Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Anketa: Co bude po odchodu Řecka z eurozóny

| 8. 6. 2012

Pro eurozónu by mohl být odchod Řecka vysvobozením. Zároveň však může jít o spouštěč, jenž strhne lavinu, která na evropské ekonomice napáchá obří škody. Co si o tom myslí ekonomové Aleš Michl, Jan Procházka, Petr Mach a další osobnosti ze světa financí?

Anketa: Co bude po odchodu Řecka z eurozóny

Většina ekonomů se shoduje na tom, že Řecko nemá v eurozóně co pohledávat a ekonomiku této země může zachránit jen rychlý přechod k vlastní měně a její devalvace. Na tento scénář se již připravují nadnárodní firmy, které mají strach, že by v Řecku mohla „zamrznout“ část jejich majetku, nebo dokonce dojít k jeho poškození při případných občanských nepokojích. Evropští lídři však stále trvají na svém a nechtějí dopustit, aby se projekt eurozóny začal hroutit jako domeček z karet. O mnohém napoví také další předčasné volby, které se budou v Řecku konat už 17. června. Pravděpodobnost výraznějšího úspěchu „proevropských“ politických stran však není příliš velká.

Strhne Řecko lavinu, která zahubí eurozónu?

Pád Řecka by evropskou ekonomiku nemusel ovlivnit tak zásadním způsobem, jak se často tvrdí. Přeci jen se na tuto variantu můžou nejrůznější instituce a firmy s předstihem připravit, ani pro ty s nejdelším vedením by to už nemělo být zvláštní překvapení. Opravdové problémy, které by mohly evropské ekonomice uštědřit tvrdý direkt, číhají ve Španělsku a Itálii. Někteří odborníci se však domnívají, že řecký „euro-exit“ bude představovat spouštěč, který by mohl strhnout lavinu, jejíž důsledky můžou být nedozírné. Ať už to dopadne tak či onak, Evropu to bude pořádně bolet.

Co by v tuto chvíli vystoupení Řecka z eurozóny pro evropskou ekonomiku znamenalo podle odborníků, které jsme oslovili?

Aleš MichlALEŠ MICHL

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Masa dřív zaslepených politiků, analytiků a ekonomů už teď mluví o možnosti odchodu Řecka z eurozóny. To je pozitivní zpráva, neboť už to vědí všichni. Bylo to i v Blesku. Proto dopad problémů Řecka sám o sobě nebude nijak velký. Ať už se tam bude platit eurem, nebo ne, dá se na ty varianty vývoje, byť pro Řeky drsné, připravit. Je to „známá neznámá“. Horší jsou nečekané věci. „Neznámé neznámé“ – ty dopředu nevíte. Přicházejí jako šok. Třeba když padli v Americe Lehman Brothers. Teď se hraje o Španělsko a Itálii.

JAN PROCHÁZKAJAN PROCHÁZKA

ekonom, hlavní analytik Cyrrus

Jsem stále mírný optimista a očekávám, že Řecko rok 2012 i 2013 dokončí v rámci eurozóny, ale řady nás optimistů se ztenčují. Samotná možnost odchodu a jeho předpokládaná bolestivost – pokles životní úrovně, sociálního zabezpečení, důchodů, růst nezaměstnanosti a run na banky – může způsobit (způsobuje) přehnanou nervozitu obyvatel ve Španělsku, Itálii ale i jinde. Odchod Řecka by byl politická prohra stávajících elit, takže ty podle mě budou bojovat do konce, náklady, investované do Řecka, se jim nevrátí, takže si musí zachovat alespoň tvář. Každopádně ať to dopadne jakkoliv, bude to zajímavý precedens.

TOMÁŠ PROUZATOMÁŠ PROUZA

ekonom

Pokud by šlo pouze o Řecko a žádnou jinou zemi, nestalo by se nic zásadního, eurozóně i celé Unii by to naopak prospělo. Problém ale je řetězová reakce strachu a paniky, kterou by to mohlo vyvolat – a vzhledem k neschopnosti Angely Merkelové překročit svůj stín a souhlasit s jediným možným řešením (větší prostor pro podporu růstu evropských ekonomik a solidární společné eurobondy) by se do problému mohly dostat i velké a důležité ekonomiky Unie (Španělsko a možná znovu i Itálie).

PETR MACHPETR MACH

ekonom

Odchod Řecka z eurozóny bude znamenat velkou úlevu a otevření cesty ke znovuoživení řecké ekonomiky. Řecko ale není jedinou zemí, která bude muset eurozónu opustit. Politici, kteří vytvořili euro a kteří dosud trvají na tom, že udržení eurozóny je jediná přípustná cesta, by měli uznat chybu, omluvit se lidem za to, co způsobili a měli by umožnit zemím Evropské unie hladký návrat k národním měnám. Odchod Řecka z eurozóny pravděpodobně spustí runy na banky i v dalších jižních státech a urychlí i jejich odchod od eura. Bude to spojeno s řadou problémů, ale je lepší přiznat chybu dřív než později.

JAN TRAXLERJAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Každému matematicky zdatnějšímu jedinci musí být už dlouho jasné, že Řecko nemá na výběr a ve vlastním zájmu bude muset eurozónu opustit. Snad devět z deseti ekonomů a analytiků s tímto scénářem dávno počítá. Finanční trhy by tedy takový krok neměl zaskočit, naopak se dají očekávat spíše pozitivní ohlasy: „No konečně, už bylo na čase!“

Pro řeckou ekonomiku to bude sice dočasně znamenat chaos, ale za dva roky budou Řekové rádi. Díky oslabení měny budou plody řecké práce schopné konkurence, což dnes zní skoro jako utopie.

Pro zbytek Evropy bude odchod Řecka z eurozóny precedens. Řekové totiž s velkou pravděpodobností nebudou poslední. Portugalsko a Španělsko už čekají za dveřmi. Evropská ekonomika potřebuje vybalancovat, s eurem nebudou jižní státy nikdy konkurenceschopné. Takže v konečném důsledku bude částečný rozpad eurozóny prospěšný. Krátkodobě však přinese zmatek a nedůvěru.

LUKÁŠ KOVANDALUKÁŠ KOVANDA

ekonom a novinář

Celková velikost řecké ekonomiky je z globálního, ale i evropského pohledu poměrně zanedbatelná. Hrozbou tedy je spíš psychologická vlna, která by se po vystoupení Řecka spustila. Ale tady je třeba říci, že ta nejčernější očekávání ohledně Řecka už jsou do značné míry započítána v dluhopisových výnosech, v kurzech měn, v cenách akcií – řecké hospodářské strasti plní titulky novin vlastně nepřetržitě od konce roku 2009 a investoři už jsou tedy s nimi značně sžití. 

Šok, který by se dostavil po řeckém exitu, by tedy nemusel být nijak enormní a evropskou ekonomiku by téměř nemusel ovlivnit (možná, což je spekulativní, by byl jeho záporný dopad dokonce částečně kompenzován kladným efektem, jenž by nastal v tom případě, že by si investoři řekli něco v tom smyslu, že se eurozóna konečně zbavila řecké koule u nohy). Skutečné riziko už tedy dnes z celoevropského pohledu nespočívá v osudu Řecka samotného, ale v tom, že by se po jeho exitu krize rozlila do nějaké významnější evropské ekonomiky, zvláště do Španělska, jež se v poslední době v této souvislosti často zmiňuje 

PATRIK NACHERPATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Myslím, že nic. Mám takový vtíravý pocit, že všechno, co se dnes a denně dozvídáme o globální ekonomice, o krizi, už je virtuální realita. Jak jsem tu už jednou řekl, celý finanční systém je postaven na špatných základech: země Evropské  si žijí desítky let nad poměry, tedy na dluh, který je fakticky nesplatitelný, banky podnikají systémem „zisky jsou soukromé, ztráty veřejné“, navzájem se se státem drží zároveň pod krkem i kolem ramen, Evropská unie je nákladný byrokratický moloch, který ekonomiku dusí a má tendenci všechno regulovat. Do toho všeho vznikla eurozóna jako politický, nikoliv ekonomický projekt. Do ní vstoupilo Řecko: s vydatnou pomocí falešných ekonomických údajů. Od samého počátku přece bylo jasné, že je to celé neperspektivní a neživotný příběh. Rotačky evropských tiskáren, chrlící eura, to jen oddalují a zhoršují následky. A co se stane, až Řecko odejde? Kromě vyhrožování politiků a černých scénářů pár ekonomů se podle mě po prvotním šoku vrátí vše do normálu. Musí. Uměle vytvořená měna, měnící se pravidla hry, nekonečné protahování agónie, neférové přesouvání bohatství a ztráta skutečných hodnot přece nemůžou mít budoucnost.

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Jan Koss | 24. 6. 2012 01:54

Volby v Řecku to je jenom divadlo.Jestli pravice nebo levice vyhrali není velký rozdíl, stejně nebudou moci prosadit šetření aby přestali žít nad poměry a začali splácet dluhy.Z Euro sami neodejdou a je velice nepravděpodobné že by je z Euro vyhodili. Kdyby zavedli zpátky Drachma stejně nebudou schopni splácet dluhy, které jsou v Euro, dolarech atd. A devalvace má patrně jenom krátkodobý ůčinek.
Řecko nebylo schopno platit v minulosti (1826, 1843, 1860, 1894, 1932) a několik týdnů zpátky jim odpustili desítky miliard Euro.Řecká aféra je jeden velký švindl kde bankeři účtují vysoké úroky a počítají astronomické sumy, které nikdy nedostanou a Řekové se radují že ostatních nabrali.Je možné že Řekové si sníží životní ůroveň o 10% a pojede to dál.
Co je podstata řecké ekonomiky?Řecká ekonomika je založna na zemědelstvi a turistice.Jaký je rozdíl dnes a co bylo pět let zpátky.Před pěti lety turisté tahali peníze do Řecka, ale tok se v turistice zastavil v důsledku bankovních problemů a na místo toho EH vlády jim tam zasílají.Podobný problem s turistikou mají ve Španělsku.
Proč se čestí ekonomové tak zajímají o Řecko když se to české ekonomiky týká jen nepatrně.
Zajímavé jaká bude česká politika po změně na hradě.Já bych se vsadil že Česko bude mít Euro za pět let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eleonora Nová | 11. 6. 2012 19:42

Řecku ani jiným členům eurozony nebude dovoleno opustit EU.Pokud by se někdo přece jen cuknul,vyvolá to v dané zemi nesmírný chaos,který povede k místním násilným nepokojům.
A v ten okamžik někdo vydá rozkaz,že se musí nastolit pořádek a proto tam bude vyslána armáda,aby dohlížela na pořádek.Protože přece jen do země bylo nasypáno moc miliard ze záchranného fondu.Takže máme právo to tam mít pod kontrolou,že...
Ach bože,vždyť to všichni vidí,jak je v naší zemi třeba likvidovám průmysl,zemědělství,naše suverenita...to všechno je účelové.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Janouškovec | 8. 6. 2012 15:01

Čte se to dobře, Ale skutečnost (ať se jakkoliv o ní smýšlí) je vždycky jiná.Běh událostí se ani v tomto případě neřídí ekonomickými zákonitostmi. Krom toho ani politickým zájmem není problémy Řecka řešit. Nevím jak toto divadlo bude pokračovat, ale pořád se mi vtírá myšlenka, že pravým účelem této hry je dostat evropské národní státy do kolen. Zatím to probíhá velmi úspěšně, různé výkyvy bych neřešil, důležité je finále.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 8. 6. 2012 12:22

Omlouvám se, trochu troufale si dovolím jednotlivé názory ohodnotit:

Jan Procházka: "Jsem optimistou a čekám, že i rok 2013 Řecko dokončí v EZ".

Vždy, když někdo větu zahájí "jsem optimistou", tak se zamyslím nad tím, co vlastně je tím optimistických a žádoucím scénářem. Asi pro každého něco jiného! Mohli bychom si udělat anketu, pro koho je Řecko v EZ i za 2 roky scénářem optimistickým.
Podle mne to je scénářem pesimistickým, bohužel však zcela realistickým.
Mainstream se probudil a začal mluvit o nutnosti Grexitu, za týden to bude říkat už i pan Macháček...
Takto ale mnozí mluvili např. o nutnosti kolapsu komunismu po měnové reformě a následných dělnických bouřích v padesátých letech v ČSR. Ovšem podcenili touhu centrálních vládců po udržení statusu quo, podcenili i jejich kreativitu v nalézání prostředků k jeho udržení.


Tomáš Prouza: "Neschopnost Angely souhlasit s řešením (?) pomocí podpory růstu a solidárních společných eurobondů.".

Opravdutoto může říct ekonom? Opravdu je stimulace růstu (nesmyslné státní zakázky na dluh) a eurobondy (podpora nezodpovědnosti, odkládání strukturálních reforem, zvýšení úroků pro Německo, které samo má obří dluh) skutečným ŘEŠENÍM? Řešení dluhové krize dalšími dluhy? Státní investice do infrastruktury (asi v Řecku pro osly nestačí tříproudé dálnice a potřebují pětiproudé) stimulují tak akorát neefektivitu, špatnou alokaci zdrojů, korupci. Stimulace i eurobondy zvyšují dluhy, což je v době dluhové krize opravdu "rozumné". Trhy jistě budou nadšeny...


Petr Mach: Víceméně souhlas.
Nicméně: Vystoupení z EZ pomůže Španělsku, protože zlevní jeho exporty. Řecko ale nic nevyrábí a neexportuje. Možná, že díky slabé měně tam číňani za 10 let nějaký průmysl postaví, ale to je dost vzdálený horizont.


Jan Traxler: Možná trochu moc optimistické, ale OK :-)


Lukáš Kovanda: Souhlasím, že samotný odchod Řecka je jednak již zohledněn a jednak GR není tak velké, aby reálně zamávalo s trhy. Jiná věc je samozřejmě psychologie a její vliv na šíření nákazy. Na druhou stranu je možná chybné mluvit o možném (ne)šíření nákazy, protože ostatní PIIGS již nejen nakažené JSOU, ale spíše jsou v terminálním stadiu nemoci. Efekt Grexitu tedy nebude v iracionálním přenosu paniky na další PIIGS, ale trhy si jen strhnou řeckou pásku, kterou nyní mají přes oči a bráním jim vidět reálný stav dalších zemí eurozóny. Nakonec celá krize v EU investorům oslepuje zrak co se týče problémů USA a JP, které jsou také reálně dost veliké a smrtelné, ale díky oslepující záři europožáru USA a JP vypadají dokonce jako safe heaven (!).


Patrik Nacher: Souhlasím. Ale s tím, že USA jsou na tom možná ještě hůř (rozhodně větší dluh, než průměr EU, penzijní systém řítící se do zdi, ...), jen mají zatím "nefér" výhodu v možnosti si tisknout světovou rezervní měnu (dokud s tím Čina, BRICS a OPEC něco neudělají). A hůř je na tom i JP (dluh 230% HDP, žádné suroviny, naprostá nesoběstačnost produkce potravin, demografická katastrofa), jen se na něj ze setrvačnosti kouká jako na exportní a technologickou supervelmoc. Tzn. změnit se bude muset politický, ekomonický, finanční, měnový i sociální model na celém světě. To bude mnohé bolet, mnozí se tomu budou bránit, elity se budou snažit udržet současný stav za každou cenu (třeba i za cenu znárodňování, převýchovných táborů pro kritiky, atd...). Současný systém je z ekonomického pohledu odsouzen k zániku a z pohledu morálního si ani nic jiného nezaslouží. Otázkou "jen" je, jak dlouho se ještě systém udrží, jaké prostředky k tomu použije, jak bude probíhat změna a co bude po ní. Obávám se, že na toto nikdo nemá hodnověrnou odopověď :-(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stanislav Brabec | 8. 6. 2012 12:15

Mé představy jsou takové:

1) Řecko z eurozóny neodejde. Králové kráčející ve spodcích nemohou přiznat, že jeden z nich už je zcela nahý. Politici budou do Řecka sypat další a další dary, kterým se bude říkat „půjčka“. ECB popustí zcela uzdu svým pravidlům a začne vykupovat od bank řecké dluhopisy již zcela bez omezení. A banky je budou nadále od řecké vlády kupovat.

2) Řecko z eurozóny neodejde. Rozhádaná vnitřní politická scéna nebude schopná žádné akce ani úsporných opatření, a tak jednoho dne v Řecku dojde k neřízenému bankrotu, následovanému masovými nepokoji. Co bude potom, si neodvažuji odhadnout. Ale tipuji to na komunistickou nebo fašistickou diktaturu.

3) Řecko provede „nepřátelské opuštění“ eurozóny. Místním bankám, firmám a střadatelům vymění eura za nové drachmy, a takto získaná eura použije na splátky svých pohledávek. Tím obratně provede monetární expanzi, a zároveň prvotní inflaci vyexportuje do zemí zůstávajících v eurozóně. Ideální načasování je začátek letní sezóny.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 8. 6. 2012 12:28
reakce na Stanislav Brabec | 8. 6. 2012 12:15

K bodu 3: Pochybuji, že takto zabavená EURa by stačila na splátky GR dluhu... Pokud GR odejde z EZ, logické bude zároveň provést default na dluh, tím už si GR pověst moc nezkazí. Nebo v mírnější formě neprovést default, ale dluhy v EUR konvertovat na drachmy a hodnotu drachmy pak devalvovat na desetinu. Zabavená EURa se budou hodit na jiné věci (Řecku tvrdou měnu nějakou dobu nikdo nepůjčí a neměli by ani na dovoz ropy).

K bodu 1: Ten se bohužel asi bude realizovat. Nebo je možné, že GR pro výstrahu pustí (navíc je malé a nevýznamné), ale podobné zasypávání finančními dary se dál na dobu neurčitou bude provozovat se Spanělskem a Itálií. Hlavně že jsme tento týden schválili ESM...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Brabec | 9. 6. 2012 13:01
reakce na Jan Altman | 8. 6. 2012 12:28

Záleží, kolik lidí by před exitem své úspory převedlo do hotovosti nebo zahraničních bank. Exit může být překvapivý, ale také může začít omezením hotovostních výběrů a bezhotovostních převodů do zahraničí. (Pokud by konverze nebyla nepřátelská, je zde možnost, že konverze se bude týkat i účtů řeckých občanů a firem v ostatních zemích EU.)

Konverze dluhopisů, které nebyly emitovány podle řeckého práva, na nové drachmy, by už sama o sobě byla považována za default. Někde jsem ale četl, že naštěstí většina řeckých dluhopisů je vydaná podle řeckého práva. A právě proto čekám, že německé a francouzské banky budou silně lobbovat proti exitu Řecka.

Řecko má navíc strukturální deficit, takže mu default nepomůže. Potřebuje si masivně půjčovat i na svůj provoz, a to se bez defaultu dělá lépe.

(Ostatně, ani Česká republika na tom není o mnoho lépe. Kdyby neprodala dluhopisy, musela by si natisknout řádově 100?000?000?000?Kč ročně.

K bodu 1: Také čekám spíš tento scénář. Očekávám, že brzy po podpisu ESM prezidentem (nebo příštím prezidentem) se začne otevřeně mluvit o vstupu ČR do eurozóny. Parlament ho drtivou většinou schválí, takže ani nebude třeba využít příslušnou část přístupové smlouvy jako páku. (Rád bych se mýlil, a viděl, jak prezident podmíní svůj podpis ESM trvalou výjimkou z eura.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!