Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Dobrá rada do chmurné doby

8. 4. 2009
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Uvaha o pravidelnem investovani v uvodu clanku predpoklada ze clovek do hry vstoupil jako Jezule s cisty stitem. Jedna se tedy bud "noveho" investora nebo nekoho kdo predtim svou kompletni expozici na akcie (nebo cokilv jineho) prodal.To vsak neni pripad vetsiny ctenaru a nema tak smysl optimalizovat pouze nakupni strategii aniz bych resil strategii prodeje. Pokud ma clovek jiz neco zainvestovano z drivejska, vyvoj jeho portfolia se pak nutne velmi podoba spis vyvoji jednorazove investice.Take verim v silu "blbuvzdorneho& quot;systemu (v tom nejlepsim slova smyslu, = automatickeho), kdy je clovek ochranen pred vlastnimi emocemi. Je vsak treba resit nejen A ale i B. Vice smyslu davaji clanky jako http://www.investujeme.cz/clanky/zivot-investice-kdy-koupit-akcie-a-kdy-dluhopisy/

Nahlásit

-
0
+

Situace CR ted a tehdy byla take o neco jina - napr. ne tolik zavislosti na srotovnem v Nemecku ale na pripravach na valku :) Mimochodem, zajimalo by me, co se stane az pristi rok, a pres-pristi rok vsichni co koupili auto se srotovnym nove dalsi auto nekoupi (zatimco v normalnim svete by ho koupili, resp. alespon novejsi ojetinu coz znamena, ze nekdo by nove auto koupil) . Bude srotovne na auta starsi dva roky misto deset nebo kolik to je? Bude nakonec srotovne na auta starsi tydne?Jeste k tomuto investovani - DJ z 1930 neni DJ z 2008. Odhadem sedum komponentu zkrachovalo (nebo, jako Chrysler a GM jsou na pokraji krachu), nektere bylo od krachu zachraneny jen prodejem (WoolWorth Co). Cca dalsich 10 je porad v indexu (vcetne skoro zkrachovaleho GM ktery asi brzo zmizi) - Coca Cola, GE, IBM, P&G a Exxon (Standard Oil). Pokud srovnavate index, automaticky mate survivor bias a tudiz lepsi vysledek (pokud teoreticky investor neinvestoval do futures nebo podobnych derivatu, v kteremzto pripade musite take pocitat cenu za udrzovani teto pozice).

Nahlásit

-
0
+

Taky je zajimave, jak lide vybiraji USA v GD jako priklad, a ne Japonsko 80. let, kde akcie poslednich 20 let padali, a pravidelny investor by nejspise docela prodelal (max v 1989 tesne pod 29 tisic, potom "stabilizace&qu ot;kolem 20k vetsinu 90tych let, pad k 10k v dobe .com padu, navrat k cca 15k pred par lety a soucasny pad k 8-9k). Muze nekdo spocitat kolik vydelal/prodelal investor ktery zacal do Japonskych akcii investovat v 91nim?Vzhledem k velice podobnym reakcim na bankovni sektor (udrzovani zombii nazivu) bych se odvazil tvrdit ze Japonsko 90. let je pro dnesni USA pouzitelnejsi scenar nez USA 30. let. I kdyz dulezity rozdil je ten, ze Japonsku velka menova expanze nepomohla (neb se okamzite exportovala pryc), a ze v pripade ztraty duvery v USD jako rezervni menu bude mit USA jiny problem nez JPY.

Nahlásit

-
0
+

Nekolik poznamek:Vetsina lidi srovnava GD v USA (kde to bylo videt nejvice) s USA dnes. Nebe a dudy. Strukturalne je USA z 1929 uplne jine nez USA z 2008 (nejvetsi veritel vs. nejvetsi dluznik, nejvetsi vyvozce, uplne jina struktura interniho dluhu atd..). Spise by se USA dnes dali srovnavat s UK 1929 (coz je na jednu stranu spatne, neb UK defaultovalo, ale na druhou stranu dobre, neb pro UK vylezla z GD nejdrive ze vsech - mimojine kvuli rychle devalvaci).Co se tyce kompletniho svetoveho obrazu, situace dnes je HORSI nez v GD. Svetova industrialni produkce pada o neco rychleji nez v 30tych letech, akciove trhy o dost rychleji (mimochodem, ty byli na minimu v 35, ne 32 jako DJ) a objem svetoveho obchodu o hodne rychleji. Na druhou stranu, nektre ukazatele (urokove sazby, objem penez) jsou na tom podstatne lepe.

Nahlásit

-
0
+