Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Alternativní měny: Chiemgauer

23. 2. 2015
 6 069
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Milý pane Tětku, z vašeho článku je mi jasné, že o důvodech vzniku měny Chiemgauer nemáte ponětí, stejně jako někteří další diskutující. Tipoval bych, že základní informace jste čerpal z vícekrát "destilovaných" volně dostupných článků na internetu a jaký užitek z měny mají lidé v oblasti Chiemsee jste bohužel neuhodl.
Primárním cílem hry zvané Chiemgauer je financování místních sociálních (kulturních nebo jiných) projektů, u kterých nejenom všichni občané vědí "kterých" a "za kolik", ale mohou je dokonce sami ovlivnit. Tato hra potřebuje spotřebitele, a především obchodníky (nebo poskytovatele služeb). Ti první vědí, že každý den potřebují koupit rohlíky a mléko, proto by jim mohlo být jendo zda za Chiemgauer nebo za Euro. Nicméně právě proto si poctivě pro lokální měnu docházejí. Ti druzí tu hru hrají jen proto, že jsou silně sociální (a jen ti ji hrají) a chtějí to všechno platit. Pouze obchodníci hradí ty sociální projekty a náklady celé hry. Demuráž si stanovili, aby jim měna nezůstávala v peněžence, nicméně máte pravdu, že její existence přesvědčuje obchodníky, že hra se bude hýbat. Většina spotřebitelů ji nikdy nevyužívá a utratí všechno, co si v daný měsíc směnili. A již nějaký rok dokonce elektronicky.
Ten "masochismus", jak to nazýváte, je lidsky prostý - u Chiemgaueru všichni hráči vědí, proč např. vzniklo ve městě nové hřiště. U Eura, stejně jako u CZK nemůžeme ovlivnit vůbec nic.
Vsadím se o cokoliv, že Chiemgauer bude v té oblasti i po smrti Eura a bude tak velký, jak lidé postupně příjdou na to, co mohou ovlivnit sami a co ne. Některým bude připojení trvat dlouho, protože slovo sociální, prostě v jejich uvažování není, viďte?
Moje informace pocházejí také z osobní návštěvy dvou přednášek Christiana Gelleri v Praze před několika lety.

Nahlásit
-
4
+

Diskuze

Milý pane Tětku, z vašeho článku je mi jasné, že o důvodech vzniku měny Chiemgauer nemáte ponětí, stejně jako někteří další diskutující. Tipoval bych, že základní informace jste čerpal z vícekrát "destilovaných" volně dostupných článků na internetu a jaký užitek z měny mají lidé v oblasti Chiemsee jste bohužel neuhodl.
Primárním cílem hry zvané Chiemgauer je financování místních sociálních (kulturních nebo jiných) projektů, u kterých nejenom všichni občané vědí "kterých" a "za kolik", ale mohou je dokonce sami ovlivnit. Tato hra potřebuje spotřebitele, a především obchodníky (nebo poskytovatele služeb). Ti první vědí, že každý den potřebují koupit rohlíky a mléko, proto by jim mohlo být jendo zda za Chiemgauer nebo za Euro. Nicméně právě proto si poctivě pro lokální měnu docházejí. Ti druzí tu hru hrají jen proto, že jsou silně sociální (a jen ti ji hrají) a chtějí to všechno platit. Pouze obchodníci hradí ty sociální projekty a náklady celé hry. Demuráž si stanovili, aby jim měna nezůstávala v peněžence, nicméně máte pravdu, že její existence přesvědčuje obchodníky, že hra se bude hýbat. Většina spotřebitelů ji nikdy nevyužívá a utratí všechno, co si v daný měsíc směnili. A již nějaký rok dokonce elektronicky.
Ten "masochismus", jak to nazýváte, je lidsky prostý - u Chiemgaueru všichni hráči vědí, proč např. vzniklo ve městě nové hřiště. U Eura, stejně jako u CZK nemůžeme ovlivnit vůbec nic.
Vsadím se o cokoliv, že Chiemgauer bude v té oblasti i po smrti Eura a bude tak velký, jak lidé postupně příjdou na to, co mohou ovlivnit sami a co ne. Některým bude připojení trvat dlouho, protože slovo sociální, prostě v jejich uvažování není, viďte?
Moje informace pocházejí také z osobní návštěvy dvou přednášek Christiana Gelleri v Praze před několika lety.

Nahlásit

-
4
+

Plně chápu, že Němci s jejich výmarským hyperinflačním traumatem udržují tyto zárodečné buňky alternativních peněz při životě.

Nahlásit

-
0
+

Už když jsem o chimaugeru slyšel poprvé tak jsem si říkal jestli se někdo nezbláznil...

Přišlo mi to jak když mi kamarád říkal že máme také víc měn. Stravenky. Kontroval jsem že stravenka není jiná měna, ale je to jen jiná forma koruny, resp. cenný papír vázanej na korunu. Že jiná, třeba komoditní, měna by to byla kdyby to byla poukázka na nějakej "jeden standardizovanej oběd", třeba 150g řízek s porcí bramborovýho salátu.

Stejně tak chimauger neni žádná samostatná měna. Je to prostě masochistický euro. Bez eura, nebo jiné dominantní měny (kdyby se německo vrátilo k marce, nejspís nezanikne, ale bude nově navázanej na marku) nemá význam ani hodnotu.

Nahlásit

-
0
+

Ke cti Chiemgaueru samozřejmě slouží, že k jeho používání lidé nejsou nuceni násilím.
Ovšem k používání podkladového Eura již ano, což tuto radost poněkud kazí.
---
Pokud je nějaká poukázka směnitelná 1:1 s oficiální měnou, je otázka, zda se dá hovořit o samostatné měně. To by pak samostatnou měnou byl dárkový poukaz Alzy, či stravenky.
---
Němci jsou však alternativám oficiální měny bezesporu nakloněni. Nevím, jakého rozšíření tam doznal Bitcoin, ale prodejci zlatých a stříbrných investičních mincí jsou zcela nepřehlédnutelně přítomni v centrech větších měst s četností snad vyšší, než cukrárny.

Německá populace má v čerstvé paměti výmarskou hyperinflaci, následně jim osud dopřál ochutnat relativně pevnou marku a nyní s obavami hledí na experimenty ECB páchané na politickou objednávku.

Nahlásit

-
0
+