Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Vymahači znervózněli: Sníží se odměny za vymáhání pohledávek?

8. 8. 2013
 8 694
1 komentář

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Celý systém vymáhania dlhov a s tým spojených poplatkov je podľa mňa postavený na hlavu. Požičiavanie peňazí je podnikateľská aktivita ako každá iná - každá požičaná koruna je investícia ktorá so sebou nesie nejaké riziko. Keď mi dlžník pôžičku nesplatí, mám holt smolu a druhýkrát si lepšie rozmyslím komu peniaze požičiam. A nevidím už vôbec žiadny dôvod, prečo by malo byť možné vymáhať nejaké extra poplatky po dlžníkoch.

Nehovoriac o tom, že prípadné súdy, exekútori, polícia atď. sú platené z daní občanov, tj. táto podnikateľská aktivita má zo strany štátu obrovskú podporu a nesmierne znížené náklady. Nebyť tejto štátnej podpory (platenej z našich peňazí), jednak by ľudia mali viac peňazí (nižšie dane) a nemuseli by si toľko požičiavať a druhak by firmy museli kalkulovať so skutočnými nákladmi na požičiavanie peňazí, ktoré by boli ďaleko vyššie a zrejme by sa výrazne znížilo zadĺženie občanov, keďže objem pôžičiek na spotrebný tovar, ako napr. televízie, dovolenky, počítače atď. by výrazne klesol.

Je to opäť len ďalší príklad toho, ako štát narúša prirodzenú rovnováhu v spoločnosti.

Nahlásit

-
0
+