Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Satelitní krize

| 18. 8. 2009

Když si zkusíte v celkem průměrné realitní kanceláři zadat požadavek, aby vás informovali o nových nabídkách rodinných domů k prodeji v Praze, zažijete velké překvapení. Denně vám budou chodit minimálně tři až čtyři kousky, tedy suma sumárum kolem tisícovky domů ročně. Většina z nich je nových, některé teprve zkolaudované, jiné dokonce nedostavěné. A ceny? Stále příznivější. Nový domek pořídíte i za 4,5 milionu korun a nebudete dojíždět dál než 30 kilometrů od hlavního města.

Satelitní krize

Ztracené iluze

Developeři vám budou tvrdit, že o výstavbu a koupi rodinných domů v okolí velkých měst je stále velký zájem, ale realitní makléři vám potvrdí, že čím dál rychleji roste i počet těch, kteří se jich chtějí zbavit. Důvody jsou jasné a píše se o nich už minimálně tři roky – nedostačující kapacita komunikací, špatná hromadná doprava, nedostatek škol, školek, zdravotnických zařízení, čističek vody a vody vůbec a já nevím čeho ještě.

A mezilidské vztahy? Starousedlíci vedou mnohde s náplavami, jak se hanlivě obyvatelům satelitů říká, úpornou zákopovou válku. Není se jim co divit – „ti noví“ nepřinášejí obci peníze, jak se původně očekávalo, protože se nepřihlašují k pobytu, neplatí daně, ale služby konzumují a ještě si pořád stěžují na jejich nízkou kvalitu.

Kromě těchto „vnějších“ faktorů, které obyvatelům satelitů nabouraly jejich sen o bydlení v městečku vyvolených nebo je připravily o iluzi o idylickém soužití s přírodou, přicházejí nyní na řadu i finanční potíže. Život v satelitu se stává stále nákladnější – hypotéky podražily, každodenní dojíždění (většinou dvěma auty) žere čas i peníze, a výdaje na provoz bazénu či vytápění nepříliš kvalitně zatepleného domu také pořádně pouštějí žilou. Tak co s tím?

Kdo zrovna nepatří ke skalním odpůrcům života ve městě a není ochoten tomu obětovat pohodlí a uskrovnit se, ocitá se v pasti. Prodat dům se stává stále obtížnější a situace v satelitech se hned tak nezlepší. Tvrdí to svorně starostové postižených obcí, architekti, sociologové i upřímnější realitní makléři. A jak by také mohla – obce jen stěží seženou tolik peněz, aby mohly rozšířit silnice a vybudovat infrastrukturu.

Sídelní kaše

Většinou špatně naplánované, přehuštěné, bez přirozených komunikační ploch – to je ortel, který nad satelity vyřkli architekti. Jeden z nich, Jaroslav Šafer, o nich hovoří jako o „sídelní kaši“, která se nesmyslně rozlézá do krajiny.

„Češi nejsou hloupí, nechtějí zbytečně plýtvat penězi. Když zjišťují, že je život v satelitu stojí stále více času i peněz, chtějí zpátky do města, tedy pokud na to mají,“ říká viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda a dodává, že ti movitější si domy zatím nechávají a čekají, až bude příznivější doba k prodeji. „Sám ale nevidím u většiny těchto nemovitostí velkou šanci – jde z valné části o levné typové domy s malou parcelou bez možnosti nějakého zhodnocení. Není důvod, proč by jejich ceny měly v příštích letech růst,“ odhaduje Duda.

Až do roku 2007 byl každoroční počet dokončených nových rodinných domů vyšší, a někdy dost podstatně, než počet dokončených bytů. Podle údajů Českého statistického úřadu se v letech 1997 až 2007 dokončilo celkem 125 347 bytových jednotek v rodinných domech a 94 433 jednotek v bytových domech. Pokud bude mít Duda pravdu, pak pokles hodnoty domů v satelitní výstavbě může realitní trh zasáhnout mnohem hůře než pokles cen bytů, a kolem měst tak vzniknou poloprázdná sídliště „naležato“.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Radovan Kubát | 13. 9. 2009 18:42

Donedávna jsem bydlel na vesnici kousek od nově postaveného satelitního městečka. Řadovka za 4 a více milonů. S některými z nich jsem jezdil autobusem, který jezdí 1x za 40 minut, mimo špičku ještě hůře a v noci vůbec. Vybavenost obce: pošta (která má otevřeno tak že si člověk pracující v jednosměnném provozu musí vzít dovolenou aby se tam dostal), hospoda (s tak hnusným pivem že je lepší pít vodu) a to je asi tak vše. Teď bydlíme v podnájmu a i když byt nebude nikdy náš, jsme spokojení. Veškerou občanskou vybavenost máme do 10-ti minut pěšky, jezdí k nám metro, autobus, tramvaj (i noční) a vlak. Bohatě nám stačí jedno auto (a kdybychom obětovali trochu pohodlí, nemuseli bychom mít ani to jedno). Jediné co je pro mě záhadou je to že se dají pořád prodat domečky v satelitu za tak velké peníze (podle mě by neměly vzhledem k jejich užitné hodnotě stát víc než 2 mil.).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Světlana Rysková
Věnuje se jako ekonomická redaktorka osobním financím, bankovnictví, pojišťovnictví a realitnímu trhu. Přispívá pravidelně do řady časopisů a do pořadů...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!