Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Baťa: stagnace a její příčiny

11. 9. 2008
22 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Nezlobte se na mě Arsene,ale tohle neberu.Vaše osobní zkušenost je něco,co je argument možná v laické diskusi spotřebitelů,ale v případě,že chcete dále hájit tento článek na základě tohoto argumentu,tak nemáme dál o čem diskutovat.Osobní dojmy z prázdných prodejen nelze považovat za seriozní argumenty.Navíc dost vážně pochybuji,že jste navštívil aspoň 10% všech prodejen Baťa.Vrať me se k článku:Titulek jako hrom,jednoznačný negativní závěr na Baťu,pár dní po smrti,data nejsou.Jsou jen dojmy a osobní pocity.A to vše v honosné rubrice "světová ekonomika",ne třeba názory, čtení na víkend nebo ekonomický bulvárek.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já jsem ve svých diskuzích na toto téma došel ke dvoum podstatným závěrům a budu si za nimi stát i nadále. Když má někdo opakovanou špatnou zkušenost s výrobkem nějaké značky, tak začne na značku pohlížet jinak. Já jsem štěstí na kvalitní boty od této značky opravdu neměl. Kdyby se Vám rozbily 4 televize Sony, tak si pravděpodobně nejen další televizi od této značky nekoupíte, ale značku nedoporučíte ani svým přátelům. Dále jsem vyjádřil poctu k Batovi, že založil novou firmu, bohužel však nevyužil její nový potencionál. Obchody vidím v nejrůznějších zemích prázdné a proto jsem vzal za relevatní informaci, že se další obchody zavírají. Došel jsem tedy k závěru, že hospodářské výsledky asi moc dobré nebudou. Tato myšlenka by však přeskočila v hlavě asi každému. Třeba jsem opravdu vyřkl nepravdivou a bulvarizujicí informaci, jelikož se jednalo o hromadnou restrukturalizaci se snahou otevírat prodejny na lukrativnějších místech a konečným cílem obout celý svět :))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Víte já mám problém především s jednou věcí Arsene(škoda,že Vás v tom pan Kohout nechal samotného).A to je to,že tady celkem jednoznačně docházíte k jistým závěrům(stejně jako autor) a nemáme ta fakta,která to potvrzují.To,že vy ta čísla nemáte,znamená,že té spekulace,o které píšete,jste se dopustili právě vy a autor článku.Pro mě za mě,myslete si o Baťovi co chcete.Máte na to právo.Ale něco jiného je pár dní po jeho smrti napsat v rádoby seriozním článku o Baťovi,že 30 let řídil firmu špatně bez jednoznačných faktů,o která se lze opřít.Pokud chcete být respektovaný ekonom a novinář(věřím,že ano),tak se takových unáhlených soudů a tvrzení,která jsou dobrá jen ke krátkodobému kontroverznímu zviditelnění raději vyhněte.Takovýhle článek patří do Blesku a ne na Finmag.Prostě takový bulvárek.Nic seriozního(na rozdíl od většiny článků pana Kohouta).Pokud ta čísla objevíte,zašlete mi je prosím aspoň na mail.Určitě mě zajímat budou.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Omlouvám se za trochu pozdejší odpověď. Byl jsem na dovolené v Itálii. V městech, které jsme navštívili (Monza, Benátky, Milán) jsme našli minimálně po jednom obchodě Baťa. Bohužel často byly prázdné.To, že Baťa naplnilo nevyužila svůj potenciál je čistý fakt. Čísla nelze jednoduše najít na internetu což samozřejmě nahrává různým spekulacím. A nevím, proč vehementně Baťu obhajujete. Jak jsem již napsal, tak s tou prvorepublikovou nemá téměř nic společného.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pánové,co ta čísla?Už jste je našli?Ukážete nám je?

Nahlásit

-
0
+

Společnosti Bata v žádném případě nezávidím. Naopak Baťa junior i přes represe komunistů dokázal uspět s nově založenou společností v zahraničí. Avšak s tou předchozí toho moc společného opravdu neměla. Výroba se k přesunula do Číny a botičky nám tak pravděpodobně vyráběly pracovité dětičky. Nevím nic o tom, že by jim postavil městečko nebo školku.Možná po tomhle odstavci mě budete brát za snílka, kterého by dnešní kapitalismus ušlapal. Ale přestavte si situaci, kdyby společnost Baťa přesunula do Čech tu část nejexkluzivnější výroby, podobně jak to dneska u nás má Prostějov.Jednoho dne by Vám váš obchodní partner pochválí krásné, luxusní vypadající boty, které Vám skvěle ladí k saku. A vy hrdě odpovíte, že jsou od Baťy. Proto když přemýšlím o společnosti Baťa, tak nastupuje lítost při myšlence toho, čím dnes tato společnost mohla být. Podobně jako v minulosti byla často srovnávaná s Fordem, tak dnes by to mohl být Porsche ?))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Zdravím, podle toho co zde čtu za diskusi, tak rovnou Ješitové napište, že Baťovi závidíte a nechápete, že i když nebyl dravý, flexibilní atd., tak požíval u lidí takové úcty, kterou VY, nikdy mít nebudete! A jaké boty Baťa má nebo nemá, tihle lidé neřeší.

Nahlásit

-
0
+

Odbíháte od tématu.Viděl jste ta čísla?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

A o tom to je.Kašlu na značku.Podstatné je,že tam ty boty mají.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Boty Vagabond od Bati? Dobrý vtip:) U Bati už jsem si také koupil Vagabondy a pak boty značky Merrell, ale dosud ne boty značky Baťa.Vagabond a Merrell jsou jiné firmy, které Baťa pouze přeprodává, a lze je koupit i kdekoliv jinde.Když se kouknu do Bati na Václaváku, tak tam většina bot nese jinou značku než Baťa. S kvalitou originálních Baťa bot zkušenosti nemám, takže ty nehodnotím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano, máte ve svém tvrzení pravdu, ale já jsem psal o jiném rozměru tohoto tématu. Všimněte si, že se např. Zlín za Baťu a jeho nedokonalé skejtové boty nestydí, naopak Baťa požívá jisté úcty, včetně poskytnutí svého jména místní univerzitě. Z hlediska jeho podnikatelské filozofie považuji za pozoruhodný vysoký stupeň zaměstnanecké loajality, která by mohla být jistou inspirativní hodnotou i dnes, domnívám se.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jakýpak konzervativní kapitalismus? Firma musí být dravá a bojovat. Stejně jako si člověk nemůže říct ve svých 30 "tak a ted mám vystudované dvě školy a už se celej život nemusím učit."A to co úspěšně fungovalo před 20 a i 10 lety a přinášelo majitelům nemalé zisky tak v dnešní době by to přinášelo leda tak posměch.. Dnes boty umí vyrobit kdekdo a vytváří tím zboží s minimální přidanou hodnotou. Prvorepubliková filozofie společnosti Baťa je jistě velice zajímavá, ale s tou současnou nemá téměř nic společného. To je jako kdybychom dnes tvrdily "Ford má dnes nejlepší auta, protože tomu kdysi velel Henry"

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mám pocit, že předmětem výtky k článku nebyla ani tak kvalita bot samotných či problematika marketingu a managementu firmy BATA (věcně možná oprávněné), jako spíše jistý nedostatek respektu (ohledu v souvislostech) k hodnotě firemní kultury, životní filozofii a tradičnímu poctivému konzervativnímu kapitalismu, ktery kdysi tato firma reprezentovala a se kterou je historicky spjata(jakkoli se již dnes tyto hodnoty, bohužel, nenosí).V tomto světle bych Panu Baťovi tu podrážku na "skejt botech" velkoryse prominul.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Společnost Baťa se špatně profilovala a nedokázala najít svou cílovou skupinu zákazníků. Zatímco co Adidas a Nike vyráběla boty pro volný čas a sport, do Schollu jsme zamířili pro zdravotní obuv, do Lacoste zase pokud jsme mladí a dynamičtí lidé, do různých luxusních obchodů pravděpodobně úspěšní manažeři a v Deichmanovi lze najít pěkné boty za "lidovou cenu".. Ale proč do Baťy? Při mé poslední návštěvě navíc následovalo hluboké zasmání poté, co jsem viděl jak vedle černých naleštěných bot do společnosti byly vystavené boty s plochou podrážkou označované jako „skejt boty“ .)))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nepovídejte Týden?Hm,tak to je jiná...:-)Googloval jsem asi 2hodiny a ty hospodářské výsledky jsem nedohledal.Tady je zatím nikdo neukázal.Vy jste je viděl Arsene?Nebo jen z obdivu ke svému kolegovi střílíte slepýma?Co se týče kvality,tak říkáte nesmysly.Zkuste si u Bati na Václaváku někdy nějaké boty koupit.Manolo Blahnik to není,ale čínská obuv?Nesmysl.Zkuste třeba Vagabond.Kvalitní boty za solidní cenu - můj názor.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dokonce i v časopisu Týden se objevil né příliš lichotivý článek o rodině Baťů. Ani se nedivím, že hospodářské výsledky společnosti byly slabé a společnost špatně pronikala na jednotlivé trhy. Boty na které se společnost zaměřila se daly srovnávat s čínskou nekvalitní produkci, protože jste měli jistotu, že během několika dní budete mít trápení s puchýřem na noze. Aneb je to podobné, jako kdyby v dnešní době Henry Ford prodával předražené trabanty :-))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Někdy je lepší neříkat nic.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Společnost Baťa byla během posledních třiceti let velmi špatně. Je mi líto, nerad to říkám, ale je to prostě pravda. Měl bych snad ze slušnosti lhát, že BSO je skvělá firma, když to tak prostě není?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

1)Načasování.Považuji za neuctivé psát o člověku formátu,jaký má Tomáš Baťa,že posledních 30 let svou firmu řídí špatně(ikdyby to byla pravda) jen pár dní po jeho smrti.Jindy by to nikoho nezajímalo?Spíš si myslím,že jindy by nezajímal Tomáš Baťa novináře.Navíc lépe se dá někoho kritizovat,když už se nemůže bránit,že?2)Obsah.Proč chodí firmy na burzu?Protože chtějí získat kapitál pro další investice.Pakliže mají dostatek vlastních zdrojů,proč by se před zbytkem světa svlékaly do naha,když nemusí?Je spousta dobrých a velkých firem,které tam nejsou.Můžeme jen spekulovat,jaké jsou ty interní cíle firmy Baťa.Možná,že firma Baťa není žádná rychlokvaška a sazí na stabilitu.Každopádně jsou to interní cíle,pokud ta firma není veřejně obchodovatelná.A pokud by pan Kohout chtěl kvalifikovaně veřejně hodnotit úspěchy firmy Bata Shoes,tak by musel vytáhnout jiná data a ne takovéhle střípky z mozaiky.3)Vy jste dobrý novinář.Díváte se na to možná jinak než já,protože já jím nejsem vůbec.Ale uznejte,že kombinace načasování a obsahu,který vyznívá pro pana Baťu dost negativně a který je poskládaný z několika málo faktických útržků,je takový Molotov koktejl.Jinak osobně práci,kterou na Finmagu děláte velmi oceňuji.Myslím,že jste vytvořil perfektní finanční médium,kde se střetávají kvalifikovaní diskutéři.Také články tu mají ve většině případů solidní úroveň.Jenže tentokrát jsem cítil potřebu se toho chudáka starého pána zastat.Toť vše.Přeji dobrou chuť u nedělního oběda.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ondřeji, tahle vaše reakce mi nějak nedává smysl. Asi před měsícem zemřel spisovatel Alexandr Solženicyn. Ve světových i našich médiích se pak týden hovořilo také o tom, že Nobelovu cenu dostal spíš za politický než literární rozměr svého díla, že v posledních letech byl ideově poněkud mimo atd. Opravdu by mě nenapadlo vyčítat někomu, že o tom měl mluvit jindy - vždyť jindy by to nikoho nezajímalo. Když odejde ze světa legenda, přichází čas ohlédnutí. A k tomu patří i kritický pohled na život a dílo respektované osobnosti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Sebevědomí Pavlu Kohoutovi nechybí.Zato soudnost a slušné vychování zcela jistě,když si dovolí takový článek jen pár dní po smrti tohoto pána.S fakty jste měl pane Kohoute přijít dříve a nebo až později.Navíc je obdivuhodné,jak dokážete hodnotit kvalitu manažerských schopností u firmy,u níž jen sotva znáte interní cíle a dlouhodobou strategii.Tentokrát jste hodně přestřelil.

Nahlásit

-
0
+

Mohl byste, milý pane strategický řediteli Kohoute, říci, zda jste již společnosti BSO nabídl svoji analýzu a služby? Pokud ano, s jakým výsledkem. 2., prosím, podívejte se na podrážky svých a bot a dejte nám vědět, jakou značku máte nyní na nohách.Děkuji.

Nahlásit

-
0
+