Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak chybují čeští investoři?

| 25. 1. 2010

Jak chybují čeští investoři?

Nedostatečné vzdělání v oblasti kapitálových investic přináší katastrofální výsledky. Nejjednodušším řešením je využít rad odborníka, nejčastěji finančního poradce. Někteří klienti si ale chtějí pomoci vlastními silami. Produktová nabídka je však široká a nepřehledná a současně ji provází silná reklamní masáž a nepojmutelné množství informací.

Jaké jsou nejčastější chyby českých investorů? Jakou literaturu či webové stránky byste především těm začínajícím doporučili?

 

Vladimír Bezděk

Ředitel a předseda představenstva AEGON Pojišťovna

Podle mne je nejčastější chybou – a nejen českých investorů – tzv. stádní chování v kombinaci se snahou jednorázovými investičními operacemi „porazit“ trh. Literatura – zajímavé i čtivé jsou např. knihy Pavla Kohouta. Ad web – já osobně jsem docela spokojen s www.patria.cz.

 

Tomáš Prouza

Ředitel pro rozvoj a péči o klienty, místopředseda představenstva společnosti Partners

Průměrný český investor dělá dvě zásadní chyby – buďto je příliš konzervativní, nebo příliš naivní. Ti přehnaně konzervativní ukládají i dlouhodobé úspory do fondů peněžního trhu nebo do zajištěných investic, které jim obvykle vydělají méně, než je potřeba na pokrytí inflace, což se opravdu nedá nazvat dlouhodobou přípravou na penzi. A ti příliš naivní zase podléhají různým lákadlům zaručených vysokých výnosů z různých podivných investic.

Za přečtení stojí určitě knihy Roberta Kiyosakiho, Miloše Filipa a Pavla Kohouta, jenže pro většinu lidí to bude spíše španělská vesnice. Rozumnější by bylo najít si finančního poradce, hodně se ho ptát – a s těmito základními informacemi se dále vzdělávat. Jenže k tomu je nejprve potřeba vědět, co vlastně chci, jaké mám plány a cíle. Finanční poradce umí ukázat cestu – ale člověk musí vědět, kam chce dojít. A právě toto dlouhodobé myšlení mnoha Čechům chybí…

 

Jan Traxler

Ředitel a hlavní investiční manažer FINEZ Investment Management

Nejčastější chybou je nedostatečná diverzifikace. Většina českých investorů sází až příliš na české akcie a jaksi při tom zapomíná, že jsme velmi malá ekonomika s pouhými 14 relativně likvidními akciemi na Pražské burze, z nichž možná dvě tři mají dlouhodobě jakýs takýs potenciál. Regionální, sektorová a měnová diverzifikace bývá u českých investorů zoufalá. Často vybírají investice jen podle toho, co říkal soused.

Za nejhodnotnější investiční literaturu v češtině bych označil knihu Inteligentní investor od Benjamina Grahama. Nicméně pro začátečníky bude těžko srozumitelná. Kvalitní čtení jsou i knihy od Pavla Kohouta a Martina Svobody. Je však třeba si uvědomit, že investování není exaktní věda. Investor by žádnou knihu neměl brát jako přesný návod, ale spíše jako rozšiřování obzorů.

Rozšiřovat obzory se snažím i já publikováním investičních výhledů, regionálních a oborových analýz a dalších článků s investiční tématikou na našem. Mohu také prozradit, že v roce 2010 mám v plánu vydat svou první knihu.

 

Aleš Tůma

Analytik společnosti Partners

Asi stejné jako chyby jakýchkoli jiných investorů – myslet si, že existuje výnos bez rizika, následně vybírat peníze při prvním poklesu a podobně.

Co se týče literatury, v knihkupectví najdete pohromadě kvalitní literaturu i finanční červenou knihovnu (nebo spíše horor). Rozhodně bych se vyhnul knihám s názvy typu „Intradenním spekulantem snadno a rychle“ nebo „Jak se stát forexovým zbohatlíkem“. Čtenáři podobných titulů dají vydělat především makléřům, u kterých se snaží zbohatnout aktivním obchodováním. Doporučil bych některou z knih obsahujících základní principy financí, s autory, jako jsou Miloš Filip nebo Pavel Kohout, myslím čtenář chybu neudělá.

Souhlasíte? Co byste doporučili vy?

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jiří Prášil | 26. 1. 2010 20:29

Myslím si, že největší chyby investoru a poradců jsou:Investoři: Zkoušejí přechytračit trh - zbytečně moc spekulují.Trpělivost a Sebedisciplína většinou chybí.Poradci: Doporučují a nastavují portfolia naslepo, bez investičního plánováni a investičního dotazníku.Největší ztráty nevznikají z krize, ale ze strachu z ní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 26. 1. 2010 13:53

Doporučovat finančního poradce je chyba. Jak ukázal průzkum na idnes.cz, tak vám pouze "bouchnou" IŽP. S tím na poli investic žádnou díru do světa neuděláte. )-;
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Záruba | 25. 1. 2010 21:31

Nejčastější chybou je,že neví, do čeho investují.Také to,že absulutně přehlížejí kreditní riziko.Dají na pozlátko.Chtějí si nechat radit zadarmo bez smlouvy a pak se diví,že se nemohou bránit,když výsledek není podle představ.Literatury je dost,ale myslím,že běžný člověk by měl hlavně používat mozek a ptát se na riziko,výnos a likviditu nástroje.Tyhle knihy nejsou komplexní vzdělání pro investora,ale prezentace nějaké ideové větve.Když už studium,tak studium o nástrojích.Ale to je spíš pro poradce.Třeba Musílek má pěknou knížku nebo Bodie,Kane,Marcus.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

rar | 25. 1. 2010 21:01

nelze nez doporucit radeji cvicenou opici nez maklere Opička byla na burze úspěšnější než renomované investiční fondyhttp://finance.idnes.cz/o picka-byla-na-burze-uspesnejsi -nez-renomovane-investicni-fon dy-pxt-/inv.asp?c=A100125_1522 05_inv_hru
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Pavelka | 25. 1. 2010 16:16

Pro úplné začátečníky, hledající prvotní a základní informace o investování, by se dala do začátků použít knížečka s názvem Umění investovat, kterou vydala v roce 2003 Komise pro cenné papíry.Volně ke stažení je na stránkách ČNB zde:http://www.cnb.cz/export/C Z/Publikace_zpravy_a_vestnik/g et_dms_file.do?FileId=2344
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin VlnasMartin Vlnas
Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Sungkyunkwan v jihokorejském Soulu se rok zabýval východoasijskou...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!