Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Luxusní bydlení v evropských metropolích

| 28. 1. 2009

Luxusní bydlení má několik charakteristických rysů, podle kterých je poznáte v kterékoliv evropské zemi. Jde o vysoce kvalitní nemovitosti, které se nacházejí ve výjimečných lokalitách, často v historických centrech či jinak urbanisticky atraktivních částech hlavních měst. Pokud to město nabízí, vyhledávané je zejména bydlení u řeky či jezera. Neméně důležitá je zeleň.

Luxusní bydlení v evropských metropolích

Synonymem luxusního bydlení je především prostor (u bytů i 300 m2 obytné plochy), vysoké stropy, velká okna. Na vybavení vnitřního prostoru jsou použity luxusní materiály – vzácná dřeva a kvalitní kámen s dekorativní texturou. Samozřejmostí je luxusní keramika a spotřebiče vysoké kvality. Velmi důležitá je vybavenost domů a servis.

Luxusní bytové domy mají soukromá fitness centra, sauny, relaxační centra, balneoprovozy. Správa domu zajišťuje širokou paletu doplňkových služeb (ostrahu, úklid, opravy v bytě apod.). Luxusní byt či dům je jedinečný, odráží individualitu a životní styl svého majitele, je symbolem jeho statusu.

Zatímco v Praze a v Paříži se nové luxusní byty kvůli omezenému množství volných pozemků víceméně nestaví (vznikající luxusní byty jsou zejména rekonstrukce historických budov), v Londýně, Madridu či Varšavě vznikají nové luxusní projekty přímo v centru.

Londýn

K těm nejzajímavějším v současné době patří projekt One Hyde Park (londýnský městský okres Knightbridge), který nabízí celkem 80 luxusních bytů za průměrnou cenu 67 690 eur za m2. Byty v Montrose Place v městském okresu Belgravia se na jaře prodávaly za průměrnou cenu 51 650 eur za m2. Své obyvatele našel rychle také projekt Grosvernor Waterside v okrese Pimlico, kde se byty prodávaly za průměrnou cenu 14 272 eur za m2.

Výhled na Temži si stejně jako v případě předchozího projektu užijí majitelé bytů v projektu St. George Wharf v okrese Wauxhall. Průměrná cena bytu se zde pohybuje okolo 10 901 eur za m2.

K nejvyhledávanějším londýnským čtvrtím patří Belgravia (s průměrnou cenou bytu cca 28 000 eur za m2), Knightbridge (průměrná cena bytu okolo 22 500 eur za m2), Chelsea (19 000 eur za m2), South Kensington (19 000 eur za m2) a Mayfair (18 000 eur za m2).

Madrid

Španělská metropole se může pochlubit hned několika luxusními rezidenčními projekty přímo v centru města. Patří k nim projekt Baluarte naproti parku Retiro, který nabízí byty o velikosti 200 až 300 m2 za průměrnou cenu cca 12 000 eur za m2. Projekt Inmobiliaria Chamartín v ulici Serrano a Choncha Espina disponuje byty o rozloze 135–215 m2 za průměrnou cenu 11 500 eur za m2. Další projekt v ulici Serrano s názvem Inmobiliaria Espacio přichází s byty o velikosti cca 200 m2 a průměrné ceně cca 11 000 eur za m2.

K vyhledávaným madridským VIP lokalitám patří distrikty Salamanca (ulice Serrano, Ortega y Gasset a Velázquez) a Chamberi (ulice Almagro a Fortuny, Paseo Castellana, Passeo de la Havana, Alberto Alcocer a Pío XII.). Ceny luxusních bytů v obou distriktech se pohybují v rozmezí od 9 000 do 12 000 eur za m2.

Varšava

Polská metropole v poslední době přitahuje pozornost zejména výstavbou luxusní rezidenční budovy s názvem Zlota 44, kterou přímo v centru polského hlavního města navrhl Daniel Liebeskind. Projekt nabízí 251 luxusních apartmánů, jejichž cena začíná na 7 500 eur za m2.

Praha

Jen pro srovnání, projekt Rezidence Františkánská zahrada ve Vodičkově ulici na Praze 1 se prodává za cca 7 200 eur za m2. Předpokládáme, že zájem o luxusní bydlení v Praze poroste, stejně jako ceny tohoto typu rezidenčních nemovitostí.

Paříž

V metropoli nad Seinou najdete nejdražší byty na Avenue Montaigne v blízkosti Champs-Elysées, kde se ceny pohybují v mezi 12 000–18 000 eur za m2. Vyhledávané jsou lokality Faubourg Saint-Honoré, Quartier Latin, na pravém břehu Seiny pak Le Marais a Les Halles, dále pak Montmartre, L´ Opera a Montparnasse. Ceny luxusních bytů se pohybují od 5 500 do 10 000 eur za m2. Velmi oblíbená jsou také západní předměstí Paříže (Neuilly-sur-Seine, Boulogne-Billancourt, Levallois-Perret a Saint Cloud). Ceny dosahují výše od 5 500 do 9 500 eur za m2.

Autorka působí v mezinárodní poradenské firmě King Sturge Praha. Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Tomáš Marný | 28. 1. 2009 18:11

Nejsem realitní makléř, ndrozumím tomu, proč je tak velká disproporce mezi Londýnem a ostatními metropolemi. U Londýn vs. Varšava nebo Praha tomu rozumím, ale L vs. Paříž? 67 tis vs. 12 tis.?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 28. 1. 2009 18:25
reakce na Tomáš Marný | 28. 1. 2009 18:11

Londýn je finanční centrum světa s velkou koncentrací opravdu bohatých lidí.. Pro vrcholové manažery nebyly a stále ještě nejsou nadsazené ceny problém..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 29. 1. 2009 16:37
reakce na Arsen Lazarevič | 28. 1. 2009 18:25

Dovolim si tvrdit, ze pro nekter jsou problem. V Londyne trh s nemovitostmi docela posledni rok padal. Mimo jine i proto, ze sice hodne lidi melo vysoke prijmy, ale jelikoz s vysokymi prijmy pocitali i do budoucna (specialne s rostoucimi bonusy), meli hypoteky s obrovskou leverage (100% hypoteka, 5-6x kompletni prijem pred zdanenim). Hodne (samozrejme, ne vsichni, ani ne vetsina, ale nezanedbatelna cast) lidi nepokrylo ze zakladni mzdy ani mesicni naklady na zivot (a to mluvime o mzdach pres 100k liber rocne), a spolehali na bonusy.Koupit skoro nove luxusni auto z druhe ruky bylo posledniho pulroku velice snadne :).Pozn: - to neni z novin, ale z toho co vidim/znam kolem sebe.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav K. | 29. 1. 2009 16:01
reakce na Arsen Lazarevič | 28. 1. 2009 18:25

Pouze doplnim, ze v London-City (skutecne financni centrum sveta) pracuje zhruba 300 az 350 tisic lidi. Ti si mezi sebou rocne rozdeluji pouze na bonusech(!) pres 6 mld liber - v roce 2006 - 8.8 mld, 2007 - 7.2 mld, 2008 - 6.0 mld (coz pry bylo nejmene od roku 2003). Z toho zhruba 1% zamestnancu dostane na bonusech pres 1m liber rocne. A vzhledem k tomu, jak jsou nemovitosi v UK popularni, vubec bych se nedivil, kdyby vetsina tech penez skoncila prave tam.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!