Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

V Kauflandu a v síti

| 18. 4. 2008

Všechny detaily kampaně, která má nabídnout nespokojeným klientům jiných bank výhodnější refinancování hypotéky ve Volksbank, ještě nejsou známy. Některé trumfy však už banka prozradila.

V Kauflandu a v síti
Jedním z nich je bezesporu možnost získat hypotéku bez doložení příjmu. Zejména klienti jiných bank, kteří prokáží, že hypotéku dosud disciplinovaně spláceli, budou mít u Volksbank snadnější a rychlejší přístup k úvěru.

Nepůjčí jim sice 100 % odhadní ceny nemovitostí, ale zhruba jen 60 %, nicméně ředitel marketingu Volksbank Petr Žibřid říká, že hranice není nijak striktní při individuálním jednání se dá ještě přizpůsobit.

Za další trumfy květnové kampaně Volksbank provažuje Petr Žibřid akceptaci původního ocenění nemovitosti, možnost zafixovat úrokovou sazbu až na 10 let a prodloužit si dobu splatnosti hypotéky až na 40 let. Kampaň bude trvat dva měsíce a během ní bude možné sjednat refinancování hypotéky, jejíž fixace vyprší nejdéle v září.

Nezájmu se nebojí
Volksbank se chce i letos udržet vysoké tempo růstu objemu hypotečních úvěrů. V roce 2007 zvýšila meziročně jejich objem o 179 % a předseda představenstva Johann Lurf nemá obavy ze zásadního poklesu zájmu. Podle jeho názoru Česko v hypotékách nedosahuje úrovně vyspělých evropských států, a přitom ekonomika se vyvíjí dobře a platy rostou, takže není důvod k pesimismu.

Volksbank dosud nepatřila k lídrům trhu a větší zájem vzbudila snad až na podzim loňského roku, kdy uvedla na trh tak zvanou Malou hypotéku (od 200 tisíc do 2 milionů korun). Zajímavé na tomto produktu nebyly ani tak jeho parametry, ale spíš způsob prodeje.

Malou hypotéku je totiž možné sjednávat nejen na pobočkách banky, ale také v obchodních domech Kaufland, kde si Volksbank systematicky buduje síť prodejních míst – VolksbankShopů. Má jich v současné době už 31. Do jisté míry tak předznamenala trend, o kterém se sále častěji diskutuje, a sice hledání nových prodejních sítí hypotečních úvěrů.

Nenasytní prodejci

Kamenné pobočky bank mohou oslovit jen malé procento zájemců, a tak stále větší procento obchodů nosí hypoteční makléři či tak zvaní tipaři (tedy ti, kteří vytipují vhodného klienta a přivedou ho na pobočku). Netýká se to zdaleka jen Volksbank či ostatních menších bank s nepočetnou pobočkovou sítí, ale i kolosů, jako je například Česká spořitelna. Jak nedávno přiznal v deníku E 15 ředitel retailového bankovnictví této banky Jiří Škorvaga, externisté dělají většinu hypoték. Není to ovšem zadarmo.

Provize za sjednávání hypotečních úvěrů se dlouho pohybovaly kolem 0,5 % objemu. V poslední době však už to prodejcům nestačí a jejich odměny pohlcují prakticky celou část poplatků inkasovaných za přidělení úvěru, z nichž by měla banka pokrývat své náklady na schvalovací proces, někdy i více. Bohužel ne vždy je to vyváženo kvalitní přípravou úvěrové žádosti.

On-line hypotéka

Petr Žibřid si proto hodně slibuje od prodeje hypoték ve VolskbankShopech, ale také od brzkého spuštění on-line hypotéky. Zájemci o hypotéku u Volksbank si budou moci vyplnit nezávazně internetovou žádost. Dozvědí se, jaké podmínky mohou u Volksbank získat. Následně je bude kontaktoval bankéř, který s nimi probere další postup.

Ředitel marketingu zdůrazňuje u on-line hypotéky výhodu rychlého a pohodlného servisu a vidí také možnost úspory zmiňovaných akvizičních nákladů. Volksbank by se o tyto úspory chtěla s klienty podělit tak, že jim při sjednání on-line hypotéky sníží poplatek za schválení. Nová služba by měla být spuštěna v polovině roku. Pro úplnost dodejme, že ji už má ve své nabídce Hypoteční banka.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Roman Scherks | 18. 4. 2008 12:32

Pár drobných připomínek k údajům ohledně provizí a celkovým nákladům bank na "pořízení" hypotéky. Doba, kdy bylo za zprostředkování hypotéky 0,5% z objemu je vzdálená několik světelných let. :-))Ale vážně, to bylo někdy na počátku hypoték, tedy zhruba v roce 1998.Já osobně jsem poprvé přišel do styku s hypotékami někdy v letech 1999-2000 a to už bylo minimálně 1%.Pak se to několik let drželo a cca v roce 2002-3 se to ustálilo na rozmezí 1,2-1,3%.No a pak to začalo stoupat.Už od doby, kdy bylo to cca 1% - a to bylo jen pro vlky samotáře, firmy měly samozřejmě o něco více, byla provize vlastně vyšší než poplatek klienta ze její sjednání.Pak začaly poplatky mírně klesat a dnes se pohybují mezi 0,4 – 0,9% z výše úvěru. Jsou tam však minima a maxima, ale to se pak celkově nějak zprůměruje. A to samozřejmě nemluvím o různých akcích, kdy je poplatek jen ve výši 50% nebo dokonce je sjednání zdarma.Osobně jsem přesvědčen, že banky jsou dneska, když ne v mínusu, tak určitě na 0. Respektive spíše v mínusu, protože náklady na „pořízení“ hypotéky (tím myslím její zpracování, zavedení pracovníkem banky atd.) jim zůstaly, ale vyplácí ty vysoké provize, které už přesáhly ta naposledy uvedená čísla.Tolik snad jen na upřesnění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Hypoteční makléř | 18. 4. 2008 12:23

Ještě jednou bych si dovolil vrátit se k tématu Česká spořitelna a obchody přes externí síť... Podle jednoho pracovníka ČS jsou extrémně problémové obchody společností (externích partnerů), které mají v ČS své "koně", a jsou schopny "protlačit" ;jakéhokoliv klienta. Samozřejmě za cca 10% z výše úvěru. Není ovšem v tomto případě chyba u ČS? Proč se paušálně odsuzují všichni externí partneři?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Světlana Rysková
Věnuje se jako ekonomická redaktorka osobním financím, bankovnictví, pojišťovnictví a realitnímu trhu. Přispívá pravidelně do řady časopisů a do pořadů...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!