Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Homosexuálové a adopce dětí?

| 12. 8. 2016

Mají mít homosexuální páry možnost adoptovat děti? Citlivé téma, které budí emoce.

Očima expertů: Homosexuálové a adopce dětí?

Měly by homosexuální páry mít možnost adoptovat děti? Poslední dobou se ta otázka vynořuje znovu a znovu. A určitě ne kvůli tomu, že se blížil – a teď právě probíhá – šestý ročník festivalu tolerance a hrdosti sexuálních menšin Prague Pride. Na povrch ji vyneslo rozhodování Ústavního soudu rozhodl o tom, jestli homosexuálové žijící v registrovaném partnerství mají mít právo adoptovat děti. A konečné červnové rozhodnutí, že mají, jiný přístup by byl prý diskriminující. Ústavní soud se ale zabýval pouze adopcí jedním osvojitelem. Nález soudu se tedy netýká situace, že by chtěl dítě, například z dětského domova, adoptovat sezdaný homosexuální pár.

Dusno ve Sněmovně

O tom, že jde o třaskavé téma, jsme se mohli přesvědčit v půlce července, kdy se v Poslanecké sněmovně začala projednávat novela zákona o registrovaném partnerství, která navrhuje, aby si mohli gayové a lesby žijící v registrovaném partnerství osvojit dítě svého partnera či partnerky – což teď není možné. Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová ve své kritice návrhu mluvila o tom, že homosexuální lobby usiluje plíživými postupnými kroky ničit osvědčený model fungující rodiny. „Posledním krokem je prosazování snižování věku pro sexuální styk. Homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi,“ dodala Nytrová v závěru své řeči. Okamžitě za to sklidila ostrou kritiku svých stranických kolegů – premiéra Bohuslava Sobotky a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové: Marksová Nytrovou dokonce vyzvala k přestupu do jiné politické strany.

V pravidelné anketě se ptáme politiků, akademiků a aktivistů, jaký je jejich pohled na adopce dětí homosexuálními páry. Měly by v Česku mít takovou možnost? Pokud ano, tak za jakých okolností? A je na to česká společnost připravená?

Jiří Dienstbier

ministr pro lidská práva

Jiří Dienstbier
-20
+
-

Nevidím žádný důvod pro omezování rodičovských práv homosexuálních osob a rodinného života jejich i jimi vychovávaných dětí. Výzkumy v mnoha zemích už prokázaly, že stejnopohlavní páry mohou být dětem stejně dobrými rodiči jako páry heterosexuální a že v rozvoji dětí v jejich péči není rozdíl.

Každé dítě má právo na tu nejlepší ochranu a péči a státní orgány by měly v každém případě osvojení či péče o dítě obecně individuálně posoudit všechny podmínky a okolnosti včetně vhodnosti a kvalit pečujících osob. Společně s ministrem spravedlnosti jsem připravil novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení dítěte partnera/partnerky. Jde o obdobnou situaci jako v případě, kdy si nevlastní otec osvojí dítě své manželky.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd osvojení dětí registrovanými páry v současné době podporuje 58 procent obyvatel České republiky, takže bych řekl, že argument o nepřipravenosti společnosti tím padá.

Roman Joch

ředitel Občanského institutu

Roman Joch
+20
+
-

U adopcí dětí by se mělo vycházet z principu takzvaného nejlepšího zájmu dítěte. Je nasnadě, že dětský domov není pro děti ideální; stejně jako neúplná domácnost jen s jedním rodičem. Pro vývoj a výchovu dítě je ideálním institucionálním prostředím úplná, stabilní rodina. Přitom otcovská a mateřská, mužská a ženská role nejsou identické, nýbrž se doplňují. Dítě by ideálně mělo zažít role obě; pokud jedna chybí, je dítě ve svém vývoji ochuzeno. V homosexuálním páru jedna z rolí chybí. Umožnit adopce cizích dětí homosexuálními páry by tak znamenalo experiment s dětmi. A s dětmi by se experimentovat nemělo. Jediný případ, kdy určité opodstatnění pro adopci dítěte v homosexuálním páru vidím, je ten, kdy v rámci stabilního registrovaného partnerství jeden z partnerů adoptuje biologické dítě druhého partnera, které už stejně v rámci domácnosti tohoto páru bydlí. Problém ale nastane, když pár registraci zruší a biologický rodič bude chtít navázat partnerství nové.

Radka Maxová

poslankyně

Radka Maxová
-4
+
-

Ano, souhlasím. V současném právním systému může jedinec-homosexuál adoptovat dítě, takže nevidím důvod, proč by dítě nemohly adoptovat také registrované stejnopohlavní páry. Pro mě je důležité, aby dítě mělo milující atmosféru, někoho, kdo si je vědom své odpovědnosti vůči dítěti a kdo se o něj stará a starat chce.

Z obecného hlediska by v zásadě měla být pro adopce homosexuálními páry pravidla taková, která bych požadovala i u heterosexuálních párů. Každopádně bych chtěla, aby pár byl registrovaný a aby prokázal ekonomické zajištění a schopnost uživit dítě a postarat se o ně jak ze stránky materiální, tak sociální, psychologické. Po rozchodu páru totiž platí stejná pravidla jako u heterosexuálních párů a o dítě by mělo být postaráno. A to je to nejdůležitější. Jistota pro dítě.

A jestli je na tuto možnost česká společnost připravena? Ano i ne. Je to generační problém. Pro naše děti a nastupující generaci je to naprosto přirozená součást života. Pro starší lidi je to samozřejmě většinou problém, protože byli vychováni v jiných podmínkách a na homosexualitu bylo také nahlíženo jinak. To je samozřejmě zjednodušená odpověď. Ale jak je vidět mínění veřejnosti se mění, neboť poslední průzkumy ukazují, že nadpoloviční většina by tento proces adopce či osvojení podporovala.

Jeroným Klimeš

psycholog

Jeroným Klimeš
+27
+
-

Gayové mají ve srovnání s heterosexuály mnohem pokleslejší sexuální morálku a jsou podstatně víc promiskuitní. Pokud vím, deset procent gayů mělo za život víc než tisíc sexuálních partnerů (Bell, Weinberg 1978). To se nedá s heterosexuálními muži ani náhodou srovnávat. Homosexuální páry mají také mnohem menší trvanlivost než páry heterosexuální. Když se tedy adopce povolí homosexuálním párům, jediné, co nás čeká, jsou války dvou homosexuálů o adoptované děti a střídavá výchova mezi dvěma rozhádanými homosexuály. To je to poslední, co si adoptované děti zaslouží. Proto si myslím, že pokud už mají mít možnost homosexuálové adoptovat děti, ať je to pouze v roli samožadatele jako doposud. Homosexuálové jako jednotlivci totiž můžou děti adoptovat od nepaměti, prakticky nikdo se o to ale nezajímal. Až teď se to najednou omílá stále dokola…

Na druhou stranu bych nečekal u gayů o adopce velký zájem, snad u leseb – ty si ale většinou pořídí děti vlastní. 

Znepokojivé jsou ale situace – s adopcemi ovšem souvisí jen volně – kdy si solitérní muž zažádá v dětském domově o hostitelskou péči třeba s dvanáctiletým klukem. Pak se ovšem s největší pravděpodobností jedná o pokus o trestný čin. 

Jiří Hromada

prezident Herecké asociace a bývalý předseda Gay iniciativy

Jiří Hromada
-12
+
-

Registrovaní partneři by tuto možnost měli mít rozhodně, stejně jako manželé. Nejde o registrované partnerství homosexuálů, ale dvojic stejného pohlaví! Ty nemusí všechny spojovat intimní vztah. Já přece nejsem jen homosexuál. Jsem Jiří Hromada, člověk, občan, který (i když žije s přítelem) má Ústavou ČR zaručena shodná práva s ostatními. Po roce 1990, kdy jsem s přáteli založil hnutí za rovnoprávnost nás „jinakých“, se česká společnost projevila jako vnímavá (s výjimkami dogmaticky věřících, neofašistů či těch, kteří svou orientaci nedokázali přijmout). Postupně jsme dosáhli například srovnání věkové hranice pro intimní vztahy (z diskriminačních 18 let věku na 15 let pro všechny) či vynětí homosexuality ze seznamu nemocí (do té doby jsme byli „nemocní“, jenom nikdo nevěděl, jak nás léčit). Zákon o registrovaném partnerství prošel mimo jiné díky velkému zájmu médií, jež dala velký prostor celonárodní diskusi. Jestliže nás v roce 1990 akceptovalo deset procent občanů, v roce přijetí zákona to bylo 75 procent! Stejně tak tomu je i s adopcemi. Po totalitě vychovávalo mnoho dvojic děti ze svých ukončených manželství jen na oko. Nikdy jsem v bulváru neviděl, že by informoval o zneužívání, týrání či špatné výchově těchto dětí. Jsme na prvním místě v obsazenosti dětských domovů v Evropě! Mysleme na práva dítěte a umožněme jim život v milující dvojici zodpovědných partnerů.

Naďa Johanisová

ekonomka

Naďa Johanisová
-4
+
-

V zásadě s tím souhlasím. Myslím, že je to určitě vhodné povolit tam, kde se jedná o dítě jednoho z partnerů. O tom v mých očích není sporu. Dále v případě, že o určité dítě, které je například v dětském domově, není zájem ze strany vhodného heterosexuálního páru. Ideální podle mě je, když o dítě pečuje heterosexuální pár. Už proto, že bude takové dítě společností lépe přijímáno. Mužsko-ženská polarita v rodině je důležitá. Ale co je nejdůležitější pro vývoj dítěte, je moudrost, zralost a opravdová láska adoptivních rodičů. Zralým a k rodičovství způsobilým může být klidně i pár gayů, nebo osaměle žijící adoptivní rodič, ať už muž, nebo žena. Pokud by dítě mělo na vybranou: buď zůstat v dětském domově, nebo být adoptováno způsobilým homosexuálním párem, je podle mě v zájmu dítěte to druhé. Jestli je na tuto možnost naše společnost připravená, upřímně řečeno netuším. Na druhé straně úprava zákona může přijetí tohoto přístupu urychlit, pokud pak praxe ukáže, že to funguje.

Zdeněk Sloboda

pedagog

Zdeněk Sloboda
-14
+
-

S adopcemi stejnopohlavních párů souhlasím. Jsem pro úplné zrovnoprávnění osob neheterosexuálních v oblasti rodičovství i partnerství. Být dobrým rodičem nebo milovat svého partnera/svoji partnerku závisí jen minimálně na tom, jaké pohlaví u protějšku preferujete. Dnešní společnost by si to měla uvědomit a toto historické právní i kulturní kastování na občany první a druhé kategorie opustit.

Zuzana Jentschke Stöcklová

náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí

Zuzana Jentschke Stöcklová
-10
+
-

Anketa

Která odpověď se vám nejvíc líbila?

Je důležité si uvědomit, že už v současné době vychovávají v Česku gay nebo lesbické páry mnoho dětí. Odhadovaný počet dětí stejnopohlavních rodičů se pohybuje okolo deseti tisíc, ale lze předpokládat, že jde ještě o vyšší číslo. Domnívám se, že sexuální orientace by neměla být důvodem pro vyloučení této skupiny z procesu adopce, navíc, když současná legislativa umožňuje gay nebo lesbickým osobám adoptovat dítě samostatně, ale nikoliv ve stálém registrovaném svazku. Důležitější než sexuální orientace by měla být kvalita budoucího rodiče, jeho kompetence, schopnost zajistit dobrý a odpovídající vývoj dítěte, protože o dítě a jeho prospěch by nám mělo jít přednostně. Z výzkumů v zemích, kde se rodičovství homosexuálů dlouhodobě podporuje (například Skandinávie, Nizozemsko nebo USA), jasně vyplývá, že vývoj dětí v rodinách gay nebo lesbických párů je stejný jako u heterosexuálních párů.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Pozner | 12. 8. 2016 10:48

Až na dva případy, krásná galerie neobolševiků.
Nebohého dělníka vykořisťovaného zlými kapitalisty nahradil bezdětný homosexuál trýzněný zlými heterosexuály.

+9
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:20

Oblíbená demagogická technika. Vyrobíme zcela hypotetický, nepravděpodobný příklad a tím argumentujeme ve prospěch obecného tvrzení.

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (55 komentářů)

Josef Fraj | 13. 8. 2016 13:44

Z pohledu přirozeného práva rozhoduje o dítěti ten, kdo se o něj stará. Na druhé straně dítě má právo kdykoliv odejít a starat se o sebe samo. Tak je to jednoduché.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:02

Zajímal by mě názor čtenářů na tuto situaci: Matka dítěte (vdova) umírá na rakovinu. Byla by ráda, kdyby se po její smrti o dítě postaral lesbický pár ze sousedství, se kterým se dlouhá léta znají. Měla by mít možnost vyjádřit tuto svou "poslední vůli", nebo má vyšší moc stát, který ví, co je pro dítě lepší?
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:20
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:02

Oblíbená demagogická technika. Vyrobíme zcela hypotetický, nepravděpodobný příklad a tím argumentujeme ve prospěch obecného tvrzení.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 14:57
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:20

A mimochodem, bez ohledu na to, za jak minoritní případ to považujete, můžete mi prosím na tu jednoduchou otázku odpovědět? Mrzí mě, že to tady zatím nikdo z reagujících neudělal.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:31
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 14:57

V první řadě se k tomu má vyjádřit dítě, úměrně jeho věku.
V druhé řadě to lze provést i dnes, ačkoli formálně bude adoptivním rodičem jen jedna z nich.

Pokud mi něco vadí, tak ideologické prasení zákonů kvůli věcně nevýznamným kravinám, často ovšem významným v symbolické rovině.
Onehdá tu bylo velký dobroserský haló kvůli registrovanýmu partnerství a dnes se jich uzavírá cca 200 ročně. A právě tehdy Hromada, jak dnes přiznává, lhal, že další požadavky nebudou. A ejhle... Registrované partnerství by se mělo zrušit, jeho schválení prošlo lží a podvodem.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:44
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:31

"Podvodem", jo? Nějaký Hromada je dnes smluvní stranou v tom aktuálním jednání? To jako kdyby ženy před 100 lety slíbily, že když dostanou volební právo, tak už nic dalšího nebudou požadovat (třeba právo být voleny)? Kde přesně je podle vás ta hranice, kdy to je ještě "podvod" a kdy to je vývoj civilizace? 10 let? 100 let? Na věčné časy?

Ale ano, jinak souhlasím - zákon o RP byl ušitý horkou jehlou, zákaz adopce v něm nedává naprosto žádný logický smysl, a tak by se měl zrušit buď ten zákaz nebo celý zákon (co když je těch registrovaných párů tak málo právě proto, že ten zákon je zmetek?). Kdyby bylo po mém, zrušil bych tisíc dalších regulací, kterými stát strká nos do života lidí.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:58
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:44

Já nemluvil o nějaké skupině jako "ženy" nebo "homosexuálové", ale jmenovitě o Hromadovi, tehdy hlavnímu advokátovi, který záměrně lhal.
Najděte si rozhovor s Hromadou. Ten zákaz adopce tam byl vložen záměrně, aby konzervativní poslanci zákon schválili a už tehdy on počítal s útokem proti němu s pomocí ÚS, který dříve nebo později vyjde. Tomu já říkám podvod a považuju za absolutně nepřijatelné, aby byl takovými metodami vytvářen resp. prasen právní řád.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 16:14
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:58

Aha, no dobře, takže využil hlouposti poslanců. Dobře jim tak, mají mít aspoň minimální IQ pro tu práci. :) Podstatná je přece realita - poslanci si naivně mysleli, že tím paragrafem ochrání děti před homosexuály, což nebyla pravda nikdy, ani před registrovaným partnerstvím, ani během něj, ani po rozhodnutí ÚS.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 19:16
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 16:14

Takže předpokládat, že někdo nelže je hloupost? Dokonale demonstrujete proč jsem tu pakáž nazval neobolševiky.
V civilizované společnosti lidé nelžou, aby dosáhli svých cílů, kdo lže, tak se z ní vyřazuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 14. 8. 2016 01:48
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 19:16

Nějak se do toho zamotáváme. Já prostě nevím, proč se někdo spokojil s tím, že se do zákona napsalo, že registrovaní partneři nebudou mít právo adoptovat dítě, když je to nesmysl jak faktický (stačí se neregistrovat a homosexuálové adoptovat můžou), tak právní (bylo od začátku zřejmé, že to je napadnutelné Ústavním soudem). Buď teda to nikomu nijak zvlášť nevadilo, nebo ten zákon prostě neměli nechat projít. Ale nebojte, nijak neobhajuju ani hlupáky, ani někoho, kdo hlupáků zneužívá, je mi to celé celkem fuk.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:03
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 14:57

Měla by mít možnost vyjádřit tuto svou "poslední vůli", nebo má vyšší moc stát, který ví, co je pro dítě lepší?
Ono jsou to tři otázky, a odpovědi zní: Ano, ano, ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:16
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:03

S tím vlastně i já souhlasím, zas takový libertarián nejsem - společnost občas může přebít vůli lidí, ale mělo by to být individuální rozhodnutí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 14:55
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:20

Ale kdepak. Není to technika demagogická, ale logická. V programování by se tomu říkalo unit testing - máte nějaký program (zákon) a jeho správnost otestujete tím, že mu předhodíte všechny možné varianty vstupu a měl by vždy dojít ke správnému výstupu (naplnění práv dítěte a jeho rodiče).

Aktuální stav je pro mě, jako pro člověka, který by rád minimalizoval roli státu, sociálním inženýrstvím a regulací. Zákonem je totiž regulováno, komu se dítě svěřit nesmí, byť by s tím všechny strany souhlasily. Navrhuji, aby se všechny takové regulace ze zákonů vyhodily. To ovšem ani zdaleka neznamená, že by najednou homosexuálové začali houfně adoptovat děti (to bych si ani nepřál). Ke každému dítěti má někdo právo - k dětem v dětských domovech je to "společnost" a samozřejmě souhlasím, že je plně v jejím právu rozhodnout, komu dítě svěří a komu ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 12. 8. 2016 23:46
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:02

Jak staré dítě? Kde je otec? Co jiní příbuzní?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:15
reakce na Jan Capouch | 12. 8. 2016 23:46

To je fuk, otec může být v kriminále, mrtvý, cokoliv. Jde o princip - má rodič právo vyjádřit svou poslední vůli ohledně dítěte? Nebo má právo stát říct "ne, tak to nebude"? Co na to svobodomyslně a pravicově smýšlející člověk?
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 00:26
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:15

Stát má jakékoli právo chce, protože má moc. Neboli jak říká Dr. Klopfer ve filmu Conspiracy: "Ale my si uděláme zákony podle potřeby, to vám snad nemusím říkat. Kolik je tady právníků?"
Svobodomyslný člověk samozřejmě důvěřuje lidem, že pro svoje děti volí to nejlepší.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:32
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 00:26

Takže abych to shrnul - právě tato výše popsaná situace je pro mě pádným argumentem podpořit právo homosexuálních párů na adopci (upozorňuji - právo, nikoliv nárok). Přestože jako konzervativně založený homosexuál obecně nepovažuju za dobrý nápad, aby se masivně rozmohlo vychovávání dětí v homosexuálních párech. Ale to je otázka svědomí každého člověka. Stát do toho nemá strkat nos.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 00:47
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:32

Stát by si nanejvýš měl měl prověřit, jestli děti nejsou předány nějakému vyloženému kriminálníkovi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 22:58

"Pokud vím, deset procent gayů mělo za život víc než tisíc sexuálních partnerů (Bell, Weinberg 1978)" - To myslíte vážně, že vám někdo bude žrát, pane "psychologu"? Čtyřicet let starý výzkum dělaný někde před sanfranciským gay barem? Zkuste ten výzkum udělat teď a tady. Jenom se obávám, že když zavoláte skutečně reprezentativnímu vzorku respondentů a první otázka bude "jste homosexuál?", nevím, jestli se dočkáte pravdivých informací.

Statistika opět jako nejvyšší level demagogie.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 12:46
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 22:58

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/hiv-se-dal-siri-ceskem-lekari-hlasi-uz-2800-nakazenych-preve/

"V měsíci červnu 2016 bylo diagnostikováno 27 nových případů HIV infekce," uvedl Hlavatý. V červnu se nakazilo 24 mužů a tři ženy, z toho bylo 15 gayů, kteří měli sex s dalšími muži.

Většina nakažených HIV jsou homosexuálové, velmi nadproporcionálně k četnosti v celkové populaci. Asi se všichni nakazili při transfúzi...
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:07
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 12:46

Neboli, jak by řekl náš velký statistik a prognostik Ing. Zeman, není každý homosexuál HIV pozitivní, ale každý HIV pozitivní člověk je homosexuál, že? :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:24
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:07

To jste trošku uhnul, že? On je to nepřímý důkaz přinejmenším podskupiny s relativně vysokou promiskuitou. O čemž je i ta citace, o "přesná" čísla zase tak moc nejde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:54
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 15:24

Ano, je to nepřímý důkaz o relativně větší promiskuitě. Ale je-li promiskuita větší o 100 %, tak to taky může znamenat, že činí 2 %, namísto 1 %. To jsou oblíbená kouzla se statistikou. V Praze je o 300 % víc vrahů než na venkově. Mezi muži je o 300 % víc vrahů než mezi ženami. Hrůza, co? Potkat v Praze na ulici muže, to je o kejhák.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:15
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:07

Ono to tak v českých poměrech do značné míry je. Nedělejme si iluze, že ideálem homosexuálů je on a on v domku na předměstí s autem a psem.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:24
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:15

Teď vám moc nerozumím. Třeba mým ideálem to je, ještě teda chybí ten pes. :) Nemáme k dispozici žádné statistiky, při sčítání lidu se homosexualita neeviduje... Ale je-li jich v ČR 400 000, tak mi přijde, že pouhým pohledem na vytíženost gay barů nebo sečtením těch polonahých, co zrovna teď paří na Václaváku, mi vychází, že většina musí být prostě "neviditelná". Taky mám relativně dost přátel, abych byl v tomto směru optimista.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:31
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:24

Já jsem díky přátelům do underworldu mohl alespoň trochu nahlédnout a zas takový optimista nejsem, a s těmito ideály to budete mít dost těžké. Ale kdo to při dnešní rozvodovosti a obecné rozmazlenosti má jednoduché, že?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:51
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 15:31

Underworld? Jako že vás někdy někdo vzal do gay klubu někde v podzemí? :) On je ale skutečný život vážně někde jinde, ale já uznávám, že je těžké ho vůbec objevit, jelikož většinou vůbec netušíte, že váš kolega z práce žije s přítelem a se psem v domku na předměstí. Proč bych to měl mít "těžké s ideály", to jsem nějak nepochopil.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 16:15
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:51

Do Piana. Ale spíš to byla narážka na naši oblíbenou sérii s Kate Beckinsale.
Hledání monogamně smýšlejícího partnera máte mnohem složitější, to mi nevymluvíte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 16:28
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 16:15

Aha, neznám.
"Mnohem" složitější? No to právě souvisí s tou statistikou. Já nevím, kolik procent monogamně smýšlejících je mezi homosexuály a kolik mezi heterosexuály. Vy to víte? Čistě z pozorování ve svém okolí se mi zdá, že tam žádný rozdíl není. A ty statistiky, o kterých tu byla řeč, nejsou v rozporu s tím, že prakticky to neznamená vůbec nic (plus mínus nějaký procentní bod oproti hetero světu). Mnohem významnější číslo je to číslo 4 % versus 96 %, to celou situaci jaksi komplikuje víc. :) Každopádně jsem rád, že to už 10 let nemusím řešit. :)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 15:04
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 12:46

To já vím, tuhle statistiku nerozporuju. Pokud se například u heterosexuálů 99,7 % populace chová zodpovědně a nikdy nechytne HIV, tak u homosexuálů je to třeba pouze 98,3 %. Statistikám se musí umět rozumět. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 12. 8. 2016 23:46
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 22:58

Statistika, která nevyhovuje, je demagogie?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:17
reakce na Jan Capouch | 12. 8. 2016 23:46

Nikoliv. Statistika, která je nevěrohodná. Tahle konkrétní statistika je ubohá a dávno profláknutá v těch nejpokleslejších demagogických kruzích. Zjistěte si něco o tom, jak vznikala. Ale i zdravý rozum by vám měl napovědět, jak obtížně se získávají data od homosexuálů, kteří si žijí svůj poklidný život ve stabilním svazku a nemají potřebu to vnucovat ostatním.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 13. 8. 2016 00:28
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:17

A Kinseyho výzkumům důvěřujete?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 00:36
reakce na Jan Capouch | 13. 8. 2016 00:28

Nedůvěřuju žádným výzkumům týkajícím se statistice chování a životního stylu homosexuálů. Jak jsem psal - kdyby mě někdo zastavil na ulici nebo zatelefonoval a první otázka by zněla "jste homosexuál?", odpověď by zněla "co je vám do toho?".
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Capouch | 12. 8. 2016 12:33

Ono hlavně jde o to, aby si časem mohli homosexuálové vyrábět děti na zakázku. Náhradní matka, darované sperma, adopce. Jinak dětí, které by žily s homosexuálním párem a jejichž biologický otec by se všech závazků zřekl, aby adopce byla vůbec možná, bude minimum.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Suchý | 12. 8. 2016 12:01

Stát převezme výchovu dítěte. Někdy je to proto, že rodiče opravdu nechtějí nebo nemohou dítě vychovávat. Někdy ho prostě seberou, protože rozhodnou, že tak to bude lepší, i když by se o dítě měl kdo postarat. A potom to dítě strčí homosexuálům na pokusy, protože je to právě moderní.

V tomto případě kašlu na údajná práva homosexuálů mít děti. MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍ JE PRÁVO DÍTĚTE, KTERÉ JE OBĚTÍ TÉTO HRY.
Kdo má právo strčit ukradené hetero dítě do homo svazku? Ani jednou jsem v této souvislosti neslyšel, že by se někdo ptal na práva dítěte, vždy je jenom vykřičeno právo homo na maličkost, jako je třeba cizí dítě.

Nemám nic proti homosexuálům, jsem proti jakýmkoli útokům a omezením proti nim, nemám nic proti výchově jejich vlastních dětí, pokud je mají z jiných vztahů. Ale nikdo nemá právo vystavit cizí dítě faktu, že bude muset vyrůstat v homo svazku.

Místo toho by konečně měly být nastaveny pravidla adopce tak, aby se dítě mohlo snadno a rychle dostat do náhradních normálních rodin.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:13
reakce na Jiří Suchý | 12. 8. 2016 12:01

"Kdo má právo strčit ukradené hetero dítě do homo svazku?" - Hetero dítě? Jak u dítěte poznáte, že je hetero? :)
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 16. 8. 2016 14:00
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:13

No právě že nepoznáte, nicméně pravděpodobnost je značná.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Palkovský | 12. 8. 2016 16:33
reakce na Jiří Suchý | 12. 8. 2016 12:01

"Ale nikdo nemá právo vystavit cizí dítě faktu, že bude muset vyrůstat v homo svazku. "

Cizí děti vyrůstají v rodinách, kde je třeba nějaký rodič invalidní, neslyší, nevidí atp. Nebo třeba ty cizí děti vyrůstají v děcáku. Nebo si je osvojil jednotlivec.

Čemu všemu ty cizí děti je možné a čemu není možné vystavit? A proč?
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 16. 8. 2016 14:03
reakce na Ondřej Palkovský | 12. 8. 2016 16:33

Přesně, ty děti už zažily dost, tak proč jim nakládat ještě více jen kvůli pochybnému vykřičenému "právu"
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vojtěch Drápal | 13. 8. 2016 18:30
reakce na Ondřej Palkovský | 12. 8. 2016 16:33

Narozdíl od slepoty, hluchoty nebo invalidity je sexuální orientace z velké míry psychologickou záležitostí a z toho plynou oprávněné obavy, že dítě vychovávané v stejnopohlavním páru může být v tomto směru "narušené". Snad Vám to stačí jako odpověď na obě otázky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Palkovský | 16. 8. 2016 07:46
reakce na Vojtěch Drápal | 13. 8. 2016 18:30

Takže čemu všemu je možné to dítě vystavit? Která kategorie vlastností rodičů by měla být "minusem" při rozhodování o adopci?

Zda to efekt má nebo nemá je dost "faktická" otázka - není to tak úplně "věc názoru". Rychlým pohledem do googlu bych usoudil, že to spíš žádný efekt nemá - takže by mě docela zajímalo, čím je ta obava vlastně "oprávněná".
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 14. 8. 2016 01:56
reakce na Vojtěch Drápal | 13. 8. 2016 18:30

To je podle mě pitomost. Podobně by se dalo říct, že když má dítě slepého nebo invalidního rodiče, tak se bude chovat lehkovážně a klidně třeba oslepne nebo si přeláme hnáty na motorce, jelikož od malička vidí, že se s tím dá docela v pohodě žít. Mě by fakt zajímalo, jak si představujete tu motivaci, která by u člověka převážila jeho přirozený heterosexuální pud. A jak je možné, že já, vychovávaný heterosexuálními rodiči, jsem homosexuál?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 12. 8. 2016 10:48

Až na dva případy, krásná galerie neobolševiků.
Nebohého dělníka vykořisťovaného zlými kapitalisty nahradil bezdětný homosexuál trýzněný zlými heterosexuály.
+9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 01:00
reakce na Jan Pozner | 12. 8. 2016 10:48

A co teprve až veřejnost zjistí, že homosexuální oddělení NWO přidává do chemtrails antiheteramin. :)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:26
reakce na Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 01:00

Tím NWO myslíte tu "konspirační teorii", kterou mají neobolševici z ČSSD v dlouhodobém programu?

https://www.cssd.cz/data/files/cssd-dlouhodoby-program.pdf
2.2.2. Globální vládnutí a multikulturní řád
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 13. 8. 2016 14:40
reakce na Jan Pozner | 13. 8. 2016 13:26

Nevím, nechce se mi to číst. Pokud tam nemají chemtrails, tak je to houby NWO. :)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pat Bateman | 12. 8. 2016 10:44

Pokud jsou homosexulální páry schopny poskytnout dítěti jak mužskou tak i ženskou stránku výchovy (dle mých informací jsou u nich roly obvykle dány), tak nemám proti adopci nic, všechno je lepší než výchova v děcáku. Ale je to tak? Nevím ...
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:14
reakce na Pat Bateman | 12. 8. 2016 10:44

"dle mých informací jsou u nich roly obvykle dány" - to máte špatné informace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 15. 8. 2016 13:20
reakce na Jan Zoidberg | 12. 8. 2016 23:14

Mám to přímo od homosexuálů, tak nevím...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 12. 8. 2016 10:49
reakce na Pat Bateman | 12. 8. 2016 10:44

Fakt všechno?! Fakt je alternativou adopce homosexuály děcák? Není to třeba adopce do skutečné rodiny?
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Potůček | 12. 8. 2016 22:25
reakce na Jan Pozner | 12. 8. 2016 10:49

tak alternativa to určitě je, ale těch hetero rodin asi neni zase tolik, když děti v děcáku zbejvaj. Pro takový to už pak asi skutečně je děcák vs. homo rodina. Na jednu stranu mi to přijde jako přehnanej problém, když si dítě může skutečně adoptovat jednotlivec jakékoliv orientace, ale je pravda, že pak v tom páru by měl každý z partnerů jiná práva vůči dítěti. To už ale je spíš problém praktický než ideologický, jak se celá diskuze tváří. Výchova adoptovaných dětí homo párem je možná už dnes.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Kubalík | 12. 8. 2016 23:08
reakce na Tomáš Potůček | 12. 8. 2016 22:25

Deti v decaku sice zbyva dost, ale i tak by se naslo dostatek adoptivnich rodin. Teta dela v kojeneckem ustavu, a povidala, ze drtiva vetsina deti jsou bud cikani, nebo postizene. Vetsina zajemcu o adopci rekne "chci zdrave, bile dite". A takovych je tam minimum a poptavka razantne prevysuje nabidku. Navic jsou tam systemove chyby - napriklad pokud rodic strci sve dite do decaku, a aspon jednou za pul roku mu posle dopis (!), bere se to jako ze ma o dite zajem a nesmi pripadnout ani do pestounske pece (v utulku pro zvirata bych takovy system jeste chapal, v peci o deti ne). Normalnich paru by se naslo dost. Pokud povolime adopce homosexualum, poptavka po detech vzroste, nabidka ovsem ne. Nechci aby to dopadlo jak v Norsku, kde urady odebiraji deti rodicum pod zaminkou tyrani (kdyz jim treba odmitnou koupit zmrzlinu) a pak je davaji homosexualnim parum, v horsim pripade pedofilum.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Palkovský | 12. 8. 2016 08:38

"Znepokojivé jsou ale situace – s adopcemi ovšem souvisí jen volně – kdy si solitérní muž zažádá v dětském domově o hostitelskou péči třeba s dvanáctiletým klukem. Pak se ovšem s největší pravděpodobností jedná o pokus o trestný čin. "

Tak nějak přemýšlím, jestli se z diskriminace žen nestala diskriminace mužů. Žádný normální chlap by přece nechtěl adoptovat dítě.....
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 13. 8. 2016 05:13
reakce na Ondřej Palkovský | 12. 8. 2016 08:38

Obecně souhlasím. Jen mne tak napadá, že mnohý normální chlap by mohl chtít adoptovat dvanáctiletou holku. Přinejhorším za pár let doroste. I Woody Allen si počkal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!