Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Má být na vysokých školách zavedeno školné?

| 18. 2. 2011

Problematika placeného studia na státních vysokých školách je ožehavým tématem, na které se nedá pohlížet černobíle. Stěžejní otázkou by nemělo být to, zda se má školné zavést, ale spíše, za jakých podmínek.

Má být na vysokých školách zavedeno školné?

Zavedení školného na státních vysokých školách je tématem, které se v posledních letech velmi často rozebírá na české politické scéně. Strany vládní koalice bezprostředně po volbách zastávaly stanovisko, že by školné mělo být zavedeno co nejdříve. Okamžitě tak vznikla diskuze o tom, zda je na tuto změnu české školství připraveno. V drtivé většině vyspělých zemí světa je školné na univerzitách samozřejmostí. Nutno ovšem dodat, že stav a úroveň školského sytému je v těchto státech také na zcela jiné úrovni.

Většina odpůrců tohoto opatření argumentuje tím, že povinné školné by mělo přijít až jako součást fungujícího a komplexního školského systému. Pouhé zavedení placeného studia na VŠ prý v dané situaci nezvýší úroveň vysokoškolského vzdělávání. Druzí naopak oponují, že ke zkvalitnění výuky na univerzitách může dojít pouze tak, že se do školského systému dostanou potřebné peníze, které budou z části vybrány právě na školném. Placené studium by podle jejich slov mělo navíc odradit vysokoškolské studenty, kteří si pouze prodlužují prázdniny a bezstarostný život.

Rada pro reformu vysokých škol, která se v roce 2010 zabývala možností zavedení školného, nakonec tuto variantu vládě nedoporučila. Z plánované reformy začínají couvat i zástupci Věcí veřejných, tedy strany ministra školství Josefa Dobeše. Ten tvrdí, že školné by se mělo zavést až v době, kdy budou dokonány všechny nezbytně nutné sociální reformy. Zavádění placeného studia na státních univerzitách tak bude pravděpodobně posunuto až do období 2014-2018.

Jak se na tuto problematiku dívají naši experti? Mělo by být podle jejich názoru v dohledné době zavedeno placené studium na státních vysokých školách?

PAVEL KOHOUT

ekonom, ředitel pro strategii společnosti Partners

Pokud by byla řeč o finančním odškodnění studentů za psychické utrpení, mizerné vzdělání a jiné újmy, jsem jednoznačně pro.

PETRA KOZLOVÁ

vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, členka týmu Krotitelé dluhů

Jednoznačně souhlasím se zavedením odloženého školného navysokých školách ve výši do deseti tisíc korun za semestr. Nejsme však vsituaci, kdy by takový dílčí krok přinesl okamžitou optimalizaci studijních podmínek. K té může dojít jen v případě, že půjde se zavedením školného ruku v ruce i změna systému. Hodně je také školné zmiňováno v souvislosti se zvýšením motivace studentů i pedagogů. Tuto druhotnou vlastnost příspěvků bych, s dovolením, příliš nepřeceňovala.

PETR MACH

ekonom

Podstatná část studentů (na soukromých vysokých školách) si hradí plné školné a nedostávají od státu nic. Školné by se mělo zavést i na státních školách. O ušetřené státní peníze bych potom snížil daně.

ALEŠ MICHL

ekonom, analytik týmu Raiffeisenbank

Je mi to vlastně jedno. A vůbec, školné už stejně je. Žádné vysoké škole bych nedal ani korunu ze státního rozpočtu navíc, dokud neuvidím jasnou spolupráci s místními podniky na vývoji výrobků. Přesto bych ale necílil systém na co nejvíce vysokoškoláků. Opravdová síla je ve středním školství, které by odpovídalo potřebám firem působících v regionu v příštích deseti, dvaceti letech.

TOMIO OKAMURA

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Myslím, že placení školného nad rámec povinné školní docházky je standardní mechanismus ve všech nejvyspělejších zemích světa jako například USA, Japonsko či Velká Británie. Nejlepší studenti však mají nárok na stipendium. Je tedy pouze na studentech, zdali chtějí mít studium zdarma, a na naší zemi, jestli se chceme zařadit mezi světovoušpičku.

Co si myslíte vy? Mělo by se na státních vysokých školách v ČR zavést v dohledné době školné?

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Krupka Michal | 20. 2. 2011 13:55

Jako student jsem rozhodně pro zavedení školného, ať již z hlediska pročištění studentů od lenivých kolegů nebo zkvalitnění výuky. I částka 10.000,-/semestr je přijatelná.

Ale, když už si budu něco platit, tak požaduji adekvátní protislužby, Jinak se musím podepsat pod vyjádření Pavla Kohouta. Dle mých zkušeností to je opravdu boj o udržení psychického zdraví a roky ztracené mizerným studiem na Vš nikomu nepřidají; ani fakultě, ani studentům, ani státu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kateřina Lidmaňská | 18. 2. 2011 19:51

Jsem studentkou posledního ročníku státní vysoké školy v Praze, takže si myslím, že situaci dokáži dobře posoudit. Zavedení školného by byl dobrý krok, opravdu s ním souhlasím, ALE je naprostá potřeba změnit celkové sylaby předmětu, celý systém přednášení a hlavně PŘÍSTUP UČITELŮ. Znám už celkem dost vyučujících (většinu pouze s jedním titulem), kteří dokáží vyučovat prakticky, vtipně, a student se tak opravdu bude moct připravit na budoucnost. Bohužel je tady ale pořád většina vyučujících, která je odrostlá pouze na akademické půdě, učení je nebaví, nesnáší studenty a pak ten předmět a celé studium vypadá. Možná proto pak konkurenceschopnost ČR v oblasti návaznosti vysokoškolského studia na praxi vypadá tak, jak vypadá. Pokud se tedy změní přístup učitelů, styl učení (nemusí se absolutně nakupovat nové pc, nové učebny předělávat, nic takového), jsem pro platit školné, protože vím, že mě to opravdu připraví. Je otázkou, kdo bude motivat tak dobré učitele a čím??
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Štěpnička | 18. 2. 2011 16:51

Pane Michle, při vší úctě a snaze podpořit spolupráci vzdělávací a výrobní sféry, právě jste svým návhrem (byl-li byste ministrem školství s neomezenou rozpočtovou pravomocí) usrmtil veškeré fakulty humanitní studií, faultý filozofické, pedagogické, teologické, umělecké, sociálnch věd, zřejmě i některé fakulty přírodovědecké a ekonomické (ani jejich úkolem není vývoj výrobků místních podniků), podobně na tom mohou být farmaceutiky a lékařské fakulty nebo jejich velké součásti, veškeré právnické fakulty (neříkám, že by právníkůl nemohlo být méně ... stejně jako ekonomů) a s výrobky místních firem na tom příliš slavně nebudou ani fakulty informatiky. Gratuluji, právě jste zrušil 70% vysokého školství. A to bez jakýchkoliv kvalitativních kriterií čistě na základě oborového zaměření. Akce děkujeme odejděte byla předčasná, pod vaším vedením by nám lékaři došli i bez ní
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Štěpnička | 18. 2. 2011 16:49

Pane Kohoute, jaké odškodnění byste navrhoval pro klienty poradenských splečností, kteří přijdou s požadavkem na řešení penzijního plánu za s vírou, že se vyhnou nechvalně proslulým bouchačůma střelcům a nebude jim nuceno žádné IŽP, což explicitně a opakovně vyjádří, nicméně od poradců je jim nabídnuto, světě div se, také IŽP? Jaké bude odškodnění za "psychické utrpení a jiné újmy", kdy je v případě nesouhlasu s plánemvedena s klientem arogantní komunikace? Bez ohledu na společnost. Nebude asi tajemstvím ani překvapením, že každá společnost, ať už finančně poradenská či vysoká škola, má své slabé kusy. Proč se to u finančně poradenské společnosti má řešit přechodem k jiné (čili trhem) a u vysoké školy, jejichž počet je dnes natolik velký (přímo tržní ), že pohodlně umožňuje přestup na jinou, hovoříte rovnou o odškodnění?

Chápu nadsázku a vtip, ale přeci jen by se podobné vtipy daly dělat i o poradenských společnostech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!