Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Život s kýčem

15. 6. 2009
2 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Máš pravdu. Tímhle článkem jsem si ověřil, že psát fundovaně, zábavně a s nadhledem o kýči je fakt těžký. Naštěstí se to nedaří ani Ecovi :-) Takže to se mnou ještě není tak zlý.S Ecovým tvrzením, že kýč vzniká způsobem konzumace (plus predispozicemi konzumenta a aktuálním nastavením kultury) ale souhlasím. Co je jednu dekádu považováno za vrchol umění, se přece za deset let často stává vrcholem nevkusu. Objekt zůstává, konzumace se mění...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

S tím kýčem mi to přijde složitější. Kdybych vyšel například z předposledního citátu, pak bychom se museli shodnout, že v dnešní době je kýčovité prakticky vše. Zástupné zážitky... nejsme podle postmoderních mudrců obklopeni jenom zástupnými zážitky? Co je vlastně ten pravý zážitek? Je srdceryvná scéna v kině pravá nebo zástupná? Nejsem si jist, jestli se na tohle dá snadno odpovědět.A ten Ecův citát mi také přijde divný. Estetik Eco bymohl vědět, že někdy krásu člověka dělá detail, tak jakápak krása jako celek? Navíc z těch jeho vět vyplývá, že kýč není esencí, předmětem samotným, ale způsobem jeho konzumace, což nás dostává na mnohem subjektivnější pozici.

Nahlásit

-
0
+