Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nájemné místně neobvyklé

| 2. 2. 2011

Čas od času se mi to stane. Prostě jdu po ulici a začnu si zpívat. Štrádovala jsem si to po Václaváku a asi jsem budila veřejné pohoršení, protože ke mně přistoupil jeden můj klient (to víte, ti se najdou všude) a zeptal se mne, jestli jsem v pořádku. S okem lehce nevnímajícím okolí jsem totiž halekala:

Nájemné místně neobvyklé

He’s a real nowhere man,
Sitting in his Nowhere Land,
Making all his nowhere plans
For nobody.
Doesn´t have a point of view,
Knows not where he´s going to…

(Je to pravý pan Nikdo,
sedí ve své zemi Nikde,
všechny svoje nijaké plány
vymýšlí pro nikoho.
Nemá žádný názor,
neví, kam jde...)

Regulace právní a ekonomická

Byvši vlídně pozvána na kafe první pomoci uvědomila jsem si, že moje podvědomí opět jednou pracovalo za mne: vědomě jsem se totiž zaobírala fenoménem zvaným „místně obvyklé nájemné“. Beatles prostě byli géniové, i když asi netušili, že zpívají o české realitě dnešních nájemních vztahů k bytům – posuďte sami:

V České republice vládne fenomén světově nevídaný, totiž, že máme zároveň právní a ekonomickou regulaci nájemného. Majitelé musí ve svých domech v „regulovaných“ případech mít i ty, koho nechtějí, a ti mu mohou platit to, co jim poručí stát, nikoliv majitel. A pokud se nájemníci rozhodnou neplatit, tak si s ohledem na současnou právní úpravu dají v podstatě nohy na stůl a majitel s nimi právními prostředky nehne. Znám otrlé jedince, kteří takto bez placení okupovali byt i deset let, než se je podařilo z domu legálně dostat. Legální cesta, jak se přidělených nájemníků zbavit či jak je přinutit platit více, neexistuje...

Po brutálním nájezdu majitelů domů k Evropskému soudu pro lidská práva seledy přece jen pohnuly a v březnu 2006 byl přijat zákon č. 107/2006 Sb. Podle jeho ust. § 3 bylo možno nájemné zvedat podle vzorečku stanoveného o paragraf dále. Zákon měl platit do 31. 12. 2010, a co bude dál, neřešil.Jaksi se tiše předpokládalo, že tím regulace skončí, respektive, že bude dosaženo „místně obvyklých“ cen, takže se to jaksi srovná samo. Následně se „zjistilo“, že se „to nájemné“ zvedá někde příliš rychle, takže v Praze, krajských městech s výjimkou Ostravy a Plzně a ve velkých středočeských městech zvolnilo tempo a zákon platí až do 31. 12. 2012.

Souběh právní a ekonomické regulace tak zde pokračuje i nadále. Paradoxně je ale tato právní úprava lepší než stav panující na zbytku území republiky. Samozřejmě, že tento „zbytkový zákon“ 107/1996 Sb. je i nadále ústavně nekonformní, ale aspoň existuje.

Chaos a bezvládí

Ve zbytku republiky panuje chaos a bezvládí. Jako kdyby se od března 1996 páni úředníci na gesčním Ministerstvu pro místní rozvoj všichni popíchali o přeslice. Náměstek Miroslav Kalous, který má po celou dobu bytovou problematiku na starosti, obecně přezdívaný mezi majiteli domů Šípkový Růženec, by v ke konci roku vzbuzen polibkem expirujícího zákona, doporučil všem zúčastněným stranám, aby se šli o výši nájemného soudit, když se tedy pronajímatel s nájemcem nedohodnou.

Považuji za projev osobní statečnosti a důkaz mimořádné osobní vyzrálosti, že JUDr. Tomáš Lichovník, předseda Soudcovské unie, jej nepraštil po hlavě prvním po ruce jsoucím tuhým předmětem. Kdyby totiž nájemníci a majitelé pana náměstka poslechli, do podatelen prvoinstančních soudů by napadlo – realistickým odhadem – okolo 80 tisíc soudních sporů. Není třeba vůbec žádné představivosti k odhadu, co by se s českou justicí dělo dále.

Naštěstí nejenObčanské sdružení majitelů domů (OSMD), ale dokonce iSdružení nájemníků (SON), ač jsou navzájem v kontradiktorním postavení, dospěly k názoru, že nemohou nechat svoje ovečky napospas politické nezodpovědnosti, a pustily se do díla. Výsledkem by mělo být určení pravidel dohody o výši nájemného tak, aby se ani jedna ze stran necítila zásadně a úplně odrbaná. V zákoně č. 107/1996 Sb. byl totiž také novelizován § 696 Občanského zákoníku, dle kterého se má nájemné stanovit dohodou. Jak ale k této dohodě dojít? A co dělat, když se dohoda nezdaří?

Ulice růžových keřů

Doporučuji neohlížet se směrem ke Sněmovní, i jen pohledem byste se mohli popíchato růžové keře, které neodvratně obrůstají i Poslaneckou sněmovnu. V ní totiž leží návrh novely Občanského zákoníku s pracovním názvem „čto dělať“, upravující vztahy mezi nájemníky a pronajímateli, které měly být už upraveny dávno. Smůla je, že snad tento týden by to mělo jít do Ústavněprávního výboru a dále – no, tak do července může být upečeno. Ještě lepší to je s takzvanými cenovými mapami místně obvyklého nájemného, které Ministerstvo pro místní rozvoj začalo slibovat někdy v říjnu. Únor je na krku a hurááá, už je určena firma, která je bude zpracovávat. Alespoň že to je jediný podnik, od kterého je možno očekávat skutečně relevantní údaje, protožese danou problematikou zabývá už minimálně patnáct let: je toInstitut regionálních informací.

Zasituace, kdy neexistuje žádná právní úprava a žádné oficiální pomůcky,na jejichž základech by bylo možno se dohadovat o výši místně obvyklého nájemného, je nutno přivítat publikaci Místně obvyklé nájemné, kterou vydalo Občanské sdružení majitelů domů.V Praze je možno ji zakoupit v knihkupectví Fortuna na Národní třídě10, v knihkupectví právnické literatury na Opletalově ulici nebo osobně vkanceláři OSMD. Za solidní cenu 252 Kč se dozvíte, co je to místněobvyklé nájemné, jak se vytváří na svobodném trhu nájemního bydlení, jaké jsou součásti nájemného a jaký je oprávněný výnos z pronájmu. Závěrem pak publikace podává návod, jak již nyní zjistit výši místněobvyklého nájemného starších nerekonstruovaných bytů.

Jelikožvláda i parlament se opět jednou ukázaly jako zcela nepoužitelné, je zdetedy alespoň jedna dobrá zpráva: pan Nikdo si v zemi Nikde bude mít cočíst. Speciální vydání brožury Místně obvyklé nájemné je po něj připraveno na OSMD v reprezentativní kožené vazbě....

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Adam Čabla | 2. 2. 2011 14:15

Asi bych potreboval vysvetlit uplne zaklady, ze kterych autorka vychazi. Napriklad co je ekonomicka regulace a jak se lisi od pravni? Proc je potreba regulovat zpusob, jakym se dochazi k dohode? Ja si vzdycky myslel, ze k dohode dochazi dobrovolnou akceptaci podminek obema stranami, to se musi regulovat?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladislav Kalina | 2. 2. 2011 11:10

"A co dělat, když se dohoda nezdaří?" No odstěhovat se jinam :-) Sám bydlím v pronajatém bytě (za tržní nájem, samozřejmě) právě proto, že mi dává svobodu se kdykoliv přestěhovat jinam. Když si přestanu rozumnět s pronajímatelem (třeba ohledně výše nájmu), nebo se sousedy, nebo se pod okny začne stavět dálnice... Dneska se k tržnímu nájmu nabízí tolik hezkých bytů za tak příjemné ceny, že nechápu proč někteří jedinci tolik lpí na udržení jednoho bytu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 2. 2. 2011 16:29
reakce na Vladislav Kalina | 2. 2. 2011 11:10

Problem nastane ve chvili, kdy se sem treba prizene spousta zahranicnich delniku, schopnych zaplatit za najem vic, protoze bydli po 2 v 1 pokoji. Potom ti treba najednou muze vzrust najem na dvojnasobek. Ta nabidka hezkych bytu za prijemne ceny tu nemusi by vecne. Pokud nebylis ve velkem meste, tak tech bytu moc na vyber nemas. A navic vecne stehovani taky neco stoji, nejen penize ale i casa nervy. Vsechno ma svoje vyhody a nevyhody.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 3. 2. 2011 00:38
reakce na Libor Kosour | 2. 2. 2011 16:29

Když nájemné stoupne na dvojnásobek, tak developeři se přetrhnou honem postavit nové byty nebo ubytovny pro ty cizince, protože to bude výnosné. Tím ovšem nabídka stoupne a cena nájmu zase klesne, takže pronajímat bude nakonec stejně výnosné jako každá jiná činnost.
Pro majitele domu časté stěhování nájemníků také není příjemné, byt se musí opravit a chvíli trvá než se najde další vhodný nájemník, takže pro majitele domu je také lepší mít dlouhodobé nájemníky, byť za trochu nižší nájem. Je to něco jako množstevní sleva. :-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zdeněk Pikhart | 2. 2. 2011 10:21

Může mi někdo vysvětlit, co to je místně obvyklá cena? Ekonomická teorie žádný takovýto termín nezná. A už vůbec ne právo spotřebitele koupit za cenu, kterou nabízí konkurenti:) V úřednících a v lidech je po socialismu zakořeněná nedůvěra v trh a tato pseudoderegulace je toho potvrzením.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Klára Samková
Vzděláním právničkastudovala na právnických fakultách pražské i brněnské univerzity, absolvovala řadu stáží po celém světě, včetně Kongresu USA. Setrvale...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!