Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Vrtěti LIBORem

16. 7. 2012
3 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

super Tomasi, moc pekny clanek, pekne polopate mi to vysvetluje o co slo a jak se LIBOR pocita. promoval jsem s cervenym diplomem ale verte mi to nebo ne, o liboru jsem jen vedel ze existuje a jinak nic.

skoda ze bezny clovek jako ja se podobne jako banka nemuze vyjadrovat k liboru, ja bysem chtel aby zprumerovaly nazor vsech lidi z dvema a vice vysokoskolskymi tituly, abysem z toho mel taky nejakej vejvar

Nahlásit

-
0
+

Je pondeli rano nad kafem, ale myslim ze autor minil neco jako:

Mam 15 sazeb, a mym cilem je prihodit 16tou tak aby prumer pocitany danou metodou byl co nejvetsi. 15 sazeb seradim od nejmensi po nejvetsi, a zaindexuje, takze X[1]<=X[2]<=X[ 3]<=..<=X[15]{ br}
Cilemje teda najit optimalni index, kde vlozit novy prvek. Muzu vlozit jednu sazbu, takze vim ze v prumeru urcite budou sazby X[6] az X[11] (vlozenim sazby se to cele posune, takze X[6] se stane X[7], nebo pokud se da neco vyse, tak z X[6] se stane X[5], X[11] se stane max X[12], a k prumeru pouziji sazby X[5] az X[12]). Takze X[6] az X[11] jsou sazby, ze kterych se prumer bude pocitat urcite. Pre-prumer teda bude (X[6]+...+X[11])/12, rekneme ze tomu budu rika P1.

Jak to maximalizovat? Ted si clovek uvedomi z muzou nastat jen tri veci. Rekneme nova sazba je Y. Potom plati jedno z:
- Y<=X[4]; coz znamena ze se pouzije P1 a sazba S = X[4]
- X[4]<Y=<X[12]; pouzije se S = Y
- Y>X[12]; pouzije se S = Y[12]

Prumer je potom P1+S/12. Nejvetsi mozna je X[12]/12, takze optimalni pro maximalizaci je vlozit neco Y>X[12]. Naopak, chcete-li minimalizovat, Y<=X[4]

Jak rikam, rychle nad kafem, takze je mozne ze jsem nekde neco prehlidl..

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

No v případě PRIBORu by mohla nastat stejná situace, protože se zjišťuje stejným způsobem. U LIBORu se dokonce zveřejňují sazby jednotlivých přispěvatelů výpočtu, což myslím u PRIBORu neexistuje (takový seznam se nedělá), takže to vypadá že LIBOR je více transparentní než PRIBOR (co na to Transparency International, mlčí snad proto, že jim z toho něco kápne? :) ).
V článku nás ponoukáte ať si důkaz provedeme sami, cituji : "Naopak, pokud v použitém systému chcete zamíchat s průměrem směrem nahoru či dolů, přihodit sazbu, která bude „vyhozena“, je optimální strategie (laskavý čtenář si důkaz provede sám)".
Možná jsem zabedněný a nebo se mi nechce nad tím přemýšlet. Mohl byste tedy ten důkaz názorně předvést zde v diskusi?

Nahlásit

-
0
+