Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Svéráz románské ekonomiky

22. 5. 2012
17 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Mluvite o hrubych nebo cistych mzdach?Prumerna hruba mzda v Praze v roce 2008 byla 29 233 Kc [1]. Krat 191 mesicu to dela pres 5,5 milionu korun. Za takovou cenu bylo hodne pekne 3+1...
[1] http://www.czso.cz/x/krajedata.nsf/oblast2/mzdy-xa

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

3% rocni narust CPI da za 8 let celkovy narust o 26,7 %. Pochybuji, ze vas kolega mel na mysli 3 % za cele to obdobi:-))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nikoli za 8 let, ty 3% jsem myslel roční inflaci, tak se inflace obvykle uvádí. No nepamatuju si, že by byla některý rok výrazně vyšší, ale mohu se mýlit. Ale těch 26,8 odpovídá +- těm 3% ročně, ne ?
Inflací myslím samozřejmě oficiální údaj, nikoli alternativní metody výpočtů, kterých by se jistě našlo několik.

A průměrná mzda, 2000 byla 13600 a 2008 22000, to mi vychází na 60% nárůst.

Nárůst ceny bytu je o 190-60 = 130% oproti nárůstu průměrné mzdy.

A k těm poměrům cen a platů, v roce 2008 stačilo v Berlíně k pořízení bytu 68m2 berlíňanům 30 průměrných platů, vídeňák potřeboval 47 platů, Říman 134 a Pražák 191 !! Jak to je ve Španělsku nevím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

dekuji, uz jsem si pripadal ponekud pritrouble. nemel jsem silu to vysvetlovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Inflace 3% za 8 let?! I když už vezmu v úvahu "inflaci" dle ČSÚ, tak od roku 2000 do roku 2008 (včetně) byla nějakých 26,8% (reálná bude mnohem vyšší). Mzdy ve stejném období narostly o 73,1% (čili reálná inflace bude mnohem vyšší než 73%, protože na reálnou inflaci reagují mzdy jako poslední).

http://www.f inance.cz/makrodata-eu/trh-pra ce/statistiky/mzda/
http:// www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/ mira_inflace

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak presne z tohodle by mel CSU pocitat inflaci.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Přesně jak píše pan Čabla. Možné také počítat primitivní trojčlenkou, kde sice vyjde 290 % , ale od té musíte odečíst původních 100% základ.
Také by mě zajímalo, jak jste počítal:D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Film jsem neviděl, ale zato jsem měl několik kolegů studentů, už v době kdy jsem ten byt kupoval, a ti vesměs všichni bydleli v bytě s nějakými spolubydlícími. A přitom pracovali na plný úvazek, takže za plný plat.

Já vidím příčinu jinde, totiž když jsem si chtěl tehdy jako svobodný ale už několik let stabilně zaměstnaný člověk půjčit v Komerční bance 150 000 které mi scházely, tak se mi vysmáli. 30 tis. čistého se jim zdálo jako směšně nízký plat a bez zajištění další nemovitostí se se mnou nechtěli vůbec bavit.

V roce 2008 dostala sestra mojí ženy jako rozvedená matka dvou dětí hypotéku 1,7 miliónu na družstevní byt. Jako ručení byl přijat onen kupovaný byt.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nákup i prodej na trhu, kupoval jsem od soukromé majitelky která byt získala v privatizaci někdy v devadesátých letech, samozřejmě za mnohem nižší cenu. Tehdy ta nabídka patřila k průměru za obdobný byt ve městě, byl jsem na několika nabídkách a rozpětí bylo od 450 tis. do 575 tis. - vše byty v soukromém vlastnictví o stejné velikosti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Puvodni cena: 500 000,- Kc
Nova cena: 1 450 000,- Kc
Koeficient rustu ceny: 1 450 000/500 000 = 2,9
Narust ceny v %: (2,9-1)*100 = 190 %

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A Vy jste dosel k cemu? O to byste se zase mohl podelit Vy s nami...at se pobavime :D

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Procento samotne nic neznamena. U nas byl zkratka nizky zaklad. Ve Spanelsku je ale pomer mezi prumernou mzdou a cenou nemovitosti/najmu nekde jinde. Jiste jste videl nejaky film, kde mladi Spanele bydleli pohromade v jednom pronajatem byte, pripadne s rodici. Proc asi?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobrý den Roberte,
mohl byste nám zde sdělit výpočet, jakým jste dospěl k těm 190%? Rád bych se poučil, jak se takové počty počítají.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Máte pravdu, nárůst o - to jsem si neuvědomil.

Přesto je to více než ve Španělsku a o nějakém podezření na hrozivý vývoj na trhu nemovitostí se moc nemluví, nebo ano ?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

hovorite o trzni cene? Nebo byl nakup/privatizace v roce 2000 od mesta a prodej na trhu?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobrý den Michale,
nezlobte se na mě, ale jestli umím trošku počítat, tak nárůst ve Vašem případě je 190%. Což mi proti Španělsku nepřipadá až tak diametrálně jinde.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V roce 2000 jsem koupil byt 2+1 za 500 000 kč a v roce 2008 jsem tentýž byt v tomtéž stavu prodal za 1 450 000 kč - nárůst o bezmála 300 % za 8 let a to při inflaci 3% a nárůstu průměrné mzdy ani ne o 50% za celou dobu.

Kam se Španělských 185% hrabe.

Nahlásit

-
0
+