Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Oteplení napřesrok?

| 23. 11. 2009

Hypoteční trh se letos propadl přibližně o třetinu. Banky sice na počátku podzimu ohlásily snížení některých úrokových sazeb, odborníci však neočekávají, že budou hypotéky výrazně levnější.

Oteplení napřesrok?

Hypotéky jsou drahé a ekonomická situace domácností nejistá. Kdo by v takové situaci myslel na kupování nemovitosti na dluh? Jenže banky musejí vydělávat, ba co víc – musejí podržet některé developerské projekty, do kterých už nasypaly příliš mnoho peněz. Proto by chtěly oživit hypoteční trh. S příchodem podzimu ohlašují jedna za druhou akční nabídky a snížení úrokových sazeb.

Snižování úroků zahájila UniCredit bank se svou akční sazbou 4,44 % pro hypotéky s fixací na jeden rok. V mírném časovém odstupu následovaly s úpravou sazeb GE Money Bank, Komerční banka, Volksbank, Wüstenrot a v říjnu se přidala i ČSOB.

Pokus spořitelny

Nejvíce pozornosti vzbudila akce České spořitelny, která vyhlásila, že je ochotna hypotéky dotovat. Samotné nastavení podmínek pro dotaci však naznačuje, že asi nepůjde o akci, která vyvolá masový zájem o hypotéky. Česká spořitelna bude totiž dotovat jedním procentním bodem úrokovou sazbu, ale jen u poloviny hypotečního úvěru, maximálně však do výše 1,5 milionu korun. Navíc je podmínkou dotace pětiletá fixace, dvacetiletá splatnost a k tomu pojistka proti neschopnosti splácet, a to je poměrně nákladná záležitost. Zda může nabídka České spořitelny skutečně rozhýbat hypoteční trh tak, jak se to podařilo v roce 2001, kdy uvedla na trh produkt TOP Bydlení, ukážou příští měsíce.

A s jakou prognózou komentují hypoteční trh odborníci? Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank, se domnívá, že perspektiva vývoje hypotečního trhu v příštích měsících vychází především z nejisté příjmové situace domácností a z očekávání poklesu kupních cen nemovitostí. Případné snížení úrokových sazeb hypotečních bank nebude nijak velké a oživení zájmu o nemovitosti nepřinese. V horizontu šesti měsíců zásadní obrat na hypotečním trhu nelze očekávat. Zda dojde k oživení do 12 měsíců, závisí podle Sobíška na tom, zda potenciální kupující usoudí, že ceny nemovitostí už dosáhly svého dna.

Sazby budou stagnovat. Pravděpodobně

Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance, pro Finmag předpověděla, že úrokové sazby hypoték v nejbližším období budou stagnovat, ale není zcela vyloučeno, že možná i porostou.

„V příštích několika měsících očekáváme stagnaci PRIBORu i dalších tržních úrokových sazeb, tedy například i hypotečních úvěrů,“ uvádí Šichtařová a předpokládá, že v dlouhodobějším výhledu se situace bude postupně normalizovat.

Ekonomika vykáže první známky oživení a s tím přijde i strach z inflace. Na jaře roku 2010 by proto mohla repo sazba začít růst. Na druhou stranu prémie za riziko bude velmi pomaličku ustupovat. Šichtařová očekává růst PRIBORu pomalejší než v případě repo sazby. Za rok odhaduje jednoletý PRIBOR na přibližně 2,9 %. S růstem PRIBORu se podle ní budou samozřejmě zdražovat i hypoteční úvěry. Podmínkou růstu sazeb je však to, že svět projde ekonomickým oživením ve tvaru „U“.

„Pokud by se zdálo, že se oživení nedočkáme, centrální bankéři signální úrokové sazby nezvednou,“ upozorňuje Šichtařová a připomíná, že něco jiného je zlevňování hypoték a něco zcela jiného je jejich dostupnost: „Hypotéky zlevňovat podle mě nebudou, ale budou dostupnější. Neboli banky budou ochotny podstupovat vyšší riziko a půjčovat širšímu okruhu klientů. Hypotéku dostane více lidí, ale za stejnou, nikoliv nižší cenu,“ uzavírá svoji prognózu Šichtařová...

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Dušan Jargaš | 29. 11. 2009 08:38

Já bych ještě doplnil zatajovanou informaci o hypotékách ČS, která jako protikrizové opatření zavedla,že zájemce o HÚ musí mít 20% vlastních prostředků, zdůrazňuji vlastních !!! Nelze tedy uznat dotaci ze SFRB ani jiné zdroje financování nemovitosti např. SS
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

lulinak | 27. 11. 2009 10:11

dle meho nazoru je oziveni na trhu s nemovitostmi dano vyhradne cenami nemovitosti a ekonomickym vyhledem do budoucna, sazby hypotek nejsou zase tak podstatne.... mno a k tomu prvnimu - ceny nemovitosti klesly o nejakych usmudlanych cca 10%? asi tak, cili minimalne jeste 20 dalsich chybi aby se dostaly na uroven kdy ma smysl zacit uvazovat o nakupu, uvidime.... a vyhled ekonomiky a inflace? nenechte se vysmat, v podstate vsecna dulezita makra ukazuji stagnaci, agregat M2 se v rustu zastavil a to i pres fakt ze je tomu uz rok kdy byly emitovany bezprecedentni sumy penez do ekonomiky a svete div se, nejsou nikde videt... na inflaci v dohledne budoucnosti zaponemne, co to udela s cenami nemovitosti je zrejme....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Filip | 23. 11. 2009 14:45

Dotovaná hypotéka? A neříkalo se tomu v Americe náhodou subprime? Sazba pod aktuální tržní sazbou s tím, že se později zvýší. Tohle je taky roztomilé: "Hypotéky zlevňovat podle mě nebudou, ale budou dostupnější. Neboli banky budou ochotny podstupovat vyšší riziko a půjčovat širšímu okruhu klientů." Evidentně jsme se vůbec nepoučili.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kruton | 23. 11. 2009 15:43
reakce na Jan Filip | 23. 11. 2009 14:45

Citovaný názor P.T. Markéty Šichtařové i mně připadá poněkud nesmyslný. Pokud by banky skutečně byly ochotny za podmínek rostoucí nezaměstnanosti (které se hned tak nezbavíme) a pozvolna klesajících cen nemovitostí (ani zde se nedá čekat výrazná změna trendu) změkčit podmínky scoringu, nevím, s jakým druhem šílenství bychom tu měli co do činění...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Marný | 23. 11. 2009 19:34
reakce na Kruton | 23. 11. 2009 15:43

Mě se to naopak zdá jako logická reakce. Řešení ve chvíli, kdy nevíte, zda ekonomika je už na dně, půjde stále dolů, nebo přijde růst.Nabídnete službu vyššímu počtu zájemců za vyšší cenu. Při dnu vám to je jedno, při poklesu vám vyšší cena pokryje případný default. Při růstu jste nastoupený na vyšším počtu klientů a vyšší marži, tedy zisk bude až udivující. Shrnuto, podtrženo, banka nemá co ztratit! :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kruton | 23. 11. 2009 21:34
reakce na Tomáš Marný | 23. 11. 2009 19:34

Nejsem si jist, zda v kombinaci vyšší ceny a vyššího počtu (uspokojených) zájemců není něco neřešitelného - klasický model vztahu poptávky a ceny předpokládá právě opačnou závislost.Osobně si takový vývoj dovedu představit vlastně jen pod jedinou podmínkou, a sice v případě, že by citelný pokles cenové hladiny na realitním trhu "zlevnil" hypoteční úvěry poklesem jejich potřebné výše. Pak by samozřejmě ani vyšší úroková sazba nemusela být na překážku...K tomu ovšem podle mého mínění může jen stěží dojít dříve, než za rok, dost možná i později.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lucie Drásalová | 23. 11. 2009 11:15

Dobrý den, jen bych upřesnila informaci ohledně hypotéky ČS:V článku je uvedeno: "Navíc je podmínkou dotace pětiletá fixace, dvacetiletá splatnost..." - opravila bych tuto informaci: Splatnost je minimálně 20 let. A další podmínkou je, že hypotéka nesmí být doplacena dříve než za 20 let. Pokud bude splacena dříve,klient je povinen vrátit poskytnuté zvýhodnění, které se rovná až šedesátinásobku rozdílu mezi splátkou při zvýhodněné sazbě a splátkou při standardní sazbě. Čili rozdíl do konce fixace, která je vždy pětiletá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petr chvojka | 29. 11. 2009 23:29
reakce na Lucie Drásalová | 23. 11. 2009 11:15

přesně tak tím, že hypotéka nesmí být doplacena znamená, že nesmí být ani refinancována a nikde není napsáno,že za 5 let vám spořka nezvedne o 2% úrok..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Světlana Rysková
Věnuje se jako ekonomická redaktorka osobním financím, bankovnictví, pojišťovnictví a realitnímu trhu. Přispívá pravidelně do řady časopisů a do pořadů...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!