Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Kovaná ekonomie. IT: Maso je snězené, zbývá omáčka?

1. 7. 2014
 15 134
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Osmdesátkové nadšení pro svět nul a jedniček nepostihlo jen ekonomii. Daleko hůře postihlo sociologii. R. Putnam chápe sociální kapitál jako četnost neformálních kontaktů fungujících na základě reciprocity a důvěry na makrosociální úrovni. Právě R. Putnam se zasloužil o obecné rozšíření pojmu sociálního kapitálu jako četnosti kontaktů. Přitom právě R. Putnam si všiml úbytku sociálního kapitálu u mladší generace. Správné vysvětlení pro to nemá on (Putnam 2000), ani jeho oponenti (Hrstka 2011). Sociologie tak zcela pochybnou definicí sociálního kapitálu znehybnila sama sebe.
Normální lidský kontakt, vyprávění, čtení pohádek nelze ničím nahradit. Zní to jako klišé, ale nejspíš to je ten vůbec nejhlubší návod, jak se vyhnout digitální demenci. Problémy vysokých škol, s klesající úrovní studentů, začínají již v mateřské školce (V. Cílek).
Já k tomu mohu jen dodat, že sociální kapitál se vytváří prostřednictvím výchovy dětí v ekonomicky aktivní rodině. Více na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/socialni-kapital-doplneno.html

Nahlásit

-
0
+

Loni jsem dělal soft pro embedded zařízení, která snímají teplotu a vlhkost na polích a na základě toho server reguluje zavlažování. To jen k tomu, jak zemědělci nepotřebují IT :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale ta doba jednou přijde :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nejlepší lidé? Řekněme, že tento termín bych použil na lidi, kteří podnikají i tak. Tyhle bych nazval "lidé, kteří by za normálních okolností podnikali".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Žádná technologie sama o sobě nezvyšuje produktivitu ani životní úroveň ani nepřináší žádné jiné zlepšení. Musí se najít podnikatel, který vezme technologii a udělá z ní smysluplný produkt, který někomu pomáhá. Když ubývá podnikatelů, technologie přestává být přínosem.

A podnikatelů ubývá, protože nejlepší lidé dávají svou energii na vytváření směrnic, legální rozkrádání dotací a intrikování v korporacích.

Nahlásit

-
0
+

Informační technologie zvýšily produktivitu. Důvod, proč to tak na první pohled nevypadá, je ten, že dnes máme díky počítačům daleko více možností a děláme tak věci, které jsme dřív nedělali. Pár příkladů:

1) Dřív jste na fotografický film nafotili dovolenou, nechali ho vyvolat a fotky vložili do alba. Protože jste měli jen omezený počet snímků, fotili jste pouze to, co mělo smysl. Dnes se dá na digitálním kompaktu nasekat stovky fotek, které je poté třeba přetřídit. Pokud chcete, aby dobře vypadaly, strávíte úpravou ve Photoshopu několik dalších hodin nebo dnů. Pak je samozřejmě chcete ukázat přátelům, tak je nahrajete na Facebook, případně na nějaké úložiště.

2) Nebo jak dnes vybíráte dovolenou. Dříve většina zašla do cestovní kanceláře a tam si na místě něco zvolila. Případně si vybrala z katalogu doma a odeslala papírovou příhlášku. Dnes máme spoustu portálů a webů s nabídkami stovek hotelů a destinací. Člověk může vybírat podle různých parametrů, cen, pročítat recenze, prohlížet fotky z místa, atd. To trvá zřejmě mnohem déle.

3) Poslední příklad je z úřadu. Vše se digitalizovalo, takže je mnohem jednodušší pracovat s daty a dělat různé analýzy. Na druhou stranu, personál často neumí software dokonale ovládat, případně není proškolen na nové verze. Tam, kde by úřednice dříve vyplnili papírový formulář, se dnes musejí potýkat s technickými výzvami a problémy. Tohle je případ zejména ČR a odbytých IT zakázek.

Podle mě to tedy není tím, že by IT snižovalo produktivitu. Spíše děláme daleko více úkonů než v minulosti. Ať už kvůli byrokracii nebo kvůli tomu, že máme tyto možnosti.

Nahlásit

-
0
+

V zemědělství např. počítačem řízené stroje rozhodně zvyšují produktivitu práce.
V posledních letech nastupuje trend, využívat tzv. drony k ošetřování polí, vinic a pod.

Nelze též pominout ten fakt, že rozvoj počítačů přímo umožnil i rozvoj genetiky a tím i GMO plodiny.

Ale potíž je v tom, že pan autor vidí v IT hlavně ten facebook a počítače v kancelářích. Ale např. počítačové řízený kardiostimulátor holt tak moc vidět není, takže ho do jen málokdo zařadí.

Přitom počítače samy umožnili miniaturizaci a robotku díky které jsme schopni vyrábět stále menší a rychlejší výpočetní techniku ( ne opravdu nemluvím o PC co máte na stole ).

Mě tihle ekonomové připadají jako dost odtržení od reality.

Není to tak dávno, co mi další ekonom Michl tvrdil, že kdyby tady u nás Tesla postavila fabriku, že by to nebyla pro nás jen další montovna, protože je to prý ultramoderní plně automatická továrna, který by nám zvedla HDP. Další člověk který mluví do něčeho, o čem toho moc neví a čerpá z YouTube videí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Citace - Michal Weinfurtner / 01.07.2014 09:34


Pane autore, slyšel jste někdy něco o výrobě ? Co třeba plně automatizované provozy výroby automobilů ? To je možné právě díky IT technologiím.
Já vám dám příklad ze života - před časem jsem instaloval nějaké počítače na sále kardiochirurgie. Tamní lékaři si přes internet našli a nainstalovali software a zařízení na sledování a modelování srdeční činnosti a jejích vad. Tomu říkám přínos IT technologií a zlepšení produktivity práce.
Otázka je, jestli se to objeví v těch Vašich statistikách a omezených modelech.

Pane Michale, vy jste ve Vaší reakci sklouznul k tomu samému, co kritizujete u autora. Uvádíte příklady a generalizujete, ale HDP není jen výroba automobilů a špičková chirurgie. Je to spousta odvětví, kde IT technologie zas tak velký přínos produktivity neznamenají - zemědělství, stavebnictví, těžký průmysl. Ano, všude tam mají hromady počítačů, mobilů a GPS, ale opravdu to přispívá ke zvýšení produktivity práce?
O tom totiž je ten článek, spousta lidí se dnes živý ťukáním do klávesnice, jsou zahlceni emaily, SMS, prezentacemi a informacemi vůbec. Roste dále jejich produktivita práce, nebo stagnuje?
Když jsem končil elektrofakultu v roce 1994, kolega z katedry počítačů prohlašoval, že do 10 let bude většina bohatsví v ekonomice tvořena softwareově. Nechtěl jsem mu to rozmlouvat, budoucnost ukázala, že jsem měl pravdu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Páni, to je ale gulášek, žádné maso.

Pane autore, slyšel jste někdy něco o výrobě ? Co třeba plně automatizované provozy výroby automobilů ? To je možné právě díky IT technologiím.

Člověk který vidí přínos IT v YouTube a Twitteru nebo e-shopech by se asi neměl pouštět do tak odvážných témat.

Já vám dám příklad ze života - před časem jsem instaloval nějaké počítače na sále kardiochirurgie. Tamní lékaři si přes internet našli a nainstalovali software a zařízení na sledování a modelování srdeční činnosti a jejích vad. Tomu říkám přínos IT technologií a zlepšení produktivity práce.

Otázka je, jestli se to objeví v těch Vašich statistikách a omezených modelech.

Nahlásit

-
0
+