Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Dluhopisy jako „bezpečná investice“? Zapomeňte!

29. 9. 2014
 25 102
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Pan Traxler píše:
Státní dluhopisy jsou dnes vhodným nástrojem nejvýš pro krátkodobé spekulace. Ale jako bezpečná investice již sloužit nemohou, zvláště ne dluhopisy s delší dobou do splatnosti. Většina investorů by se proto měla státním dluhopisům velkým obloukem vyhýbat. Kam ale dnes investovat, když to samé platí i o akciích?.

Trochu bych jej doplnil: Drahé kovy nejsou vhodným nástrojem krátkodobé spekulace. Ale jako bezpečná investice s velkým potenciálem růstu sloužit mohou, zvláště s delším plánovaným investičním horizontem.

Nahlásit

-
0
+

V Amerike to ma nejaky vyznam, velka krajina, je sa kde schovat a zbrane mozno ziskat bez licencie. Myslim, ze takmer v kazdej krajine EU (mozno sa mylim) je drzanie zbrane licencovane, to znamena ze vlady vedia kto ma zbran a v pripade "potreby" mozu ist na isto a drzitela odzbrojit.
Taktiez odlahla farma bez pristupovej cesty by asi bol problem vo vacsine Europy.
Zlato to ano, zatial stale mozno zakopat na zahrade a nikto o tom nemusi vediet.
Teda ked uz hovorime o najhorsej variante, tzv Velky pruser...

Inac suhlas s p. Altmanom, niekde "to" povoli. Ale co nastane potom, to tazko povedat. Pekne to asi nebude.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já jsem to shortování systému nemyslel doslova (v podobě nějakých otevřených pozic na burze), ale přeneseně, obrazně.
Tedy že z dlouhodobého hlediska (např. 20 let) nepočítám s tím, že režim přežije, že nepřijde státní bankrot, hyperinflace, válka, změna režimu, vyhrocený střet mezi generacemi, atd...
Nepřežije, k zásadním změnám bude muset dojít. Minimálně zde, v EU.
A například si nemyslím, že zemědělská půda je tím vhodným zajištěním. Nebyla jím v roce 1948 a nebude jím možná ani v budoucnosti.
Podle mne by se člověk měl snažit nebýt závislým na prosperitě, stabilitě a právní kontinuitě jednoho místa (ČR či šířeji EU). A bohužel tuto chybu většina lidí dělá tím, že investuje do domů, bytů a pozemků výhradně v blízkosti bydliště a k tomu investují do dluhopisů vlastního státu (minimálně prostřednictvím penzijních fondů). To mi přijde riskantní a v horizontu těch dejme tomu 20ti let se jim to podle mne vymstí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Případné používání zlata při směně nejdůležitějších komodit ještě není návrat do lesa, i když to tvrdil Keynes. Zlato má tu výhodu, že v posledních více než dvou tisících letech ho až na raritní případy nikdo nikdy jako platidlo nezpochybnil. To je slušný track record.

Ale katastrofické scénáře obsahují i ty pole a lesy. Mezi lidmi, kteří odhalili, že hypotéční trh v USA je bublina (což nebylo až tak obtížné) a zároveň našli způsob jak ho shortovat (což bylo nepoměrně těžší) byli tací, co mají v investičním portfoliu roztodivné věci. Například odlehlou farmu uprostřed ničeho, kam nevede přístupová silnice, a která má vlastní zdroj vody. K tomu několik skrýší s automatickými zbraněmi a příslušnou municí, pancéřované terénní vozy a podobné nádobíčko. Studovali hypotéční trh a to je přivedlo k tomu, že zashortovali systém.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Případné používání zlata při směně nejdůležitějších komodit ještě není návrat do lesa, i když to tvrdil Keynes. Zlato má tu výhodu, že v posledních více než dvou tisících letech ho až na raritní případy nikdo nikdy jako platidlo nezpochybnil. To je slušný track record.

Ale katastrofické scénáře obsahují i ty pole a lesy. Mezi lidmi, kteří odhalili, že hypotéční trh v USA je bublina (což nebylo až tak obtížné) a zároveň našli způsob jak ho shortovat (což bylo nepoměrně těžší) byli tací, co mají v investičním portfoliu roztodivné věci. Například odlehlou farmu uprostřed ničeho, kam nevede přístupová silnice, a která má vlastní zdroj vody. K tomu několik skrýší s automatickými zbraněmi a příslušnou municí, pancéřované terénní vozy a podobné nádobíčko. Studovali hypotéční trh a to je přivedlo k tomu, že zashortovali systém.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Hm, takze sa vlastne vratime spat na polia a do lesov, ked ten tip na short-the-whole-system "vyjde".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nejobvyklejší strategie shortování celého systému se nazývá "guns'n'gold".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"Já shortuji celé zřízení, ale jsem si vědom velmi dlouhodobého výhledu takového přístupu."

Môžete túto stratégiu nejako jednoducho vysvetliť?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Úvaha1: US dluhopisy mají 2x větší výnos, než české. Navíc spekluace na posilování USD nezní nelogicky - US ekonomika na rozdíl oz Evropské "roste". FED uvolňování omezuje, ECB ho chystá a CZK je k EURu přikotvená a nelze vyloučit ani další intervence ČNB. Tedy vlastně vyšší výnos násobený dvojitou měnovou pákou. Trochu loterie, ale dost možná menší, než jiné, dnes běžně investory podstupované.

Úvaha2: Nikdo nebude půjčovat státu za nulový úrok? A proč ne? Německo to už zažilo. Když budou hrozit kolapsy bank, tak velcí institucionální investoři budou MUSET jít do dluhopisů, protože na miliardu na běžném účtu se pojištění vkladů nevztahuje, navíc do módy přicházejí bail-iny.

Úvaha3: Sám autor píše, že zadlužení států se (od dluhové krize) nesnížilo, ale naopak vzrostlo. Mohou tedy státy dopustit růst výnosů z dluhopisů? Zkuste si představit, že by Japonsko (při dluhu 240% HDP) mělo platit 5%. Neznám přesná čísla např. o míře zdanění (kolik procent HDP ročně vyberou), ale při takovém výnosu by dluhová služba a objem vybraných daní byla nebezpečně podobná čísla.

Úvaha4: Zvyšování výnosů z dluhopisů by nejen vedlo k prasknutí dluhopisové bubliny, ale u mnoha států i k riziku defaultu. A default není jen sluníčkové škrtnutí dluhů, má závažné konsekvence a mimo jiné z jedné až dvou generací penzistů udělá žebráky (a ekonomika ztrátu jejich kupní síly velmi pocítí).
Samozřejmě do gigantických problémů by se dostaly i banky a fondy, které do dluhopisů investovaly - a opět následuje řetězec smrtelných konsekvencí.
Něco takového se státy budou snažit maximálně oddalovat. Zcela zoufale a křečovitě se tomu budou snažit zamezit.
Například tím, že všechny ty dluhopisy vykoupí v rámci nějakého megaQE. A že to způsobí inflaci? Pro superdlužníka jen dobře.
Podle mne tedy k nějakému standardnímu prasknutí bubliny nedojde, protože nesmí. Budou se hledat stále nestandardnější a zoufalejší nástroje na jeho odvrácení. Problém tedy vyhřezne jindy a jinak a o to fatálněji.


Souhlasím s autorem, shortování dluhopisů by asi neriskoval...
Já shortuji celé zřízení, ale jsem si vědom velmi dlouhodobého výhledu takového přístupu.

Nahlásit

-
0
+