Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Karel Janeček: Vydělávám miliardy. Bez rizika!

31. 1. 2011
 23 167
21 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Tajemství jak Janeček vydělává.

Na trh příjde kupující a zadá příkaz koupím cenný papír 1ks za 10 USD nebo méně, hned potom příjde prodávající a protože je netrpělivý zadá příkaz prodám 1ks za 9.9USD nebo více. V tom okamžiku (celé to trvá méně než sekundu) Janečkův algoritmus koupí ten 1ks za 9.9 USD a ihned ho prodá za 10 USD takže vydělá 0.1 USD. A protože Janeček (marketmaker) neplatí za obchod poplatek jako každý normální smrtelník (normální smrtelník by musel zaplatit za obchod řekněme 1 USD, takže by na tom obchodu ještě prodělal), tak je to jeho čistý zisk. Kdyby tam nebyl Janeček tak by ten cenný papír připadl kupujícímu za 9.9 USD. Takhle ho má kupující za 10 USD. Marketmakeři jsou podvod. Zvyšují objemy obchodů to ano, ale úplně zbytečně, protože nikdy nejsou skutečný kupující ani prodávající, pouze rychlý prostředník který vyžere zisk. Když budete chtít prodat cenný papír a nebude tam skutečný kupující tak ho marketmaker nezastoupí. Takže ani nezvyšují likviditu. Celé je to podvod prováděný burzou a se souhlasem burzy, troufnu si říct tunel. Mimochodem tohle je jen jeden z více způsobů jak to dělají.

Nahlásit
-
47
+

Nejméně oblíbený příspěvek

To je pravda, clovek, na ktereho reagujete, opravdu nema znalosti. Pan Janecek dela market makera a zaroven proprietary trading, coz je v principu neeticke a melo by byt zakazat

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
-1
+

Diskuze

Tajemství jak Janeček vydělává.

Na trh příjde kupující a zadá příkaz koupím cenný papír 1ks za 10 USD nebo méně, hned potom příjde prodávající a protože je netrpělivý zadá příkaz prodám 1ks za 9.9USD nebo více. V tom okamžiku (celé to trvá méně než sekundu) Janečkův algoritmus koupí ten 1ks za 9.9 USD a ihned ho prodá za 10 USD takže vydělá 0.1 USD. A protože Janeček (marketmaker) neplatí za obchod poplatek jako každý normální smrtelník (normální smrtelník by musel zaplatit za obchod řekněme 1 USD, takže by na tom obchodu ještě prodělal), tak je to jeho čistý zisk. Kdyby tam nebyl Janeček tak by ten cenný papír připadl kupujícímu za 9.9 USD. Takhle ho má kupující za 10 USD. Marketmakeři jsou podvod. Zvyšují objemy obchodů to ano, ale úplně zbytečně, protože nikdy nejsou skutečný kupující ani prodávající, pouze rychlý prostředník který vyžere zisk. Když budete chtít prodat cenný papír a nebude tam skutečný kupující tak ho marketmaker nezastoupí. Takže ani nezvyšují likviditu. Celé je to podvod prováděný burzou a se souhlasem burzy, troufnu si říct tunel. Mimochodem tohle je jen jeden z více způsobů jak to dělají.

Nahlásit

-
47
+

Riziko existuje. Klíčové ve vašem popisu obchodování je slovíčko "teď".
Představtesi burzovní systém, který umožňuje zadávat požadavky omezené pouze cenou.
V čase T pošlu požadavek na nákup s cenou C. V čase T+1 dorazí požadavek do systému a vyhodnotí se podle aktuální ceny. V čase T+2 dorazí informace zpět ke mně. Když jsem nad cenou, tak jsem nakoupil a můžu podobně zkusit prodat. Když jsem pod cenou, nemám nic a začínám znova.
Riziko je v tom, že aktuální cena se může mezi nákupem a prodejem změnit v můj neprospěch.
Riziko snížím tím, že:
1) zrychlím komunikaci (proto mají servery co nejblíž burzám)
2) odhadnu jak se mezitím změní cena (know-how)
O svém požadavku vím v čase T ale ostatní se dozví nejdřív v čase T+1. Takže když se ptám dost často, tak získávám malou výhodu pro svůj algoritmus(předpočítám obě varianty). Na druhou stranu každý požadavek představuje riziko uskutečnění obchodu a to něco stojí.
Burzy se brání nastavením limitů na frekvenci požadavků a minimální obchodovaný objem atd.
Vydělá ten, kdo tyhle omezené informace nejlépe využije.
Podmínky obchodování jsou veřejně známé a platí pro všechny obchodníky. Kdo by věřil burze, která některým členům naddržuje?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Někdy mi prostředník nevadí. Místo, abych si pro něco jel do Makra, tak mi to nabídne trochu dráž Vietnamec v krámku přes ulici. Kdyby mi to vadilo, tak ho obejdu a zajedu si do Makra sám.
Předpokládám, že stejnou možnost mají i ti obchodníci a protože pana Janečka neobcházejí, tak se jim to subjektivně vyplatí.
Jiný příklad, když se budu chtít pojistit mohu prostudovat nabídky pojišťoven a vybrat si nebo použít prostředníka a nechat si poradit, abych ty nabídky nemusel studovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

A mezi těmi dvěmi obchodníky je prostředník Janeček. Mi osobně nevadí co dělá, spíše mě rozesmívá, jak se, i na Wikipedii, dočtete, jak tito lidé vytváří trh a poskytují likviditu. Přitom trh je vůbec nepotřebuje, obešel by se bez nich. Dělal to celou dobu před tím, než počítače vstoupily na burzu.

Ještě větší zvěrstvo je FOREX, kde obchodujete s pákou. A nebo když můžete "shortovat" ;akcie. Holt brokeři mají asi slušné páky na politiky, že jim tohle umožňují zákonem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Opet trochu prispeji do diskuse.
Mnoho lidi si mysli ze algorithmic trading je vytvareni algoritmu na odhad ceny na trhu, ale je to i jina moznost.
Dle meho si mnoho lidi pod pojmem RSJ algorithmic trading predstavuje, ze pan Janecek pouziva algoritmus, ktery s urcitou presnosti predvida budouci vyvoj na trhu a ze je v techto predpovedich pan Janecek uspesny.
Uz si ale nepredstavi druhou moznost ze algoritmus toho co pan Janecek vytvoril je jen to, ze se podiva kde je cena na trhu ted a nabidne kupci vyssi cenu a prodejci nizsi cenu. A pokud kupec i prodejce stejneho mnozstvi dane komodity prijmenabizenou cenu, pak je z obchoduje a nenese pritom zadne riziko. Bohuzel takto vysvetleno jsem to primo jeste necetl nikde, ani tam kde jsem se o panu Janeckovi zatim docetl.
Dle meho ma v tomto ve svych prezentacich pan Janecek hoooodne velke manko a mel by uvest vecio na spravnou miru. Neco jiz rekl, ale rekl to do novin tak aby to nebylo na prvni precteni mozno ihned pochopit.

Nahlásit

-
1
+

Dobrý den. Pokud tomu dobře rozumím (ne to je moc silný obrat) - pokud tomu tedy alespoň trochu rozumím tak celá struktura uvedené firmy je něco jako výše uvedený superrychlý vysavač s dobrým softwarem na nikláky z celého světaplynoucí z lokálních mikrofluktuací. OK to je v pořádku - efektivní trh funguje i když vlastně neexistuje pouze se k němu limitněblížíme a toto je exemplární příklad. Jiná věc je, že je to celé důsledkem technologického upgradu (pokrok asi není úplně to správné slovo) viz software firmy zabudovaný v burzovních počítačích ve významných centrech. Všichni bohatneme v tomto techologickém smyslu slova - anebo mohli jsme si takto psát před deseti patnácti lety? A tak jedeme v tramvaji např. číslo 22 na Malou Stranu a máme různé peníze na housky v kapse. Někdo na 1 někdo na 1000 a někdo na tolik, že by se pekli 1000 let, jinými slovy různě se podílíme na rozhodování co se bude péct. Zde vidím věc, kterou ne úplně dohlížím: míra singularity v možnostech rozhodování o budoucnosti prostřednictvím individuálních příjmů roste velmi rychle s technologií a možná nebezpečně - to nemyslím osobně ale systémově. Technologie jako by amplifikovala možnosti intelektu exponenciálně (kdysi jsem studoval matfyz takže mám nějakou představu co si pod slovem intelekt matfyzáka představit). Každopádně trh je úžasný, takže jistě již pracuje na odsávání i těchto singularit. Ještě vědět jak. Dík za pozornost. M

Nahlásit

-
1
+

Mám pocit, že i obchodník pro mne něco dělá. Bez obchodníka bych si pro mrkev musel chodit na nejbližší statek a banány si prohlížet jen na obrázku v knížce (i když nevím, kde bych tu knihu vzal nebýt obchodníka - knihkupce).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobre, oba dva co na mne reagujete. Napiste mi cim spolecnosti prispeje pan Janecek oproti lidem kteri skutecne neco tvori (vedci, delnici nebo lide kteri pomahaji lidem, nemyslim tim ruzne zprostredkovatele nebo obchodniky a jejich zastupce).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To je pravda, clovek, na ktereho reagujete, opravdu nema znalosti. Pan Janecek dela market makera a zaroven proprietary trading, coz je v principu neeticke a melo by byt zakazat

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

budoucnost je vzdy nejista, stejne tak je treba si dobre vybirat loajalni zamestnance, hodne stesti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

samozrejme, ze je to jen jeho vec, ja na to upozornila jako na maly nevyznamny detail, ktery mi zaujal

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

noa toto je ten druhy prispevek, kvuli kteremu jsem se registroval. tebe omlouva pouze to, ze nemas ZADNE znalosti trhu. vidis slovo "spread" a mas jasno. opravdu plati "mlceti zlato". jinak RSJ si nepotrebuje delat reklamu. mezi odbornou verejnosti (v zahranici a mozna iu nas) jsou znami a retail je nezajima. vice penez by uz nevedlo k vetsim ziskum

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

neni tak docela pravda? tak ktere dalsi firmy jsou konkurenci? na dulezitych burzach jsou do tretiho mista.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

kvuli tomuto clanku jsem se musel zaregistrovat, resp. kvuli dvema prispevkum. a jednim z nich je ten tvuj. neodpovida zisku? on je povinen neco odvadet? kdy uz lidi pochopi, ze si lidi muzou se svymi penezi delat co chteji. a kdyby je hazel do krbu, tak je to jen a jen jeho vec

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Rozhodně pana Janečku nesoudím, ba naopak našel svůj prostor na trhu a funguje to, klobouk dolů. Co se týká sponzorských darů, to je každého věc a chvála tomu, kdo to dělá z čistých úmyslů. Zda je takovýmto sponzorem pan Janečka potažmo RSJ, tak to vědí především oni sami a jak hovoří o svědomí, tak to jim je dostačujícím soudcem. Nejvíce se ale bojím toho rozhovoru o válce, kterou vidím stejně tak i Já. A to jako nevyhnutelný důsledek chování evropanů a dlouhodobé politiky ruku v ruce s nesmyslnou EU se závojem korupce... Očistec od korupce je ale nutností, jaký bude, ukáže budoucnost...

Nahlásit

-
0
+

No jak pan Janecek popisuje v prvnim odstavci, ze vydelava jen na spreadu, tak musi byt kazdemu jasne, ze je to jen prachsprosty zprostredkovatel(broker) nenesouci zadne riziko, protoze neuskutecni obchod jen s jednou stranou ale jen se dvema stranami naraz. Tudiz se spravne v nazvu clanku uvadi, ze je to bez rizika.

Jedine v cem pana Janecka obdivuji je jeho drzost s jakou si dela reklamu a prezentuje cisla a s jakou dokaze oblbnout novinare, kteri jej prezentuji jako nekoho kdo nam ve vsem pomuze a tim delat siiiiiilenou reklamu.

U firem ktere vydelavaji jen zprostredkovanim financnich transakci, ktere pritom nenesou zadne riziko by meli zavest dan z obratu. Aspon uz by se neprezentovali jako neco co pridava hodnotu, ale konecne by zacali pracujicim lidem tohoto sveta prinaset neco hodnotnejsiho nez jen pohled na cisla zobchodovanych obchodu.

Nahlásit

-
-1
+

Byl bych velice vděčenej kdyby svoje výnosy investovali zpátky do systému a moc je nerozpouštěli mezi běžnou společnost. Už nyní nám stávající inflace penízeničí dost.

Nahlásit

-
0
+

Těší mne, že máme tak schopné lidi a navícto, že chtějí potírat korupci. Jejich majetky je řadí mezi boháče ale nechtějí se tam řadit s těmi zloději a
korupčníky kteří jsou ostudou tohoto státu. Pokud pomohou stav zlepšit patří jim zato díky.

Nahlásit

-
0
+

vazne nevim, jeho sponzorske dary napr. cerge neodpovidaji zisku, ktery vydelava, ale asi setri:-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mě na tom rozhovoru zaujalo spíš to, jak se nebojí mluvit o tom, kolik vydělává. V české kotlině něco neobvyklého.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Neni tak docela pravda, ze nema konkurenci. A rozhodne neni genialni matematik, je to jen pouzitelny matematik pro svet financi, maloktery teoreticky matematik chce vydelavat hromady penez, ale krasu vidi trosku jinde. V CR existuje par lidi kolem 30 let, kteri maji dokoncene doktoraty z aplikovane matematiky /fyziky na prestiznich zapadnich Uni a je jen otazkou, zda pujdou po vzoru Janecka a zda to zvladnou stejne uspesne jako on a zda budou pracovat s vlastnim nebo cizim kapitalem.

Nahlásit

-
0
+