Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi

1. 10. 2014
 18 627
2 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Chcete vědět, co se dá skutečně považovat za smysluplnou investici do zabezpečení stáří?
Je nejvyšší čas všem připomenout sociálně velmi poučnou pohádku „O králi a cestáři, aneb o třech groších“. Král si postěžoval, že nemůže vyjít s penězi, a pak se zeptal cestáře, jak hospodaří on. Cestář odpověděl: "Vydělávám denně tři groše. Jeden spotřebuji pro sebe, druhý půjčím a ten třetí vracím." Král nad tím kroutil hlavou a nakonec se zeptal: "Jak to myslíš, cestáři?" A cestář povídá: "Jednoduše, jeden groš živí mne. Druhý půjčuji svým dětem, které mne budou živit, až nebudu moci. Třetí vracím svým rodičům. Ti mi kdysi půjčovali tím, že mne živili". Podíváme-li se na podstatu sdělení, zjistíme, že pohádka popisuje přirozený důchodový systém, který zajišťoval reprodukci obyvatelstva po celá staletí. Každý se musel postarat o své rodiče ve stáří a zároveň musel investovat do svých dětí, aby si zajistil svoje stáří.
Ano, jedinou skutečnou investicí do zabezpečení stáří je řádná výchova dětí. Jen ty nám dříve ve vícegenerační rodině (bez asistence státu) zajišťovaly slušné dožití. Dnes rodinu nahradil stát a jeho průběžně (mezigeneračně), financovaný důchodový systém v I. důchodovém pilíři. Proto je potřeba, s přihlédnutím k demografickému deficitu, zohlednit skutečnou zásluhovost vyplývající z faktu, který jasně říká: Pokud zítra skončí odvody sociálního pojištění, tak pozítří nedostanou současní důchodci ani jednu korunu. Proč? Protože starobní důchody vyplácené z I. důchodového pilíře jsou dividendy z investic do výchovy dětí a jsou realizovány odvodem SP, které je okamžitě přerozdělováno současným důchodcům. Bezdětní také financovali výchovu dětí těch druhých, záleží jen na tom, nastolit skutečnou zásluhovost a tím spravedlnost v čerpání peněz z důchodového účtu. V současné generaci starobních důchodců je pouze 5 % bezdětných a 15 % těch, kteří vychovali jen jedno dítě v rodině. Proto dochází k přerozdělování pouhých 37 miliard korun ročně z důchodového účtu od rodičů, kteří pracovali a vychovali tři a více dětí v rodině, k bezdětným a rodičům kteří vychovali jen jedno dítě v rodině. Ve chvíli, kdy půjdou do penze ročníky ze 70. let minulého století, přerozdělování pohltí až jednu třetinu důchodového účtu, tj. přes 120 miliard korun bez započtení inflace. Proto je zapotřebí provést důchodovou reformu I. důchodového pilíře. Žádní holubi na střeše v podobě bankovních produktů I. důchodový pilíř nedokážou nahradit.

Nahlásit

-
0
+

Do čeho investují tyto fondy? Nejsou to náhodou státní dluhopisy?

Nahlásit

-
0
+