Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Síla manipulace: „Sadistou na povel!“

9. 2. 2010
2 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

K pokusu doktora Zimbarda není od věci podotknout, že celý experiment zastavila třetí osoba. Zimbardo se jako ředitel improvizované věznice pasoval do role které, ač kovaný doktor duše, naprosto podlehl. Experiment zastavila jeho žena (mimochodem psycholožka, která jako první popsala syndrom vyhoření jako skutečnou diagnózu) po psychickém zhroucení několika účastníků a vymknutí se kontrole jejímu manželovi. Přitom studenti byli vybíráni z řad studentů psychicky vyrovnaných a na dozorce a vězně rozděleni náhodně. Loni jsem shlédl film, jehož podobnost s pokusem Zimbarda pravděpodobně není pouhou náhodou. Vřele doporučuji: http://www.csfd.cz/film/239674-welle-die/

Nahlásit
-
1
+

Diskuze

John Cleese, známý britský komik, člen Monty Python napsal s renomovaným pychiatrem Robinem Skynnerem knihu "Život a jak v něm zůstat na živu". Je to pokračování jejich první knihy "Rodina a jak v ní zůstat naživu".Vtipným způsobem v ní ukazují, že jsme všichni ze stejného těsta a přitom tak moc ovlivnění tím, v jakých skupinách lidí (rodinách, školách, firmách, národech) trávíme čas.Její přečtení na mě fungovalo podobně jako přečtení Kyiosakiho.Tak jako po přečtení Kyiosakiho jsem podvědomě všude kolem sebe začal hledat příležitosti, tak po přečtení Cleese a Skynnera jsem u všech jedinců (včetně sebe) a skupin začal objevovat to o čem ti dva píší a rozdělovat chování všech na zdravé, nezdravé a "uvnitř spektra".Doporučuju, ale zároveň se obávám, že v papírové podobě už se tyto knihy sehnat nedají. Já je mám jen v elektronické podobě.

Nahlásit

-
0
+

K pokusu doktora Zimbarda není od věci podotknout, že celý experiment zastavila třetí osoba. Zimbardo se jako ředitel improvizované věznice pasoval do role které, ač kovaný doktor duše, naprosto podlehl. Experiment zastavila jeho žena (mimochodem psycholožka, která jako první popsala syndrom vyhoření jako skutečnou diagnózu) po psychickém zhroucení několika účastníků a vymknutí se kontrole jejímu manželovi. Přitom studenti byli vybíráni z řad studentů psychicky vyrovnaných a na dozorce a vězně rozděleni náhodně. Loni jsem shlédl film, jehož podobnost s pokusem Zimbarda pravděpodobně není pouhou náhodou. Vřele doporučuji: http://www.csfd.cz/film/239674-welle-die/

Nahlásit

-
1
+