Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Pozitivní vliv inflace

18. 8. 2008
14 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Pokud se dnes vydáte mezi české zemědělce, dají se rozdělit na ty, co chtějí vyrábět a umí to se ziskem a potom na ty, co chtějí být dotování nebo neumí dělat zisk. DOtační politika v "zemědělství&qu ot;je zajímavá už proto, že se nedotuje výrobce (tak jak je to ve Francii, Švajcu,atd.. běžné) ale zpracovatel, nebo vývozce. V současné době to hodně zenmědělců prostě balí a začínají vyrábět věci jako řepka, mák, atd., věci co se nedají dobřě jíst, ale prodat. A pokud tu za pár let nebude nikdo, kdo bude produkovat něco k jídlu, tak se z nás stane dokonale závislý stát na dovozu. Už se na tu dobu moc těším, protože teprve tehdy bude od českých zěmědělců (tedy těch co vydrží) konečně vykupováno za relevantní ceny:-). Dnes raději svou produkci v nemále případů prodávají do ciziny. Možná se na to dívám špatně, ale tuhle potravinovou sobestačnost považuju za poměrně důležitou věc. Unii se ale dotacemi, kvótami a zákazy, atd. podařilo užasně pokřivit tržní mechanismy v potravinářství.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

- V případě příjmů (výnosů z pronájmů) je inflace neutrální, neboť je každoročně zvyšuji o její výši.- V případě úroků z úvěrů je to tak, jak píše pan Jiří Černý.- V případě "tržní" ceny mých nemovitostí, tak ty každoročně vzrůstají o něco více než je inflace.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jelikož jsem zaměstnanec a na letošek jsem dostal přidáno 5% a výše mého ročního čistého platu je jenom skoro polovina dludu, tak jsem stále v plusu:)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Testovaci komentar z Firefox 3

Nahlásit

-
0
+

Testovaci prispevek

Nahlásit

-
0
+

Taky je dost podstatné, jak na inflaci reagují vaše příjmy. Inflace je fajn jen tehdy, pokud dostanete přidáno nejméně tolik.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A pokud k tomu máte úrok jen 2,99% a ta nemovitost vydělává 20% ročně k výši úvěru, tak je vyšší inflace jen jakousi třešínkou na dortu.... :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já mám za určitých okolností inflaci rád:)) Tak si představte že mám hypinu s úrokem 4,7% a inflace je -+7% (?). Takže mi vlastně banka z dlužné částky 2,3% letos vyplácí. No kdo by je nechtěl z cca 550 000,-. A když to ještě roztáhnu že jsem si jí vzal před 8 lety na 70% ceny a součastná cena je cca na trojnásobku, tak nedlužím bance v součastné době 50% (k původní částce), ale jenom necelých 19% (k součastné tržní ceně).Jasně, na mých investicích mi ta samá inflace "užírá", ale ty bohužel zatím nejsou tak velké aby se mi to "zatím nevyplatilo"Záleží tedy na jaké straně stojíte. Jestli jste věřitel nebo dlužník. Každá ta strana se na inflaci dívá jinak.

Nahlásit

-
0
+

Oni je chteji hlavne ti, co maji vetsinu prijmu zaloznu na zemedelskych dotacich, ti pak nejhorliveji rozhlasuji, jak je skvele konzumovat domaci cinkajici ovecky. Spis mi prijde ze tim zvonicim stadem je masa spotrebitelu, co nedokaze vnimat obe strany rovnice soucasne.. :o) A nam ostatnim je "spotrebitelsky nacionalizmus" vnucen nasilim...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Oni je chteji hlavne ti, co maji vetsinu prijmu zaloznu na zemedelskych dotacich, ti pak nejhorliveji rozhlasuji, jak je skvele konzumovat domaci cinkajici ovecky. Spis mi prijde ze tim zvonicim stadem je masa spotrebitelu, co nedokaze vnimat obe strany rovnice soucasne.. :o) A nam ostatnim je "spotrebitelsky nacionalizmus" vnucen nasilim...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Inflace bývá definována různě - jako růst peněžní zásoby, jako všeobecný růst cen, případně jako všeobecný růst cen způsobený nadměrnou emisí peněz.Už ta první definice není úplně jednoznačná, ale používání těch dalších už je hodně problematické. Jaké ceny budeme měřit? CPI? PPI? Cenu práce - mzdy? Dokonce i úroková míra je svým způsobem cena.Vyšší cena ropy "způsobuje" ;inflaci - nebo vyšší cena ropy "je" inflace?Inflace učí firmy šetřit...nenutí.Firmy nutí šetřít fakt, že se jim rychle snižuje zisk. Ale zda je to způsobeno tím, že roste cena vstupů a cena výstupů stagnuje, nebo tím, že cena vstupů stagnuje a cena výstupů klesá (deflační scénář), je přeci úplně jedno. Toto snižování zisků je typický příznak recese, takže článek měl spíše znít "pozitivní vliv recese".Jinak ten nápad s zákazem/zdražením žravých aut (o kterém zaručeně EU hodně uvažuje) je tak trochu "vrtění psem". Vysoká cena je problém pro lidi. Vysoká poptávka je způsobena lidmi, JEJICH rozhodnutími, kterými se snaží maximalizovat svůj užitek. A proto jim musíme v určitých krocích zabránit, aby cena ropy byla nižší...což ale užitek těch lidí maximalizovat nebude.Jestliže tedy cílem takovýchto opatření není maximalizace užitku obyvatel - jaký je jejich cíl? Je snad nízká cena ropy sama o sobě cílem?Bohužel opatřeními tohoto typu se to dneska jen hemží. Jejich smysl se mi zdá utajen....

Nahlásit

-
0
+

Možná, že Francouzi a jiní Evropané vyšší ceny potravin opravdu chtějí. Za vyšší ceny způsobené dotacemi si kupují dobrý pocit, že konzumují domácí zboží. Ještě výraznější je to ve Švýcarsku, kde "spotřebitelský nacionalismus" hraje důležitou roli. Švýcaři si raději připlatí, aby měli svoje ovečky a kravičky cinkající na pastvinách zvonci. Patří to k národnímu koloritu a hraje to roli v turistice.V bohatých zemích tvoří výdaje za potraviny jen něco kolem 11-12 procent výdajů domácností, takže úspory vzniklé levnějšími dovozy by beztak nebyly podstatné.Čímž netvrdím, že s podobnými názory souhlasím v českém prostředí. Dotace bych zrušil. Protože jsem původem z vesnice, netrpím zemědělským romantismem typickým pro Pražáky :-)

Nahlásit

-
0
+

proboha, kdy jsem viděl benzin v USA za dolar 1 galon, posledních 5 let je galon nad dva dolary všude v USA

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Zajímavý úkaz, korespondující s tématem článku, můžeme vypozorovat v USA v automobilovém průmyslu.Dokud galon benzinu stále něco přes dolar, vyráběla a nakupovala se auta se spotřebou přes 20 l/100 km jako na běžícím páse a auta s nižší spotřebou neměla šanci. PŘITOM výkon aut s tak vysokou spotřebou benzinu není pro běžný provoz v USA nijak racionální(pomalu se šinoucí kolony 50 mil/hod). Ani zákazníci, ani výrobci auto to však nereflektovali.Až teprve tlak na snížení spotřeby domácností (v důsledku hypoteční krize) v kombinaci s významným růstem ceny benzínu změnily trendy na trhu automobilů ve prospěch aut s nižší spotřebou, jakkoli ekonomicky rozumné chování by bylo na místě již podstatně dříve.Všeobecně nezdravou a drahou iracionalitu evropských regulací s negativním dopadem na tržní konkurenceschopnost vidím rovněž jako velký budoucí problém evropské ekonomické výkonnosti. Politicky to je však zatím průchozí trend, obávám se.

Nahlásit

-
0
+