Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Developeři v pasti

| 4. 2. 2009

V Česku je rozestavěno přes 170 tisíc bytových jednotek a není jisté, zda budou také dokončeny a prodány. Developeři se radí, co dělat, aby zastavili pokles cen. Ti silní vyzývají: Omezme výstavbu!

Developeři v pasti

Pokles cen bytů zavinili novináři. Masírují prý už několik měsíců veřejnost a nabádají lidi, aby odložili nákup bytu či rodinného domu na dobu, kdy ceny ještě více klesnou. Obvinění na adresu médií zaznělo z úst Radka Kůta ze společnosti AAA Byty na včerejší diskusní snídani Stavebního fóra. Diskutovalo se hlavně o recesi na bytovém trhu.

Novináři za to nemohou

Příčiny poklesu cen nemovitostí jsou však trochu někde jinde, než to líčí zástupce společnosti AAA Byty. Novináři s větší či menší erudicí jen komentují to, co je už několik měsíců zcela zjevné: developeři spadli do pasti a nevědí, jak z ní ven. Příliš se rozmáchli v naději, že na bytech budou vydělávat stejně jako v uplynulých letech, ale už to nejde. Na jedné straně musí čelit klesající poptávce, na druhé straně mají stále těžší cestu k bankovním úvěrům. Smyčku jim utahuje začínající ekonomická recese.

Zastavíme pokles cen tím, že omezíme výstavbu. Jakmile klesne nabídka, ceny opět porostou – zaznělo na stavebním fóru. To je jistě logická tržní úvaha. Jenže omezit bytovou výstavbu si mohou dovolit jen velcí developeři, kteří prodají nebo zmrazí rozdělané projekty, přesunou část kapacit na nějakou státní zakázku a ostatní dodavatele odstřihnou. A to ještě není jisté, zda za rok či dva bude poptávka po bytech tak velká, že dovolí opět zvyšovat ceny.

Kdo si chtěl pořídit vlastní bydlení, už to udělal v době, kdy byla konjunktura, platy rostly a hypotéky byly levné. Zahnízdily už silné populační ročníky 70. let a ty následující budou slabší a možná jim 170 tisíc v současnosti rozestavěných bytů bude stačit. Ubývá i investorů z Ruska a dalších východoevropských států.

Prodat 30 % bytů na papíře

Některé developerské firmy se však zatím zmrazení bytové výstavby brání, protože je pro ně klíčovým byznysem a na nic jiného nedosáhnou, jenže mají stále větší problémy zajistit financování plánovaných projektů. Banky totiž dnes požadují, aby měly 20 až 30 % procent z vlastních finančních zdrojů a nakontrahovaly předem alespoň 30 % plánované kapacity výstavby, a to jsou podmínky téměř vražedné.

Jen velmi málo zájemců o byt je dnes ochotno uzavřít smlouvu a zaplatit zálohu, pokud vidí projekt jen na papíře nebo jim prodejce ukáže základovou jámu. Sehnat potřebný počet klientů už netrvá měsíce, ale rok i déle. Oddaluje to začátek výstavby a zvyšují se celkové náklady projektu. Ostatně jsou tu už první případy, kdy developer musel částečně prodaný projekt „odpískat“ nebo výstavbu neúměrně protahuje, klienti si stěžují a požadují peníze zpět.

Kdo zlevní, vyhraje

Ale ani developeři, kterým se podařilo projekty dokončit, nemají vyhráno. Ne všechno, co loni zkolaudovali, se jim také podařilo prodat. Někteří pochopili, že je lepší jít s cenou dolů než čekat na zázrak, platit dodatečné náklady a každý měsíc si odepisovat další kus zisku. Zkrátka se smířili s tím, že jejich prodejní marže už nemusejí být 25 až 30 %. Každou chvíli tak můžeme narazit na inzeráty s akční nabídkou stotisícových slev na nové byty. Aktuálně je hitem nové auto, které dávají klientům k bytu zdarma společnosti FINEP a CPI.

Společnost EUBE našla jiné řešení. Nedávno dokončila projekt v Hradci Králové a také nemá prodáno. Rozhodla se koupit zbývající byty na hypotéku a nabídnout je k pronájmu. Jak říká generální ředitel EUBE Allan Jírek, i když tržní nájemné nepokrývá plně splátky, alespoň firma splatila úvěr na výstavbu a nerostou jí náklady za udržování neobydlených bytů.

Všechno nasvědčuje tomu, že rezidenční nemovitosti půjdou ještě dolů, protože jejich ceny neodpovídají koupěschopné poptávce a trh je přehřátý. Ostatně loňská prognóza ČNB hovořila až o 30% možném propadu cen bytů.

I kdyby dnes developeři zásadním způsobem omezili výstavbu, projeví se to až tak za tři roky. Nyní se přibližuje doba výhodných nákupů. Přesto by měli být potenciální drobní investoři velmi ostražití a nenechat se zlákat supervýhodnými nabídkami zvláště u nedokončených nebo ještě nezapočatých projektů. Ne všichni developeři současnou recesi nutně přežijí.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Luděk Zdražil | 4. 2. 2009 18:52

Přesný a cílený zásah trhu. Jen doufám, že se stát nenamočí zase do nějakých pomocí tak jako uvažuje u automobilového průmyslu.Dovolím si ještě upozornit na jeden zajímavý sektor, který bude v nejbližší době rovněž vystaven tržním zákonům. Tím sektorem bude soukromá lékařská péče (také lékárnická branže) vystavena soutěži s jiným pojetím poskytování lékařské péče.A že to lékaři (při veškeré úctě k jejich humánnímu poslání) potřebují jako sůl. Možná brzy zmiznou ty cedulky na dveřích typu: Neklapat ! Vypněte mobil ! Další pacienty neberem a podobně, které jen symbolicky hovoří o přístupu k zákazníkovi. O nějakých synergických efektech, redukované režii a systematické a koncepční strategii vůči pacientům-zákazníkům nemůže být u izolovaného a uštvaného "obvoďáka" ani řeč.Omlouvám se čtenářům, to byl exkurz do oblasti, která by si zasloužila zcela samostatný web.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Filip | 4. 2. 2009 16:17

Je roztomilé číst tyhle silácká prohlášení :) Jak ty mocní developeři nebudou stavět, dokud se zase nenajdou magoři co za to daj miliony a zadlužej se do konce života, jen aby si developer udržel svojí nesmyslnou marži, která je v jakémkoliv jiném podnikání jen těžko k videní. Možná by měli založit nějakej kartel, něco jako OPEC a snižovat produkci. Jenže mají jeden problém, nemají ropu a ani nic podobného. Jejich biznis je založen na tom, že jim stavební firma postaví barák a oni ho na internetu prodají :) Jinak teď jsem čet na ihned článek, že na Slovensku by moh stát případně platit hypotéky za ty co na to nebudou mít. Tak to už je moc :D
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 4. 2. 2009 21:16
reakce na Jan Filip | 4. 2. 2009 16:17

Nejdrive disclaimer: nevyjadruji nazor, jen konstatuji fakta :)Pomoc pri splaceni hypoteky neni ve svete nebezna, v UK tusim pokud ji nemuzete splacet tri mesice (do hypoteky az 400,000 liber), US taky nejak podobne - detaily si nepamatuji. To existovalo i pred krizi (akorat byl delsi casovy limit a mensi hypoteka). Zni to suprove, ale z prakticke stranky se na to tusim ale v UK kvalifikuje jenom kolem cca 5000 lidi rocne (takze cca 0.01% populace).Slovensky navrh neznam.Malicky nazor: odpis hypotecnich uroku z dani neni nepodobna deformace trhu. Stejne tak osvobozeni od dane z kapitaloveho zisku ve srovnani s jinymi aktivy (aby bylo jasno, nepopisuji zde Cechy, situaci neznam).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 4. 2. 2009 14:34

V aktuálním časopise Euro lze najít článek s titulkem "Blíží se záchrana?" ve kterém autor předkládá, že byl vypracovaný návrh, který má údajně oživit trh s byty. Titulek mě zaujal, ale článek pobavil. Autor má za to, že pokud se sníží DPH z 9 na 5 procent, tak budou uskutečněny všechny projekty v Praze za 46 miliard a stát na tom vlastně vydělá. Byty se zlevní o 2-4 procenta a poptávka, která klesla o několik desítek procent znovu vzroste :-) Pane Korec, děkuji za pobavení! :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kruton | 4. 2. 2009 13:56

Jsem toho názoru, že ani předpokládané snížení nabídky, resp. zastavení výstavby developerům příliš nepomůže. Už dnes se totiž na trhu zvolna hromadí neprodané byty z již dokončených projektů - a letos (a částečně možná i příští rok) k nim budou přibývat byty další, z projektů zahájených ještě v době vrcholící konjunktury. Zpoždění, které v závěru loňského roku nabraly některé projekty (jako např. pražské Central Park či Residence Avenium) tento efekt ještě dále umocní. I kdyby tedy developeři "ode dneška" už nekopli do země, čekaly by je přinejmenším dva roky půstu, než by se důsledky jejich rozhodnutí projevily na trhu. A to ještě za předpokladu, že by všechny stavební a developerské společnosti "držely basu" a nepustily na trh ani byt - a především: za předpokladu, že se (jak ostatně uvádí autorka článku) poptávka do dvou let vrátí na původní úroveň... Shrnuto a podtrženo, mnohým firmám dost možná nezbude, než si připustit pravý stav věci a přestat slovo "sleva" považovat za vulgarismus ...nebo počkat, až se prodeje jejich nových bytů ujmou konkursní správci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dominik Žďánský | 5. 2. 2009 19:03
reakce na Kruton | 4. 2. 2009 13:56

Musím říci, že m2 bytu se staví od 22000-30000 kč/m2. pokud pak developer prodává za 80000 a zohledníte cenu pozemku a jeho náklad, tak 50% marže nejsou nic neobvyklého. Díky "recesi" se můžeme dostat i na 20% marže, což je v této době stále neuvěřitelné. Ale pokud máte paláce jako ORCO, tak vám nepomůže vůbec nic.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomík | 9. 2. 2009 02:57
reakce na Dominik Žďánský | 5. 2. 2009 19:03

Představa, ž se v Česku dá postavit m2 bytové plochy se započtením společných prostor za 22-33 tisíc je velmi naivní. Nic takového možné není i když zaměstnáte pouze Ukrajince.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dominik Žďánský | 11. 2. 2009 20:10
reakce na tomík | 9. 2. 2009 02:57

Nevím kde berete tu jistotu to tvrdit. Trochu se v tom pohybuji a vím, kde se pohybují ceny a vím kde se pohybuje náklad stavebních firem, to byste se divil kam jsou schopni stlačit cenu :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 9. 2. 2009 10:18
reakce na tomík | 9. 2. 2009 02:57

Zajímalo by mne, z jakých údajů vycházíte? Díval jsem se na mimopražské byty a ty se v této cenové hladině PRODÁVAJÍ, takže postavit se to dá i za mnohem nižší cenu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Swen | 4. 2. 2009 09:50

Osobně bych tak za rok chtěl koupit nějaký byt na pronájem. Podmínka je jasná. Byt si na sebe musí vydělat. TAkže způsob nákupu je také jasný - jedině přes exekuci.Jen bych ještě podotknul, že ještě hůře než developeři na tom jsou realitky. Kšeft se jim skoro zastavil. Můj odhad je ten, že jich 30 - 50% skončí a nepůjde jen o malé ryby. V jedné velké realitce jsem se před rokem a půl nechal zaměstnat abych si tento business omrknul a už tehdy to nebyla žádný sláva.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Světlana Rysková
Věnuje se jako ekonomická redaktorka osobním financím, bankovnictví, pojišťovnictví a realitnímu trhu. Přispívá pravidelně do řady časopisů a do pořadů...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!