina, díky které jsme tak zadluženi.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Zajisté. Proto politici budou drancovat státní rozpočet do té doby, dokud
- buď z lidí vyšlechtíte altruistické anděly
- anebo státní rozpočet klesne natolik, že nebude pořádně co ukrást

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Kdyby města a stát uměly řešit sociální bydlení líp, než to dělají dosud, tak by se problém za a) nepřenášel téměř výlučně do vztahu soukromý pronajímatel x rizikový nájemce, ať už jde o Roma s dluhy nebo gádža v osobním bankrotu, za b) nehrotily by se tolik rasistické předsudky. Nedávno jsem viděla pořad o akci Charity: ta si pronajala byty, garantovala pronajímatelům pravidelnou platbu i slušné nájemníky, a ti, když se osvědčili, získali nájemní smlouvu... byla to aktivita na pomoc Romům. Dobrý nápad, řekla bych. Praktický, účinný.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Právo na soukromí koho? Vy byste nechtěl vědět o osobě, které pronajímáte byt, jakou má platební morálku a jaké nesplacené dluhy, daně, kreditní karty...? V pořádku - nemusíte se na to ptát. A naopak, můžete se zeptat a stejně mu byt pronajmout, ale chtít kupříkladu vyšší záruky. (když o první své nájemní smlouvě v US napíšu, že landlord si vyhradil právo kdykoli přijet a odperovat mi ledviny, přeháním opravdu jenom trošku).

Nepochybně existují informace, na které váš budoucí domácí právo nemá. Můžeme se bavit o tom, kudy přesně ta hranice vede. Ale asi bychom se mohli shodnout, že chybějící informace vede k vyšší rizikovosti (potažmo nákladům) pronájmu nemovitostí v Čechách. A nejeden Lakatoš na to doplácí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Je to jeho věc, jen mě zajímalo, zda je v ní důsledný anebo se to týká jen Lakatoše. Do toho, kdo bude bydlet v jeho bytě, mu nehodlám nijak mluvit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Prosím zjistěte si napřed, co to "homeschooling" a "unschooling" znamená. Rozhodně nejde o přístup "vzdělání je k ničemu". Spíš jde o přístup "způsob vzdělání v našich školách je ztrátou času".
Jako absolvent matematického gymnázia nesouhlasím s povinnou maturitou z matematiky *ve formě, jaká se vyučuje*. Protože u nás je matematika pouze počítání (kalkulačka), ne myšlení. Zkuste srovnat standardní učebnici pro 1. stupeň například s výukou "Hejný". Tam je (kromě nezbytného počítání) i myšlení a použití, v té standardní ne :-(
Tak bych mohl pokračovat. Třeba výuka dějepisu - odděleně české a evropské ("světové") dějiny. To jako ty české s tím nemají nic společného? Výuka literatury odděleně od dějin.Výuka biologie jako memorování místo porozumění vztahů.
Občas se blýskne na lepší časy (Hejný, psaní, ...), ale neuvěřitelně málo. A stát sabotuje ty, kteří to zkouší jinak (ne jako stádo).
@ Honza

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To, co jste popsal, bych jako vyhody rozhodne nevidel. Jestlize muzete o cloveku zjistit i takove veci, jako jake ma auto a jestli byl pokutovan, to mi pripada jako z romanu od Orwella. Existuje neco jako pravo na soukromi, ktere by melo byt dodrzovano. Stejne tak pokud jde o to, kolik bere, pripadne kolik dluzi bankam. Do dluhu se muze dostat kazdy, a kdyz se vam pak vysplha do te vyse, ze ho za cely zivot nesplatite, asi ho ani splacet nebudete, a abyste se vyhli exekuci na plat, budete proste delat na cerno - a vubec to nemusi znamenat, ze nebudete platit najem, proste to jen nemuzete dolozit oficialne. Pokud by clovek kvuli tomu nemohl bydlet, je to problem. Co se mi naopak libi, je moznost rychle najemnika vystehovat, pokud neplati nebo se chova neadekvatne, v CR je to prilis benevolentni

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-2
+

Nesmysl. Loupež je ryze světská záležitost. :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

V tom případě asi přispíváte do nesprávného fóra. Měl byste si najít nějaké diskusní fórum o teologii, konkrétně vlákno o posmrtném ráji a Božím království :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

To ano. Právě proto je třeba, aby se těžiště státní přerozdělování soustředilo na sociální stát a nikoli drancování veřejných rozpočtů loupeživými politiky a lobbisty všeho druhu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Státní přerozdělování nikdy nesměřovalo tam kde je třeba.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Tohle jsou přesně důvody, proč pronajímám náš byt v Praze známým o 3000/měc. levněji oproti tržní ceně. V US bych to nedělal, protože by bylo samozřejmostí, že mi budoucí nájemník

a) dodá kontakt na svého minulého domácího, kterému si zavolám
b) ve smlouvě bude uvedeno, kde a na jaké pozici pracuje, často i kolik bere a číslo na nadřízeného (podvod se trestá)
c) souhlas, že si ho mohu podle SSN (americké RČ) proklepnout u bankovních/nebankovních registrů
d) když na to přijde, vystěhovat ho můžu do měsíce (když bude dělat problémy, tak cca do dvou)
f) celý to vyřídíme bez realitky po telefonu a emailu (vytiskne, nascanuje, podepíše a hotovo)

V březnu jsem se tu stěhoval na velmi dobrou adresu. Dům přes realitku, několik zájemců. Rozhodlo, že já zavolal první. Ano, každý pozná, že jsem cizinec. Ano, i Američan asi preferuje místní. Ale typický Američan by se styděl (!) si to přiznat a vybrat podle toho. Když si o mne navíc může zjistit i a) jaké mám auto a jestli je na splátky b) všechny adresy za poslední 3 roky c) číslo řidičského průkazu a ověření v registru dopravních přestupků ... d) vzít si zálohu ve výši 2 nájemných, kdyby něco, a nájemné na první měsíc předem

Na chybějící informovanosti finálně v ČR tratí všichni: majitelé bytů co jdou jako já raději zalevno a na jistotu, Lakatošové co je odmítnou jen podle jména (což je fakt ostuda) a finálně celá společnost, protože mít gheto Lakatošů stojí strašný peníze. Nemluvě o ušlé příležitosti uřitku společnosti z Lakatošů, co se mohli stát geniálními programátory, podnikateli, prezidenty... a místo toho skončili na ubytovně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Třeba k Babišovi, do Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví, do Blanky, ...

Svobodnou s dobrovolnou spoluprací vznikne něco, z čeho mají všichni zúčastnění adekvátní užitek. A pak přijde někdo třetí, koho si k tomu žádná ze smluvních stran nepřizvala a začne to "vylepšovat" (hlavně ze svého pohledu a proti vůli zúčastněných). Někdy si říká císař, někdy prezident, někdy generální tajemník, někdy premiér, někdy vůdce.

Občas i zavede takovou užitečnost, jako koncentrák, měnová reforma, nebo povinná školní docházka: http://www.mises.cz/clanky/j-t-gatto-nepopsana-historie-americkeho-vzdelavani-1726.aspx

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tohle neni hlavni tema clanku, ale presto komentar k "většina populace má stejné vzdělání jako rodiče" - tipnul bych, ze vetsina populace ma stejne nabozenske vyznani jako jejich rodice a napr. deti hokejistu casteji hraji hokej. Nevidim ani v jednom z vyse uvedenych nic prekvapiveho ani nezadouciho...

Nahlásit

-
1
+

Jak se uchytí Čech, když přijede do Singapuru, Kuvajtu, Chile, ...?
Buď pochopí, že má hendikep a bude se intenzivně snažit v naději, že aspoň jeho děti už to budou mít lehčí.
Nebo uzná, že na to nemá a vrátí se domů ke svým, kde zapadne a nikdo se na něj nebude dívat skrz prsty.

Kdykoli uvažujete o Romech, zkuste si místo nich dosadit Vietnamce.
Naprosto odlišná kultura, naprosto odlišný jazyk, nemají občanství, nedostává se jim žádné pozitivní diskriminace. Jsou ochotni pracovat 16 hodin denně a klidně i v té své večerce bydlet, jen proto, aby se jejich děti měly lépe a aby zapadly. Jejich děti již umí česky lépe, než mnozí domorodí vrstevníci.

Co z toho vyvodit?
Buď je problém v Romech, nebo v té pozitivní diskriminaci, která je udržuje dole. Odpověď na tuto otázku nemám.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Říkáte B ale neříkáte A. Nejprve nastane tzv. tržní přerozdělování, kdy jsou rozděleny vytvořené hodnoty mezi ty, kteří se na jejich vytvoření přímo i nepřímo podíleli a teprve pak přichází státní přerozdělování, které to tržní přerozdělování zmírňuje (progresivní sazby, zdanění zisku ...) a směřuje tam, kde je třeba.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale jo, pochopili. Akorát si myslíme, že
a) Není to (nebo chcete-li: neměl by být) právní problém.
b) Navrhované řešení problém vposledku pouze prohlubuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Podle mne právo diskriminovat je právem přirozeným.
Je jen na mně, jaká kritéria výběru si zvolím, když prodávám či pronajímám svůj majetek. Zločincem je ten, kdo mi v tom chce bránit, porušuje moje vlastnická práva, mou svrchovanost nad mým majetkem. Zkoumá snad někdo, proč jsem se rozhodl svou pracovní sílu pronajmout firmě X a ne Y? Bylo to kvůli výši platu, nebo proto, že šéf v Y je nepříjemnej, trisexuální, fialovej? A zkoumá někdo, proč jsem své ojeté auto prodal M a ne N?


A co se týče předsudků - možná jsou hloupé a možná to je myšlenková zkratka vypěstovaná tisíciletími vývoje z účelem zvýšení bezpečnosti. Ne každý tygr musí být hladový lidožrout. Ale raději mám předsudky a neriskuji přibližování k žádnému tygrovi.

Problémem také je, že i kdybych podstoupil medikamentózní a elektrošokovou léčbu na ombudsmanátu a svých hloupých předsudků se zbavil, nezbaví se jich ostatní. Já mohu risknout ve svém domě pronajmout byt etniku, které je terčem předsudků. Ale pokud mají předsudky i ostatní nájemníci, mí klienti, buď se odstěhují, nebo nebudou chtít platit tolik. Mám i toto přinést na oltář multikulti?

Nahlásit

-
3
+

Myslím, že předchozí komentující čtenáři úplně nepochopili, co pan Kašpárek napsal. On přece nevolá po potrestání realitek a pronajímatelů, ale ptá se jak se takový Lakatoš může dostat z bahna ven ?? Nedá se nic dělat, my s nimi bude muset nějak vyjít a čím dřív si na tuhle otázku odpovíme, tím líp.
A to, že se na to nabalí profesionální romové a jiní, to bohužel věci zcela neprospívá :-(

Nahlásit

-
1
+

"...což se dá rozumne pojistit vysokou kaucí. Tu ostatne zminuje i sama Šabatová v DVTV"
Pominu, jak autor blahosklonně přistupuje k (cizímu) majetku, ale úplně jasně vidím, jak se pronajímatelé zařídí podle rady ombudsmanky, a za rok bude provokatérka obvolávat realitky a zkoumat, jestli se tu někdo náhodou nedopouští diskriminace, když po cikánech chce trojnásobnou kauci...

Nahlásit

-
3
+

Víte, s tou docházkou do školy je to zajímavé - dozvěděl jsem se, že dnes může dítě propadnout jen jednou na 1. stupni a jednou na 2. stupni základní školy, tj. lze i se samými pětkami (nulovou snahou) dokončit základní vzdělání. Vím to jen z toho, že jeden takový "školák" chodí (spíš nechodí) do třídy s mým synem. Tak nějak mi to "hlava nebere", ale docela dobře to zapadá do vytrubované "snahy" státu zvýšit "vzdělanost". Horší to ale je v tom, že se už na základní škole děti setkávají s něčím takovým, co jim nelze ani vysvětlit. A pak se někdo diví, že je (a bude dál) ten "rasismus". Nevzniká totiž z předsudků (jak je nám podsouváno), ale ze zkušeností. A nejde o rasismus.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Teorie hezká. V praxi narazíme na nemálo zákonných klacků po nohy.
1. Neplatiče nesmíte vyhodit. Sice naši drazí volení zástupci zrušili výpovědní lhůtu pro neplatiče, ale i tak celková doba od nezaplacení prvního nájmu do fyzického opuštění bytu je nejméně 4 měsíce.
2. Kauce je zákonem omezená na 6 měsíčních nájmů. Kdo z vás dovede dát zdemolovaný byt 3+1 do pořádku za ~80 kKč?
3. Podle NOZ nesmíte bránit nájemníkovi ubytovat v bytě další lidi. Nemusím snad zdůrazňovat, u kterého etnika může tento problém eskalovat do nebývalých výšin, že?
4. Stejně tak nesmíte zakazovat nájemníkovi brát do bytu zvířata.
5. Soudružka Šabatová považuje za diskriminaci, i když odmítáte ubytovat člověka s dluhy. Kde je tam hodnocení původu, nikoliv výkonů, ví zřejmě jen ona sama.

Když to všechno dám dohromady, vychází mi jasně, že pronajímatel je proti neslušnému nájemníku prakticky bezbranný. Proto si své nájemníky musí pečlivě vybírat. U neznámého cikána je holt vyšší pravděpodobnost, že bude problémový, než u neznámého gádža. Jistě, je to jen vyšší pravděpodobnost, nikoliv jistota. Ovšem stát učinil problémového nájemníka natolik rizikového, že pronajímateli se vyplatí odmítat cikány jako celek, i když tím odmítne i mnoho slušných cikánů.

Pokud by Vavařovský nebo Šabatová opravdu stáli o zrovnoprávnění cikánů, měli by v první řadě bojovat za to, aby pronajímatel mohl určovat pravidla užívání bytu a v případě porušení se mohl hříšníka rychle zbavit. Jen tak budou motivovat pronajímatele, aby dali cikánům šanci ukázat, že i mezi nimi jsou slušní nájemníci.

Nahlásit

-
2
+

„Dokud nezačneme tvrdě trestat rodiče, že neposílají děti do školy, budou nám vyrůstat hlupci s kriminální perspektivou“

Příznivci homeschoolingu a unschoolingu děkují!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Opravdu budete zkoušet všechny Nováky tak dlouho, než najdete toho správného, nebo sám zjistíte, že neexistuje?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+
1/2